KTÜ Farabi Hastahanesi Tıp Fakültesi

 1. KTÜ Farrabi Hastanesi


  TARİHÇE VE KURULUŞ:
  1980 yılında Trabzon-Çamlık'ta 225 yataklı bir binada başlayan hizmet, 1986 yılında merkez kampus alanı içinde tamamlanan 600 yatak kapasiteli hastane binasında devam etmiştir.
  Farabi Hastanesi'nin 308 yatak kapasiteli ek hastane binasının inşaatı 1993'de başlamıştır. Bina 2004'de geçici olarak hizmete sunulmuştur. Bu tarihten itibaren 600 yatak kapasiteli ana bina tadilat ve onarıma alınmış ve 15 Eylül 2005 tarihinde de tadilat ve onarımı bitirilerek tekrar hizmete açılmıştır.
  KTÜ Farabi Hastanesi toplam 63.000 m2 klinik ve poliklinik hizmet alanı ile;
  Trabzon, Artvin, Rize, Bayburt, Gümüşhane, Giresun ve Ordu illeri ile bu illerin ilçelerindeki yaklaşık 3,5 - 4 milyon nüfusa sağlık hizmeti sunmaktadır.
  Hedeflerimiz arasında; Karadenize ve ülkemizin doğu sınırına komşu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetlerini sunduğumuz üst düzey sağlık hizmetlerinden faydalandırmak da yer almaktadır.

  MİSYONUMUZ
  . İnsan haklarına ve çevreye saygılı, güvenilir, dürüst ve en üst düzeyde uzmanlaşmış tanı ve tedavi hizmetlerini sunmak,
  . Çağın gerektirdiği bilgi ve teknolojiyi kullanmak,
  . Bilimsel araştırmalar ve çağdaş tıp uygulamalarında öncü, uluslararası yetkinliği kabul edilmiş, alanında örnek alınan ve yeni ufuklar açan önder sağlık kuruluşu olmaktır.

  VİZYONUMUZ
  . Bilimsel ve vicdani etik ilkelerden ödün vermeyen,
  . Hastalarının ve çalışanlarının memnuniyetine odaklanmış, en üst düzeyde sağlık hizmeti sunmayı planlayan, yönetim anlayışı ile örnek model olabilen,
  . Uluslararası tanmmışlık ve yetkinliğe ulaşmış önder sağlık kuruluşu olmaktır.
  Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde Organ Nakli ve Bağışı Koordinatörlüğü kuruldu. Kurulan koordinatörlüğe ilk bağışı KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ile Hastane Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku yaptılar.
  Tıp Fakültesi Hastanesi olarak Organ Nakli ve Bağışı Koordinatörlüğü'nü hayata geçirdiklerini belirten KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku, yaptığı açıklamada, organ bağışının önemini vurguladı. Doç. Dr. Uluutku, 3 amaçları olduğunu belirterek "Bir tanesi öğretim üyelerimizi, öğrencilerimiz ve asistanlarımızla topluma örnek olarak organ bağışı bilincinin artırılmasını sağlamak, ikincisi organ bağışı yapılacak olan beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin yakınlarına organ bağışı bilincini aşılamak ve bu organ bağışlayabilecek kişilerin organlarının uygun şekliyle bağışın yapılabileceği yere ulaştırılmasını sağlamak olacaktır. Üçüncüsü ise, uzun yıllar öncesinde kornea nakli gerçekleştirmiş bir hastane olarak bugün kemik iliği ve kemik nakli yapabilen bir kurum olarak diğer organların da naklini yapabilecek ön hazırlıkların, alt yapıların oluşturulmasını sağlamaktır" dedi.
  KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ise Farabi Hastanesi'nde bugüne kadar kornea nakilleri yapıldığını hatırlatarak "Organ nakli yapmak için de altyapı çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Genel Cerrahi'den bir arkadaşımız Akeniz Üniversitesi'nde böbrek nakli için eğitim alıyor. Bir diğer arkadaşımız karaciğer nakli için çalıştı, geldi. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra bu hizmetlere bizde başlayacağız" diye konuştu.

  Farabi Hastanesi


  Kurulan koordinatörlüğe ilk bağışı KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ile Hastane Başhekimi Doç. Dr. Haluk Uluutku yaparken, hastanede görevli akademisyenler ve asistanlarda bağışta bulundu

   

   

  ALiNa - 05.09.2007 - 11:34
 2.  

   

  ALiNa - 05.09.2007 - 11:36
 3. AĞRI POLİKLİNİĞİ
  ALLERJİ POLİKLİNİĞİ
  AMELİYATHANE
  ANESTEZİ
  BEYİN CERRAHİ POLİKLİNİĞİ
  ÇOCUK POLİKLİNİĞİ
  ÇOCUK PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİ
  DAHİLİYE POLİKLİNİĞİ
  DERMATOLOJİ POLİKLİNİĞİ
  DİYET POLİKLİNİĞİ
  DİŞ POLİKLİNİĞİ
  ENDOKRİN VE METO. HASTALIKLARI
  FİZİK TEDAVİ REHABİLİTASYON POLİKLİNİĞİ
  GENEL CERRAHİ POLİKLİNİĞİ
  GÖZ POLİKLİNİĞİ
  KADIN DOĞUM POLİKLİNİĞİ
  KARDİYOLOJİ POLİKLİNİĞİ
  KULAK BURUN BOĞAZ POLİKLİNİĞİ
  NÖROLOJİ POLİKLİNİĞİ
  ORTOPEDİ POLİKLİNİĞİ
  PEDİATRİK ALLERJİ POLİKLİNİĞİ
  PEDİATRİK HEMATOLOJİ POLİKLİNİĞİ
  PEDİATRİK KEMOTERAPİ POLİKLİNİĞİ
  PSİKİYATRİ POLİKLİNİĞİ
  SOLUNUM FONKSİYON POLİKLİNİĞİ
  ÜROLOJİ POLİKLİNİĞİ

   

   

  MaRaBoGLu61 - 08.05.2009 - 20:54Benzer Konular

 1. Ankara Güven Hastahanesi Randevu
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Ankara.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.01.2011, 23:32
 2. Esenyurt Devlet Hastahanesi Randevu
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İstanbul.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.01.2011, 23:30
 3. İstanbul Haydarpaşa Numune Hastahanesi Randevu
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İstanbul.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.01.2011, 23:29
 4. KTÜ Farabi Hastahanesi Tıp Fakültesi Randevü
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.04.2010, 14:35
 5. Farabi
  Konuyu Açan: Dijar Asmen, Forum: Bilim Adamları.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 17.11.2009, 13:15

copyright

Soru Cevap