Trabzonlu Zengin İş Adamları

 1. Trabzonlu Zenginler - Trabzonun Zengin iş Adamları - Trabzonun Zenginleri - Zengin Trabzonlular - Zengin Trabzonlu İş Adamları

  Ali Ağaoğlu  Forbes’ın ‘dolar milyarderleri’ sıralamasında adı geçen Türk zenginlerden biri de Ağaoğlu grubunun patronu Ali Ağaoğlu.

  Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu,
  3 Mart 1954’te Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. Çok genç yaşlarda iş hayatına atılan Ali Ağaoğlu, Ağaoğlu Şirketler Grubu’nu kurdu. 27 yıldır inşaat, turizm ve hizmet sektöründeki çalışmalarına devam ediyor.

  1981 yılında büyük site kategorisinde ilk inşaatını tamamlayan Ağaoğlu, bu tarihten itibaren sanayi sektörüne yönelerek faaliyetlerini genişletmeye başladı. 1998’de “My” konseptli projeleri başlattı.

  Eltes İnşaat’ı aldıktan sonra ‘Eltes Güneşi Ümraniye’ ve ‘Eltes Gold Residence’ projelerini geliştirdi. Üç çocuk babası olan Ağaoğlu doğa tutkunu. Kilyos’taki çifliğinde sebze meyve yetiştiriyor, hayvanlarıyla ilgileniyor.
  Ağaoğlu’nun iki işi var. Gayrimenkul ve turizm. Bu sektörlerin iş hacminizdeki payları nasıl dağılıyor?

  Ağırlığımız inşaattır. İşimizin yüzde 90’ı inşaattan gelir. Turizmin payı yüzde 10’lardadır.

  Ali Ağaoğlu Kimdir

  Ali Ağaoğlu

  Ali Ağaoğlu Resimleri

  Ali Ağaoğlu Resimleri

   

   

  MaRaBoGLu61 - 13.05.2009 - 11:43
 2. Mehmet Ali Yılmaz Kimdir - Mehmet Ali Yılmaz Hakkında - Mehmet Ali Yılmaz Biyografi - Mehmet Ali Yılmaz Resimleri

  Mehmet Ali Yilmaz


  Fatma - Mehmet çiftinin oğlu Mehmet Ali, 21 Ekim 1948’de Trabzon’un Of ilçesine bağlı Gülderen Köyü’nde doğdu. İlkokul öğrenimini köyünde yapan Yılmaz, orta eğitimini İstanbul’da sürdürdü. Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu’nu ve Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İnşaat Bölümü’nden mezun olan Yılmaz, “İnşaat Mühendisi” olarak iş hayatına atıldı. Askerlik görevini; 1 Temmuz - 1 Kasım 1975 arası İzmir Narlıdere İstihkam Er Eğitim Alayında kısa dönem olarak yapmıştır.

  Mühendis Mehmet Ali Yılmaz, 1973’de ‘TEK-ART’ adlı şirketi kurarak inşaat sektörüne girdi. Müteahhitlik alanında başarıları birbirine eklenen Yılmaz, ilerleyen yıllarda TEK-ART adını, güçlü bir Şirkete dönüştürdü. Taahhütlerini her bakımdan mükemmel, hatta çoğu kez zamanından önce yerine getirmekle “Mehmet Ali Yılmaz” adı ve “TEK-ART” firması, bir “güven simgesi” oldu.

  TEK-ART’ın başarıyla tamamladığı pek çok eser arasında, başta Tuzla’daki Deniz Harp Okulu Kampüsü, spor tesisleri ve tersanesi ile Sanayi Bölge Altyapı İnşaatı sayılabilir. Ayrıca Yılmaz, 1978 ve 1988 yılları arasında on kez şahsen Türkiye Vergi Rekortmenide olmuştur.

  1979 – 1988 Yılları arasında Türkiye İthalat İhracat Bankası (Titibank – İmpexbank) sahibi olarak bankacılık alanına giren Yılmaz, 1983-89 yılları arasında sahibi olduğu Güneş Gazetesi ile basın sektörüne, 1996 yılında Antalya Kemer’de 5 yıldızlı Zigana Tatil Köyü’nü faaliyete geçirerek de turizm sektörüne girdi.

