Trabzondan Yetişen Sanatçılar

 1. Trabzonun Yetiştirdiği Değerler - Trabzondan Yetişen Sanatçılar - Trabzonlu Ünlü Sanatçılar

  1949 yılında Trabzon’da doğdu. Aslen Artvin Arhavi’li. Çocukluğu Maçka’da geçti. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu. Kırka yakın albüm yaptı. Altı tane de filmde oynadı, yönetmenlik yaptı. Televizyon programları yaptı. İki kere evlendi, iki çocuğu var.

  ROPÖRTAJ

  Erkan Ocaklı, otuz beşinci sanat yılında
  Söyleşi: Aytekin Akay


  Yaş Otuz beş, yolun yarısı demek
  Misiri kuruttun mi, Ula Ula Niyazi’ gibi Karadeniz klasiklerine imza atan Erkan Ocaklı, derin bir inzivadan “Kurtlar Sofrası” adlı albümle uyandı. 1970’li yılların başında, elinde bağlamasıyla Karadeniz’in hiç de alışık olmadığı bir yoldan müzik dünyasına girdi, hit parçalar üretti. Yaptığı plak ve albümlerin sayısını unuttuğunu söylese de, kırka yakın albüm, üç yüz elli civarında besteye imza attı. Taş plaktan, cdli albüme kadar her dönemde söyleyecek bir türküsü mutlaka oldu. Ocaklı bu günlerde, daha da olgunlaşmanın verdiği birikimle, daha çok evrensel mesajlar veriyor ve
  İki tane yavrum olsun, biri Sevda, biri Barış
  Özgürlüğün yollarında yarış Ocaklı yarış.
  Denizlerden karalara ulaş sevdam, ulaş sevdam
  Barış dolu bir dünyada, dolaş sevdam, dolaş sevdam” diyor.
  Türk Halk Müziği’ne verdikleri ve vermedikleriyle her dönemde adında söz ettirdi. Son dönemlerde, yeni çıkan seslerin ve yüzlerin gölgesinde unutulmuşluğu yaşadı. Bu bir anlamda, o piyasanın ve hızlı tüketimin bir sonucuydu. Ocaklı ile söyleşimiz, daha çok müzik yolculuğu üzerine. Futbola girmek istedik ancak, Türk Halk Müziği’nin köklü isimlerinden Ocaklı, notalı geçişlerle, konuyu müziğe getirmeyi başardı.
  Doktor olmak istedim
  Sondan başlayalım isterseniz, Erkan Ocaklı neler yapıyor?
  Türkücü Erkan Ocaklı, 56 yaşına girmesine rağmen hala türkü imal etmeye çalışıyor. Türkü okumakla kalmıyor, yazıyor, besteliyor, velhasıl görüntüsünü veriyorum.
  Çok bilindik bir hikaye ama müzikle yolunuz nasıl kesişti? Babanız ormancıydı, siz müzik adamı oldunuz...
  Ben bir bağlama sanatçısıyım aslında. On üç-on dört yaşlarında sevdalıklara başladım. Köyde bağlama çaldığım sıralarda eğitim için önce Trabzon’a, ardından da üniversite okumaya İstanbul’a geldim. Galatasaray Üniversitesi Kimya Mühendisliği’ne girdim. Ardından orayı bırakıp İstanbul Üniversitesi Zoobotanik Bölümü’ne girdim. Tıp okumak istedim. Puanım da yetmesine rağmen bu bölümü yazmadığımdan başka bir bölüme girdim. Ancak İstanbul’a gelmek müzik hayatımı çok etkiledi. Cemiyetlerde, müzikle ilgili yerlerde çalmaya başladım. 1970’li yılların hemen başında Mine Koşan’a bağlama bile çaldım. Müzik piyasasında tanınmaya başlayınca, yolum Harika Plak’a düştü. Ayhan Güçlücan adlı Oflu bir hemşehrimiz. Yirmi sene ondan ayrılmadım. Harika Plak’tan çok para kazandım diyemeyeceğim. Çünkü bir Oflu’dan ne kadar para kazanabilirsiniz? Bu laf bir espiri olduğu kadar, gerçektir de...
  - Hangi yıllar arası Harika Plak’tan albümleriniz çıktı?
  1971-91 arası... Hit olan tüm albümlerim bu firmadan çıktı.
  - Plaktan cdye geçiş döneminden sonraki değişiklikler, müzik piyasasını nasıl etkiledi?
