Resim Sanatında Renklerin Anlamı

 1. resim teknikleri - renklerin anlamı - renk psikolojisi

  Düz, eğri, kırık, spiral çizgilerin, türlü açıların gözden duyguya geçerek türlü tepkiler uyandırdırırlar ve bu tepkiler tümünü "Renkler metafiziği" diye adlandırılır.

  Şimdi renklerin ruhta uyandırdıkları tepkileri, duyguları gözden geçirelim. Renk psikolojisi diyoruz, çünkü renklerin çizgilerden çok "Psihi" ye, ruha seslendiklerine şüphe yoktur.

  Kırmızı

  Renk "klavye" sinin titreşimini en kuvvetli, en dinamik rengi kırmızıdır. Hareketlendirme -tahrik etme- faktörüdür. Kırmızı rengi uzun zaman seyreden kişide sinir gerginliği baş gösterebilir, nefesi sıklaşır, kalbi daha kuvvetle çarpar. Kırmızı; güneş, ateş, alev gibi ısı veren olayları hatırlattığı gibi, hareketlendirici kimliği bakımından da şehevî isteklerin sembolü bilinir. Titreşiminin fazlalığından birçok memleket bu rengi bayraklarına almışlardır.

  Kırmızı, taşıdığı dinamik elemanların uyandırdıkları çalkantı, gerginlik gibi faktörlerden ötürü huzursuzluk veren bir renk bilinebilir. Toreadorların boğaları kırmızı kumaşla kışkırtmaları boşuna mı?

  Turuncu

  Turuncu, sıcak renkler sınıfından olmakla beraber, kırmızı kadar dinamik değildir, titreşimi ondan zayıftır. Güneşi, rahatlığı, parlaklığı hatırlatır, bu bakımdan, ferahlık, ama sıcak, şehevî ferahlık duygusu uyandırır. Fakat turuncu da, kırmızı gibi, uzun zaman seyredilemez bir renktir.

  Sarı

  Sarı, içinden, yada arkasından ışıklandırılmış etkisini uyandıran çok parlak bir renktir. Sevinç uyandıran tonların başında gelen bu renk, limon sarısı gibi hafifçe yeşile kayınca, rahatlatıcı, ferahlatıcıdır. Sarı renk, uzun zaman seyredildiğinde, kanın damarlarda daha muntazam işlemesini sağlar, sinir sistemini tembihler.

  Yeşil

  Yeşil, dinlendirici renklerin başında gelir. Acı, sert bir yeşil olmamak şartıyla perde perde sıcağa, yada soğuğa giden yeşiller -hele tirşe yeşili denilen ton- seyredenin içine ferahlık, açıklık verir. Yeşil çayırın, ağacın, yaprağın rengi bu bakımdan, tabiatla sıkı sıkıya ilgili, bağlantılıdır.

  Yeşilde bundan başka; dinsel, mistik bir anlam da vardır. İslâmlıkta ana renk olduğu gibi, Hıristiyanlar da bu rengi inanmanın, ölmezliğin bir sembolü olarak bilirler.

  Mavi

  Yeşilde hareketin, dinamizmin kalıntısını bulmak mümkündür. Çünkü yeşil, soğuk renklerden, titreşimi zayıf renklerden olmakla beraber, mavi ile kıyaslanınca sıcak sayılabilir. Ona bu sıcaklığı, içinde bulunan sarı, turuncu renkler verir. (Mavi, sarı ve turuncu ile karıştırılınca yeşil olur).

  Genel olarak yeşiller sıcağa gider. Hele güneş altında büsbütün ısınır.

  Buna karşılık mavi, tipik soğuk renktir. Koyusundan açığına, bünyesinde yabancı renk bulunmaz. Sükûnet, mutluluk verir. Düşünceyi, rahat bir hava içinde çalışmayı sağlar. Sınırsızlığın, sonsuzluğun sembolüdür.  Mor

  Keder, içe kapanış, melankoli ifade ettiği söylenir. Hıristiyan'larda yas rengidir. Bu rengi sanat plânında düşünecek olursak mor, güneş yokluğunun, şeffaf gölgeliğin anlamına geldiğini görürüz. Örneğin, empresyonistler moru çok kullanmışlar, açıklı koyulu mor valörleri uzak plânlara bol bol serpmişlerdir.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 11.11.2010 - 18:16Benzer Konular

 1. Lekeli Resim Sanatında Dekorasyon Cam
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: El sanatları Ve Bijuteri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.07.2011, 17:06
 2. Mimarlık Ve Resim Sanatında Yaratıcı Süreç - Nafi Çil
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.05.2011, 08:49
 3. Renklerin Anlamı
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Yaşam Hikayeleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.01.2010, 14:31
 4. Renklerin Psikolojik Anlamı
  Konuyu Açan: KaRaKıZ, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 03.09.2009, 13:58
 5. Renklerin Anlamı
  Konuyu Açan: erenmelek, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 17.05.2009, 10:25

copyright

Soru Cevap