  1991-95 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti 19. Dönem Trabzon Milletvekilliği, 49. ve 50. Dönem hükümetlerinde Devlet Bakanı olarak görev aldı ve politikada derin izler bıraktı.

  1982 / 2001 Yılları arasında, çeşitli dönemlerde Trabzonspor Kulübü Başkanlığını da yapan Yılmaz, halen Trabzonspor Kulübü Onursal Başkanıdır. Basın Konseyi kurucu üyesi olmakla birlikte, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Mühendisler Odası, Müteahhitler Sendikası üyesi olup, evli ve 5 çocuk babasıdır.

  Mehmet Ali Yılmaz Kimdir


  Mehmet Ali Yılmaz Kimdir

  Trabzonlu Zengim İş Adamları


  Trabzonlu Zengin İş Adamları

  Trabzunlu Ünlüler

  Trabzonlu Ünlüler

  Mehmet Ali Yılmaz Resimleri

  Mehmet Ali Yılmaz Resimleri

   

   

  MaRaBoGLu61 - 13.05.2009 - 11:56
 3. İbrahim Cevahir - İbrahim Cevahir Kimdir - İbrahim Cevahir Resimleri - İbrahim Cevahir Hakkında

  İbrahim Cevahir

  Çaykara 1938

  (işadamı - Müteahhit)

  Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Karadeniz Vakfı Başkanı İbrahim Cevahir, 1938 yılında Çaykara İlçesinin Ulucami Köyü’nde doğdu. Dursun Efendi’nin ve Ayşe Hanım’ın oğludur.
  Çocukluğundan itibaren, ailesine destek olmak için çalışmaya başladı.Daha sonra, amcasıyla birlikte Babaeski’ye gitti. Burada bakırcı ve kalaycı çırağı olarak çalıştı. Uzun süre bakırcı çırağı olarak çalıştıktan sonra kardeşi Reşad Bey’le birlikte İstanbul Karaköy’de işçilere ve küçük esnafa yönelik çalışan dört masalı bir lokanta açtı. İbrahim Cevahir’in, lokantasında yaptığı yemekler o kadar meşhur oldu ki, etrafta çalışan esnaf Cevahirlerin lokantasından evlerine de yemek götürmeye başladı. 1956 yılın da Kemeraltı’nda başlayan kamulaştırma faaliyetleri, İbrahim Cevahir ve kardeşinin işlettiği lokantayı da etkiledi.

  1959 yılında Ankara’da inşaat taşeronluğu yaptı. Dışarıdan verdiği dersleriyle öğrenimini lise son sınıfa kadar getirdiyse de, 1971 yılında başlayan Libya’daki işleri dolayısıyla bunu devam ettiremedi. Libya’daki projeleri bitirdikten sonra, Libya’da iş tamamlayan ilk Türk müteahhit oldu. Daha sonra kardeşleri Mehmet (1933-Çaykara) ve Reşad (1949-Çaykara) beylerle birlikte İstanbul’da Cevahir Şirketler Grubu’nu kurdu. Libya’da çalışırken 3500 kişi olan şirket kadrosu, 1978 yılında Suudi Arabistan’da alınan işlerden sonra 8 bin kişiye çıktı. Yurtdışında ve yurtiçinde çok önemli yatırımları gerçekleştiren İbrahim Cevahir, Türkiye’de turizme de el attı. İstanbul’da yaptırdığı birçok otelden sonra, 2002 Mayıs’ında 323 yataklı, biri 5 bin, diğeri 3 bin kapasiteli 21 kongre salonu ile 4000 kişilik bir balo salonu bulunan ve Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olan İstanbul Grand Cevahir Hotel’i açtı.