  Plakta ancak iki eser okuyabiliyordunuz. Kaset, ya da cdye on beş eser sığıyordu. Tabii, iş daha yorucu ama hızlı olmaya başladı. Çıkardığım tüm plaklar tuttu. Hatta Trabzonspor türkülerim de çok sevilmişti.
  80’lerde Karadeniz pop!
  - Trabzonspor’a plak mı yaptınız?
  Evet, 1975’te… Trabzonspor 1.Lig’e çıktığında yaptım. Bir eserin sözlerinde,
  ‘Yeşil sahaları yıktık uşaklar yıktık.
  Yaşasın Trabzonspor, 1.Lig’e çıktık’ dedik.
  Ardından 80’li yıllar ve radyo günlerim. Radyo’dan sonra, o formatta türküler yapmaya başladım. Mesela, ‘Maçka yolları taşli, geluyi sarı saçlı.’ Ula ula Niyazi, Misir’i kuruttun mi’ gibi eserleri yaptık. Bu dönemde tekno tarzı Karadeniz müzikleri de yaptım…
  - Yani kemençenin yanına bas formatı dediğimiz diğer enstrümanlarla o yıllarda müzikler yaptınız yani…
  Evet, en az yirmi sene önce biz Karadeniz-pop yaptık ve o zaman da tutmuştu. 85’ten sonra disko tarzı müziklere devam ettik. Çünkü, gençlik bu tür müzikleri seviyordu. Hayatın akışını iyi takip ediyordum, sokaktaki insanların ne istediğini biliyordum. Lahana disko, mısır disko formatları denedik. 90’lardan sonra pop soundlu Karadeniz tekrar çıkmaya başladı. Oysa ben bu müziği daha önce denemiştim.
  - 90’lı yılların ikinci yarısından itibaren yeni yüzler ortaya çıktı. Bu dönemde siz Karadeniz-pop, Karadeniz tekno ile karşımıza çıkabilirdiniz.
  Plak şirketi… İyi bir plak şirketiyle çalışmak, üreteceklerinizden daha önemlidir. 1990’dan sonra da iyi şeyler ürettim. Ki bu ürettiklerim, yirmi sene önceki eserlerimden kat kat daha iyi. Ama birileri benim önüme set çekti.
  - Kim onlar ve sizi nasıl engellediler?
  Buna cevap veremem. Benim yapımda suskunluk var. Suskun yapım nedeniyle ilk hanımımdan ayrılmak zorunda kaldım.
  - Kim ayırdı sizi ve bunun sanat camiasında dışarıda tutulmanızla ne ilgisi var?
  Çok ilgisi var. Tüm sanatçılar için bu geçerlidir. Bağırmak, çığırmak asaletime yakışmazdı, sustum.
  Plak şirketim, korsan
  - Erkan Bey, anlamadığım noktalar var. Şimdi siz eskiye göre kat kat iyi eserler ortaya koyuyorsunuz ve ama birileri sizin bu camiada olmanızı istemiyor. Yani kasetiniz iyiyse halk alır zaten ve o birileri neden sizle uğraşsın?
  İsim veremem ama bu mafya grupları MESAM ve Kültür Bakanlığı’ndan 40 bin kasetimi alıp, “Erkan Ocaklı 40 bin sattı’ dedirtiyorlar. Yani gizli satış. Bu gizli satışla ne İbrahim Tatlıses, ne de Orhan Gencebay uğraşabildi.
  - Gizli satış nedir?
  Korsan…
  - Korsan, bir ülke gerçeği efendim…
  Benim firmam yaptırtıyordu korsanı.
  - Hangi firma?
  İsim vermek istemiyorum.
  - Efendim, buna mecbur değilsiniz ama, insanların haber alma hakkını da görmezden gelemezsiniz…
  Karadeniz Müzik Üretim… Adnan Yilmaz’in şirketi…Babam yıllar önce bana, ‘Oğlum, malını hırsıza emanet et, çalınmaz’ demişti. Bu laf beni çok düşündürmüştü. Anladım ki, hırsız malı yesin de, beni yemesin.
  - Sizin geri plana itilmenizde, bizim anlamadığımız, sizin de anlatmak istemediğiniz çok değişik şeyler var.
  Bir misyonum vardı ve o birilerini rahatsız etti. ‘Ezanlar Bizim İçin’i yaptım, bazıları bu eserden çok rahatsız oldu. Trabzonspor’un kuruluşundan bu yana varım, ama sonradan buradan da dışlandım.
  - Trabzonspor’dan da dışlandığınızı söylüyorsunuz. Peki, bunda kimin suçu var?
  Nedenini ve kimler olduğunu siz bulursanız, bana da söyleyin…
