REKLAM
+ Konuyu Cevapla

Zonguldak Yemekleri

 1. Yazan: Pedaliza
  No Avatar

  REKLAM


  Zonguldak'ta yöresel yemekler kent merkezlerinde unutulmaya yüz tutmuş olsa da, kırsal kesimlerde hala canlılığını sürdürmektedir. Yöre mutfağı ağırlıklı olarak unlu (buğday ve mısır) ürünlerden oluşmaktadır.

  İlçe merkezindeki limanda balıkçı lokantaları var. Mevsimine göre her zaman taze ve ucuz balık yiyebilirsiniz. Ucuzluklarına bakmayın, temiz olduklarına emin olabilirsiniz. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri hem güzel hem ucuzdur. Mevsimi ise Osmanlı Çileği almayı unutmayın.

  Su böreği, kabaklı börek, bazlama, çizleme, kömeç ekmeği, tarhana çorbası, uğmaç çorbası, pide türleri, malay, cevizli ev makarnası, simit, beyaz baklava, mısır ekmeği gibi yemekler yörenin unlu ürünlerden yapılan yemekleridir. Mantar, mancar (kara lahana),zilbit gibi sebzeler ise, yörede degisik biçimlerde (çorba, sarma, zeytinyagli) yemegi yapilan yiyeceklerdir. Ev makarnası, erişte, tarhana, salça, kurutulmuş meyve ve sebze geleneksel beslenmenin temel öğeleridir.

  Halkın çok tükettiği ıhlamur, 'Moskof çayı' diye adlandırılır. Sanayi merkezlerinde 'kantin' beslenmesinin oluştuğu Zonguldak'ın kırsal kesimlerinde, kahvaltı genellikle kuşluk vakti yapılır. 'Sulu yayım' ya da tarhana çorbası, sebze yemeği, pekmez, ceviz gibi kalorii besinlerden oluşan kahvaltıdan sonra öğle yemeği yenmez.

  Akşam yemekleri ise çorba, sebze ve etlilerden oluşur. Karadeniz mutfağına özgü karalahana ve mısır Zonguldak'ta da yaygın olarak tüketilir. Yöreye özgü yiyecekler araında kartlaç ve kömeç ekmeği anılmalıdır. Bölgenin orman ağırlıklı olması, yörede yoğun bir biçimde kestane yetişmesini sağlamaktadır. Ayrıca Çaycuma yoğurdu ile Kdz. Ereğli Osmanlı Çileği, yöresel mutfağın en özgün ürünlerini oluşturmaktadır.


  Facebook
  Üyelik

 2. Yazan: emrecanoz
  No Avatar
  çekilsene şurdan be sıra bende oyeeeeeeeeeeeeee
 3. Yazan: sevo 67
  No Avatar
  Register
 4. Yazan: sevo 67
  No Avatar
  Register
  Register


 1. Yazan:
  no avatar


  REKLAMBenzer Konular

 1. Zonguldak Bilgi Dershanesi Zonguldak Merkez
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Zonguldak.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.08.2013, 10:52
 2. Zonguldak Bilim Ve Sanat Merkezi Merkez Zonguldak
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Zonguldak.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.11.2012, 10:26
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.07.2009, 17:06
 4. Zonguldak - Merkez - Zonguldak Fen Lisesi
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Liseler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.07.2009, 16:42
 5. Zonguldak - Merkez - Zonguldak Atatük Lisesi
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Liseler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.07.2009, 14:51

copyright

Soru Cevap

grafimx