  2005 yılında ise, İstanbul Şişli’de bulunan Cevahir İş Merkezini tamamladı. Ticari faaliyetler yanında,siyasi faaliyetlere de önem veren İbrahim Cevahir, onyedi yaşında CHP’ye girdi. CHP Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. İsmet İnönü ile yakın ilişkilerde bulundu.Erdal İnönü’yle beraber SODEP’i kurdu. Fakat, Erdal İnönü için İstanbul’da Marmara Otel’de düzenlenen SHP İl Danışma toplantısında, Genel Başkan Erdal İnönü’yü CHP içindeki hırsızlık ve yolsuzluk söylentilerine ilgi göstermediği sebebiyle çok ağır bir şekilde eleştirdi. Bir süre sonra CHP’den ayrıldı ve ANAP’a geçti.1995 ve 1998 yıllarında İstanbul 2. Bölgeden iki defa milletvekili adayı olan ve siyasi faaliyetlerini 2002 yılından itibaren Ak Parti içerisinde devam ettiren İbrahim Cevahir, evli ve altı çocuk babasıdır.  İbrahim Cevahir Kimdir

  İbrahim Cevahir

  İbrahim Cevahir Resimleri

  İbrahim Cevahir Resimleri

   

   

  MaRaBoGLu61 - 14.05.2009 - 18:34
 4. Prof. Dr.Haydar Baş kimdir - Prof. Dr.Haydar Baş Biyografi - Haydar Baş Resimleri - Haydar Baş Hakkında - Haydar Baş Eserleri


  1947 Trabzon doğumlu. Kapatılan MSP’nin Trabzon İl Başkanlığı’nı yaptı ve aynı partiden milletvekili adayı oldu. 1979’da Kadiri Şeyhi Hayri Baba’nın vefatı üzerine onun yerine geçti. Cemaat imkânlarıyla dergiler çıkartıp başyazarlıklarını yaptı. 4 eşinden yirmiye yakın çocuğu olduğu söyleniyor.  Prof. Dr. Haydar BAS
  Topic: Biyografisi
  Prof. Dr. Haydar Bas 1947 yilinda Trabzon'da dogmustur. ilk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasinin ardindan; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bagli Yüksek islam Enstitüsü'nden mezun olmustur.

  Lisansüstü egitimini ve doktorasini "Veda Hutbesinde insan Haklari" konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamis ve bu üniversitede göreve baslamistir. Doktora sonrasi akademik çalismalarina devam ederek "islam ve Hz. Mevlana", "Tasavvuf Tarihi", "Din Sosyolojisi" ve "Din Psikolojisi" konularindaki tezleri neticesinde "Profesörlük" unvanini da ayni üniversiteden almistir.

  Dokuz yildir Bakü Devlet Üniversitesi'nde ögretim görevlisi olarak çalisan Sayin Bas, halen Dogu Dilleri ve Edebiyatlarini Arastirma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyati Bölümü'nde vazifesini sürdürmektedir.

  Akademik kariyerini egitim sahasinda yapmasina ragmen, ayni zamanda bir arastirmaci, yazar, isadami, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Bas'in hayatindan bazi kesitler söyledir:

  a) Mefkureci Ögretmenler Dernegi'nin Trabzon subesi Baskanligini yapmistir.
  b) Bes yil Devlet Liselerinde, iki yil Ticaret Liselerinde ve imam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi ögretim yili ögretmenlik yapmistir.
  c) iPA A.s.'nin Bölge Müdürlügünü yürütmüstür.
  d) BAs sirketler Grubunun, BAs Çelik Fabrikalarinin, BAs Ticaret A.s.'nin ve BAs Isi Sanayi'nin kurucusudur.
  e) Halen basyazarligini yapmakta oldugu iCMAL, ÖGÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.
  f) Milli Basin Kurultaylari'ni tertip eden Basin Kurulu'nun baskanidir.
  g) Bagimsiz Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Baskani'dir.

  Kendisi Fransizca, Arapça, Farsça ve Azerice bilmektedir.

  Prof. Dr. Haydar Bas'in görüsleri ve tezleri dünyada ve Türkiye'de çesitli üniversitelerde lisansüstü tezlere ve akademik arastirmalara konu edilmistir.