  - Efendim, biz böyle bir şey var demiyoruz. Siz diyorsunuz. Nedenini söyleyin diyoruz sadece…
  İlk çıktığımdan bu yana, planlı bir şekilde benim üzerime oyunlar oynandı. Cebime para koydular, şöhretimi aldılar.
  - Dediğiniz gibi sizin bu camiadan silinmenize karar verilmişse, yerinize birilerini ikame etmiş olmaları lazım…
  O kişinin kim olduğu bellidir.
  - Yakın zamanda size, ‘Erkan abi, gel seni eski günlere döndürelim’ diye bir teklif geldi mi?
  Yoo, bana böyle bir teklifle gelemezler. Ben, ezilirim, yatarım, sürünürüm ama idealim bir gün gerçekleşir. Maddi bir yönden sıkıntım yok, çok şükür. Hafta sonlarım doludur, eğer hafta sonu randevu isteseydin, sana randevu veremezdim.
  Hesap vaktim gelecek
  - Siz, planlı bir şekilde arka plana itildiğinizi ifade ediyorsunuz. Karadeniz’de klasik türkülerde hep sizin imzanız var. . Yanılıyor olabilirim ancak, buna rağmen, halktan sizi tekrar istediğine dair bir işaret gelmedi.
  Hayır, yanılıyorsunuz. Her hangi bir gecede, davette, insanlar benimle fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor. Halkın sevgisi bitmez…
  - Bu sevgi elbette vardır ama kaç kişinin bundan haberi var…
  O tür gecelerde medya temsilcileri olsa, herkesin haberi olurdu.
  - Şimdilerde, daha çok Volkan Konak, Kazım Koyuncu, Fuat Saka gibi Karadeniz müziğini batı enstrümanlarıyla başarıyla uygulayan sanatçılar ön planda…
  Ben, bu dediğin sanatçıların yaptığını, on beş sene önce yapıyordum. ‘Burun disko’ adlı bir eser yaptım, yıllarca dinlendi.
  - Bundan sonra, kendiniz adına bir yol haritanız var mı?
  Allah, bedenime, sesime zeval vermesin. Kimse, bu saatten sonra susturamayacak beni. Benim hesap vaktim de gelecek.
  - Sanatçıya yakışır üreterek bir hesaplaşma olacak sanırım…
  Tabii, dediğiniz gibi sanatçıya nasıl yakışıyorsa öyle olacak…
  - Bir dönem Kanal 7’ye de program yapıyordunuz. Neden bıraktınız?
  Bıraktırdılar…
  - Kim onlar?
  İsim veremem. Planın devamı bir süreçtir o... Daha sonra bana bıraktırıp, başkalarını başlatanları da bıraktırttılar. Kanal 7 televizyonuna çıkabiliyorum, ancak mesela ATV, Kanal D gibi kanallarda yokum.
  - En son hangi albümü çıkardınız?
  İki ay kadar önce Kurtlar Sofrası adlı albümüm piyasaya çıktı.
  - Hangi plak şirketinden?
  Karadeniz Müzik...
  - İsmail Türüt bir zaman, İbrahim Tatlıses ile birliktelik yapınca asıl sıçramayı yapmış ve halkın zihnine kazınmıştı. Siz de İbrahim Tatlıses’in plak şirketinden albümünüzü çıkarmayı deneyebilirdiniz...
  Olabilirdi aslında. Belki ileriki günlerde bu birliktelik sağlanabilir.
  - Sizin hakkınızda, ‘yaşı ilerledi, artık kenara çekilsin’ diye bir düşüncenin sadır olduğunu düşünüyor musunuz?
  Bu tür düşünceler, basit insanların düşüncesi. Benim ne eksiğim var. Sanatım hepsinden ileride ve de daha yakışıklıyım.
  - Sahne sanatlarını tümünü düşünün; eskile bugün arasında ne farklar var.
  Eskiyle kıyaslanmayacak şekilde imkanlar çok rahat. Bu imkanlarla eskiden olsa çok daha iyi işler çıkardı.
  - Karadeniz müziğinin geldiği noktada, iyi ya da kötü emeği olanlar kimler?
  En büyük katkıyı Meltem Tv yaptı. Kemençenin kırsaldan kente inişinde bu televizyonun katkısı yadsınamaz. Şahıs olarak da ben...
  - Sizin katkınız nedir?
