Ali Özbir

 1. Ali Özbir - Ali Özbir Biyografi - Ali Özbir Resimleri - Ali Özbir Hakkında


  Ali Özbir Kimdir  Ali Özbir, Kürt İdris'in en büyük oğlu. Mafya babasının oğlu olmanın avantajları kadar dezavantajlarını da yaşamış. Özellikle okul çağlarında.

  Ali Özbirle Yapılan Röpertaj

  Mafya babasının oğlu Olmak nasıl?

  Bunun avantajları kadar dezavantajlarını da yaşadık. Okuyup kurtardım kendimi. Yararlarını iş hayatında çok gördük. Her girdiğimiz kapı açıldı. Yeniden dünyaya gelseydim yine böyle bir babanın evladı olmak isterdim. Bunun yanında sıkıntılarımız da oldu. Adam öldürüyorlar, bir kapıdan girip bir kapıdan çıkıyorlar. Biz bir silahla yakalansak olay olur, gazetelik oluyoruz. İş hayatında zorluklar yaşadık. İşyerlerimizi polisler basıyor zaman zaman. Bunlar da bizi rahatsız ediyor tabii. Ama bunlara alıştık.


  Gökçeada meselesi:

  Zaman zaman kanunlarla başı derde girdi, hapishaneye düştü. Babanızı hiç eleştirdiniz mi?

  Birşey yapmadı ki. En son suçsuz yere hiçbir şey ortada yokken 2 yıl 8 ay hapis yattı 65 yaşından sonra. Biz de İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduk. Belki de rahatsızlığı ondan ileri geldi. Kahrından, sinir sistemlerinin bozulmasından dolayı.

  Gökçeadaya kumarhane açacağınız iddiaları vardı:

  Hiç alakası yok. Gökçeadaya 1 milyon dolar yatırım yaptık. Hala devletin güvenlik görevlileri, biz orayı koruyamayız diye restoranımıza, barımıza mühür vurdu. Orayı turistik bölge yaptık. Kötü mü yaptık devlete. Turizm için bir katkıda bulunmaya çalıştık. Keşke yapmasaydık. O parayla biz de rantçılık, tefecilik, faizcilik yapabilirdik yapmadık. İnsanlar ekmek yesin dedik. Ama işte yol vermiyorlar.

  Fırsat bulsaydınız, kumarhane açmayı düşünür müydünüz?

  İzafi bir şey, ticaret bu. Biz açmazsak başkası açacak, niye açmayayım? Ama kafamızdaki, Gökçeada'ya yerleşmemizdeki sebep o değildi ki. Temiz havasını sevdi. Oraya gittiğimizde arsalar sudan ucuza gidiyordu. Babamın adı bir çıktı gazetete Gökçeada'daki arsaların fiyatları bire üç katladı. Kürt İdris burayı satın aldı, insanlar gazino gelecek buraya diye, adadaki fiyatları beşe, ona katlandı.

  Kötü yeğenler

  Mafyalık babadan oğula mı geçiyor? Babanın bıraktığı yerden devam edecek misiniz?

  Babam bizi okuttu, hep işadamı olmamızı istedi. Beni ve kızkardeşimi yurtdışında okuttu. Turizm Otelcilik okuduk. Babam 50 senedir Türkiye'de Kürt İdris olarak var. Ben bu saatten sonra 100 adam öldürsem bir Kürt İdris olamayacağıma göre, demek ki ona layık bir evlat olmam lazım.

  Babanızın adını kullanacak mısınız bundan sonra?

  İşadamıyım, kariyerim, müzik şirketim var. Babam istemedi bunu hiç, girmedik hiç böyle bir şeye. Ama bunun yanında, kendi yakınlarımızdan girmek isteyenler var. Yeğenlerimiz var, babamın adını çok kötüye kullanıyorlar. Bundan rahatsızlık duyuyoruz. Yeğeni bunları yapıyorsa, amcası neler yapıyordur, diye düşünüyorlar.

  Ölmeden önce size herhangi bir vasiyette bulundu mu?

  Herzaman işadamı ol, kimsenin kalbini kırma. Haksız yere kimsenin parasını alma. Sadece insan ol' derdi. En büyük kabadayılığın efendilik olduğunu söylerdi. Bunu öğretti bize.

  Kürtlüğüyle övündü

  Babanızın devletle ilişkisi nasıldı?

  Babamın Kürt İdris lakabı, 1955-60'lara dayanır. Bırakın PKK'yı, Kürt kelimesini kullanmanın bile yasak olduğu bir dönemde babam böyle bir şeyle mücadele etti. Kürt olmak suç değildi. 12 Eylül'den sonra Kenan Evren en büyük zararı babama vermiştir. Bizim elimizden, Trabya'nın üzeri hep babamındı. Elimizden uçaklarımızı, paramızı servetimizi, herşeyimizi aldı. Ermeni vatandaşları da var çok zengin. Onları da mı yargılayacaklar? Son nefesini verene kadar da Kürtlüğüyle övündü babam.

  PKK sizden haraç aldı mı
  ?

  Kalkıp babamdan haraç isteyecek halleri yoktu. Öyle bir şey olmadı, duymadık. Babamın öyle insanlarla görüştüğünü, etrafında öyle insanlar olduğunu da bilmiyoruz. Üstelik çok da karşıyız terör olaylarına. Ama devlet zorla elimizden herşeyimizi aldı. Okumasaydık belki biz de zorla kötü yola düşecektik. Biz de kabadayı olacaktık. Cezaevinde olacaktık. Bu da devletin sayesinde olacaktı. 12 Eylül'den sonra babam suçsuz yere 5-6 sene cezaevinde yattı. Hepsinden de beraat etti. Bunun hesabını kim verecek? Şimdi de sevinsinler. Babam öldü, kurtuldular işte.

  Esra Erol Evleniyor

  Ali Özbir Resimleri

   

   

  MaRaBoGLu61 - 06.02.2009 - 08:52
 2. ne lan bu ıyy oğğ iş adamıymıs yesinler esraaaaaaaaaaaaaaaaaa 9.koyden sesleniorum mal qibi terket abime alam

   

   

  nergis53 - 02.05.2009 - 21:38
 3. @nergis53
  Oğlanmısın kız çocuğumusun ne biçim bir üslup bu

   

   

  MaRaBoGLu61 - 20.05.2009 - 10:57
 4. nede cok seveni varmi

   

   

  bugulu-gözler - 26.05.2009 - 13:51
 5. Ali Özbir esra Eroldan Nişanlısından ötürü pirim yapıyo bence

   

   

  MaRaBoGLu61 - 26.05.2009 - 18:45
 6. yani

   

   

  bugulu-gözler - 26.05.2009 - 18:46
 7. Esra eronla bu sene evlenmekten vazgeçmişler bir yıl daha ününe ün katar

   

   

  Nehir - 11.06.2009 - 13:33
 8.  

   

  MaRaBoGLu61 - 15.06.2009 - 19:40
 9. babasinin ismini duymustum

   

   

  eskitoprak - 17.06.2009 - 10:37Benzer Konular

 1. Kürt İdris - Mafya Babası İdris Özbir
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Magazin Haberleri.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 09.07.2012, 11:35
 2. Ali Özbir Resimleri
  Konuyu Açan: LEVIS-501, Forum: Ünlüler.
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj : 26.02.2010, 15:28

copyright

Soru Cevap