  * Illinois Universitesi (University of Illinois at Urbana- Champaign) Intensive English Institute "Prof. Dr. Haydar BAs" Urbana-2001

  * Dallas Üniversitesi isletme Fakültesi. "An Alternative Prescription to the IMF's Model for Economic Growth in Turkey (IMF Metoduna Alternatif olarak Türkiye'deki Ekonomik Büyümeye bir Reçete)" Dallas-2002

  * ODTÜ (Saciology of Religion Fall Semester 1993 iCMAL, 1994)

  * Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü (Haydar Bas'a göre ideal insan ve ideal insanin Topluma Yansimasi, 1999)

  * Erciyes Üniversitesi ilahiyat Fakültesi (Prof. Dr. Haydar Bas ve Tasavvuf, 1993)

  * Uludag Üniversitesi ilahiyat Fakültesi (Prof. Dr. Haydar Bas'in Tasavvufî Görüsleri, 1997)

  Prof. Dr. Haydar Bas, yurt disindaki arastirma ve düsünce kuruluslarinda otuzun üzerinde ödüle layik görülmüstür. Verilen uluslararasi ödüllerden bazilari sunlardir:

  1- Dünya Barisina, insan Haklarina ve Ekonomiye katkilarindan ötürü verilen Saygin Liderlik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü, bu ödülle Prof. Dr. Haydar Bas'i "Uluslararasi Seçkin Liderler Ansiklopedisi"nin 5. baskisinda yer almak üzere seçmistir.

  2- insan Haklarina yapmis oldugu hizmetlerden dolayi verilen seref Sertifikasi. Bu sertifika Uluslararasi Biyografi Merkezi tarafindan verilmistir.

  3- "1994 Zirvede Kim Kimdir" ödülü. Bu sertifika Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafindan yilda bir kere, belli sahada hizmet veren sadece bir ilim adamina verilmektedir.

  4- Modern Ekonomik Görüse hizmetlerinden dolayi verilen Uluslararasi Liyakat Toplulugu Sertifikasi. Bu ödül Uluslararasi Biyografi Merkezi'nce verilmistir.

  5- iletisim Endüstrisine katkilarindan dolayi verilen Saygin Liderlik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafindan layik görülmüstür.

  6- Uluslararasi Arastirmaci Üyelik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafindan verilen bu madalya, yapmis oldugu bilimsel arastirmalar ve Modern Ekonomik Görüse olan hizmetleri nedeniyle enstitünün arastirmaci üyesi oldugunu belgelemektedir.

  7- Uluslararasi Liyakat Toplulugu Excellantia (Mükemmel sahsiyet) Ödülü:
  Bu ödül bulunduklari ülkelerde Uluslararasi Biyografi Merkezi'ni yasamlari, sahsiyetleri ve sosyal iliskileri ile temsil eden ilim adamlarina verilmektedir.

  Fikir ve tezlerindeki bilimsel tutarliligi ve isabeti, tarihi süreç içerisinde her zaman müsahade edilen Sayin Bas'in, Türkiye ve dünyadaki gelismelerle alakali bazi önemli çikislari sunlardir:

  Prof. Dr. Haydar Bas, "Milli Birlik ve Beraberligin Temel Unsurlari" isimli konferanslar dizisiyle Türkiye'de ve Avrupa'da milli birlik ve beraberligin önemini anlatmistir.

  Türkiye'nin AB üyeliginin çokça gündem edildigi 1980'li yillarda akademik çevrelerin ve is dünyasinin kesin gözüyle baktigi üyeligimiz ile ilgili olarak, yalnizca Sayin Bas farkli bir yorumda bulunmustur. 1986 yilinda Berlin'de "AB Toplulugu bizi aralarina kabul etmeyecektir" tezini savunmustur. Yil, 2004 Türkiye halen üyelik müzakereleri için dahi tarih alamamistir.

  90'li yillarin basinda ülkemizdeki politikacilar ve aydinlar, Gümrük Birligi'ne girisimizi bir zafer olarak gösterirken; Prof. Dr. Haydar Bas, "AB'ye girmeden, Gümrük Birligi'ne dahil olmak Türkiye'nin aleyhinedir" demistir. Her yil 20 milyar dolarin üstünde dis ticaret açigi veren ülkemiz, Gümrük Birligi'nden dolayi 150 milyar dolara yakin zarar etmistir.

  Özellikle 2000 yilindan sonra kroniklesen ekonomik kriz ve enflasyon ortamindan çikisi IMF ve Dünya Bankasi'nin talimatlari ve kredileri ile asma çabasindaki siyasi iradeye tek yanit da Prof. Dr. Haydar Bas'tan gelmistir: "Mevcut ekonomi politikalariyla enflasyonun düsmesi mümkün degildir. Bu gidisatla Türkiye'yi batiracaklar. Türk cografyasini pazarlik konusu haline getirecekler." Ülkemizin siyasi ve iktisadi talepler dogrultusunda bugün tasindigi nokta Prof. Dr. Haydar Bas'in tespitleriyle ayni istikamettedir.