  Yumuşak geçişle kemençeyi geniş halk kitlelerine sevdirdim. Kemençeyi önce bağlamayla, daha sonra org gibi diğer enstrümanlarla buluşturdum. Davut Güloğlu, sahneye çıkmadan bana, ‘Nasıl yapayım abi?’ dedi. Ona, ‘sakın takım elbise giyme, kravat takma; yırtık bir tişört ve pantolonla sahneye çık’ dedim. Sonuçlarını gördünüz...
  - Karadeniz’in geleneksel çalgısı kemençe; daha doğuda tulum var. Bağlama, özellikle sahilde hiç yok. Ancak iç kesimlerde ve yüksek yerlerde çalındığını biliyoruz. Siz bağlamayla Karadeniz’i temsil etmeye başladığınızda, tepki aldınız mı?
  Erkan Ocaklı, kemençeyi sildi’ diye çok üzerime gelinmişti. Bağlamasız türkü mü söyleniyor? Şimdi Karadeniz müziğinde her bir enstürüman var. Bağlama Türk müziğinin ana çalgısı. Kemençe ile bağlamayı yan yana getirebilmek başarıdır.
  - Kemençenin Karadeniz’den başka mesela Yunanistan’da çokça çalınıp dinlenmesini nasıl açıklayacaksınız?
  Yunanlılar’ın çalıp dinlediği kemençe değil, buzukidir. Kemençe, Karadeniz’den oraya gidenlerin çalgısıdır.
  - Sizinle karşılaşınca mutlaka soracağım dediğim bir soru var aklımda: ‘Ula ula Niyazi’ türkünüzdeki Niyazi, gerçek biri mi?
  Evet, gerçek biridir, öldü tabii... Kokoş Niyazi, Maçka’da yaşayan Kapıköylü Kokoş Niyazi derlerdi ona... Onlar ilk gençlik zamanlarımızın tip adamlarıydı.
  Kara kedi Şenol
  - Bir gün her şeyi bırakıp Maçka’ya dönmeyi düşünüyor musun?
  Hayır, asla! Gerek Maçka’da, gerekse asıl vatanım olan Artvin Arhavi’de yerimiz yurdumuz var ancak oralara dönme gibi bir niyetim yok.
  - Aslen Artvinli’siniz? Laz’mısınız?
  Evet. Annem de babam da mohdi idi. Ben de Lazca bilirim.
  - Kazım Koyuncu da mohdi?
  Evet, tanıyorum ama daha tanışmadık.
  - Futbol ve Trabzonspor hiç konuşmadık. Halbuki sizin parladığınız yıllarda, Trabzonspor da ligin tozunu atıyordu. O yılları bir sanatçı olarak nasıl hatırlıyorsunuz?
  Bak, o zamanın Trabzonspor’unun, ona buna yol vereyim diye bir düşüncesi olmazdı. Herkesi yenmek için sahaya çıkardı; ama içerde ama dışarda... Arafilboyu’nda rahmetli Cemil’e, ‘Naber he? Dün o golü nasıl yazamadun?’ denmesinden korkardı. Futbolun son noktas neyse, Trabzonspor onu oynuyordu. Ne zamanki menfaatlerin çarpışma alanı haline geldi, işte bu bizi bitirdi...
  - O dönemden hangi futbolcular yakın arkadaşınızdı?
  Hüseyin Tok, Ali Kemal Denizci, Şenol Güneş... Şenol’a ‘Kara Kedi’ derlerdi. Öyle karayağız bir panterdi.
  - Mevcut Trabzonspor ne yapar?
  Başkanı çok beğeniyorum, Trabzonspor’u yakışır biçimde temsil ediyor. Şenol Güneş’in dönüşü muhteşem bir olaydır. Kulüp, kendi çocuklarıyla birlik-bütünlük içinde hedefe ulaşacaktır.
  - Kaçıncı sanat yılınız?
  Otuz beş...
  - Kırkıncı sanat yılınızda görkemli bir gala yapayım diye bir düşünceniz var mı?
  Yok, gala dilencilik gibi geliyor bana. Halk kıymetimi bilsin yeter.
  - Teşekkür ederim, bize vakit ayırdınız...
  Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...
  Spt- Erkan Ocaklı, Trabzonspor 1.Lig’e çıktığında Trabzonspor plağı yaptı. Trabzonspor adına yazılan ve bestelenen bu plak, bir anlamda ilklerden. Çünkü, Erkan Ocaklı’nın Trabzonspor plağı, ulusal anlamda seslendirilen ilk Trabzonspor türkülerini içeriyordu. İşte o plaktan:
  ‘Yeşil sahaları yıktık uşaklar yıktık.
  Yaşasın Trabzonspor, 1.Lig’e çıktık’ dedik.

  EZANLAR BİZİM İÇİN

  Kara kara topraklar seni elimden aldı
  Şimdi bana hatıra yırtık bir resmin kaldı
  Bu kadar genç yaşında toprak olmayacaktın
  Gönlüme doğan güneş ah sen batmayacaktın

  Ezanlar bizim için okunuyor sevdiğim
  Göz yaşım mezarıma dökülüyor sevdiğim

  Bu kara topraklarda ah senmi yatacaktın
  Sen benim tek gülümdün hani solmayacaktın

  HAPİSHANE İÇİNDE


  Hapishane içinde
  Volta vuramıyorum
  Aç kapıyı gardiyan
  Burda duramıyorum

  Hapishane içinde
  Kara kara günlerim
  Ne oldu bana dostlar
  Niye böyle inlerim

  Görüyorsun gardiyan
  Dertlerim bini aştı
  Aç kapıyı gardiyan
  Ölüm vakti yaklaştı

  Bırakın şu dünyada
  Seven seveni alsın
  Elveda kardeşlerim
  Dünya sizlere kalsınErkan Ocaklı


  Erkan Ocaklı Fotoğrafları - Erkan Ocaklı Foto  Sanatçıya Ait Sitemizdeki Diğer Konular


  Erkan Ocaklı kimdir biyografisi

  Erkan Ocaklı Çayır Biçiyorum Çayır

  Kolbastı Erkan Ocaklı

  Tüm Kalpler Seninle, Erkan Abi

  Erkan Ocaklı Resimleri

   

   

  MaRaBoGLu61 - 25.05.2009 - 16:01
 2. Ünlü Trabzonlu Sanatçılar

  Sanatçılar

  Dimitri Psathas
  Dimitri Psathas
  Duygu Sağıroğlu
  Duygusağıroğlu
  Erkan Ocakli
  Erkan Ocaklı
  Fuat Saka
  Fuat Sakayi Taniyalim Biraz
  Hasan Tunç
  Mackalı Hasan Tunç
  Hayati Hamzaoğlu
  Hayati Hamzaoğlu

  Orhan Peker
  Seyfi Dursunoğlu
  Seyfi Dursunoğlu

  Şakir Sağlam
  Şakir Sağlam

  Tanju Gürsu
  Temel Gürsu
  Volkan Konak
  Volkan Konak

  Hüseyin Avni Danyal
  Vadide Bir Trabzonlu

   

   

  MaRaBoGLu61 - 03.10.2009 - 13:57
 3. paylaşim in için sağolasın abim

   

   

  Asi Çaykaralı61 - 03.10.2009 - 22:37Benzer Konular

 1. Trabzondan Kış Manzaraları
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.01.2010, 18:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.07.2009, 21:07
 3. Trabzondan Yetişen Sanatçılar Volkan Konak
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 25.05.2009, 15:27
 4. Trabzondan Yetişen Sanatçılar Sait Uçar
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.05.2009, 14:13
 5. Trabzondan haberler
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzonspor.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 25.04.2006, 21:51

copyright

Soru Cevap