  Amerika'nin 1991 yilindaki Irak çikarmasinda, o tarihte "Bu çikarma her ne kadar Irak'a yapiliyorsa da nihai hedef Türkiye'yi parçalamaya yöneliktir" seklinde ikazda bulunmustur. Bugün hayata geçirilen ABD'nin Büyük Ortadogu Projesi'nden maksat da budur. islam cografyasini ele geçirmek, Türkiye cografyasini parçalamaktir.

  Son dönemde, özellikle ülkemizin siyasi, kültürel ve stratejik kusatma altina alinmasi, ekonomik kriz ve çikis yollari üzerine eserler veren Prof. Dr. Haydar Bas'in basilmis ve basilmakta olan eserleri sunlardir:

  1- Milli Ekonomi Modeli ve Kalkinma Projeleri,
  2- Dar Bölge Yaygin Kalkinma Modeli,
  3- Dini ve Milli Bütünlügümüze Yönelik Tehditler,
  4- Veda Hutbesinde insan Haklari,
  5- islam'da Kadin Haklari,
  6- Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (sav),
  7- Makalat,
  8- Mektubat,
  9- islam ve Mevlana,
  10- islam'da Zikir,
  11- islam'da Tevhid,
  12- iman ve insan,
  13- insan-i Kamil ve Nefs Mertebeleri,
  14- Hacc'in Hikmetleri,
  15- Hikmetin Sirlari,
  16- Dua ve Evrad,
  17- Hiristiyanlik ve Yahudilik,
  18- Din Tahripçilerine Kur'an-i Kerim'in Cevabi,
  19- Birlige Dogru,
  20- Veda Hutbesi ve Evrensel Beyanname,
  21- Nefs Terbiyesi,
  22- Varolusun Gayesi: Zikrullah.


  Haydar Baş kimdir biyografisi

  Haydar Baş resimleri fotoğrafları

  Trabzonlu Zengin İş Adamları

   

   

  MaRaBoGLu61 - 25.05.2009 - 16:59
 5. Davut Yurttaş - Davut Yurttaş Biyografi - Davut Yurttaş Hakkında - Davut Yurttaş Resimleri


  Trabzonlu Yurttaş Dünya Devi
  Makine mühendisi olacakken Elektrik mühendisi oldu. Patronun yanında işçi olacakken babasının kardeşine kurduğu işin başına geçti.  KENDİ AĞZINDAN DAVUT YURTTAŞ

  Ailem Trabzon'un Sürmene ilçesinden. Uzun yıllar önce İstanbul'a göç etmiş tüccar bir babanın oğluyum. 1953 yılında doğdum. 1970 da KTÜ yü bitirdim.1979 yılanda evlendim ve askere gittim. Askerliğimi Deniz Asteğmeni olarak yaptım. İki kız bir erkek olmak üzere 3 çocuk babasıyım. Kızlarımın biri işletme okudu. Diğeri uluslararası ticaret okuyor, oğlum lise sondayken ona sanırım bir vahiy geldi . Elektronik okuyacağım dedi, Kadir Has Üniversitesini kazandı. Oğlum bu yıl hazırlık okuyor gelecek yıl okuluna başlayacak.

  NASIL DÜNYA DEVİ OLUNUR

  Trabzon'un yetiştirdiği ünlü işadamlarından Davut Yurttaş ile 35 yıl önce mezun olduğu KTÜ elektrik ve elektronik bölümü mezunlarının buluştuğu toplantıya katılmak için geldiği Trabzon'da bir araya geldik. Bugün dünya devleri ile yarışan İnform şirketinin kuruluş hikayesini ondan dinledik.Anlattıkları tam bir başarı öyküsü. KTÜ den 35 yıl önce mezun olan ünlü işadamı Yurttaş mezun olduğu okula son derece donanımlı bir bilgisayar odası ve ayrıca bir de Labaratuvar hediye etti. Onun açılışını da kendisi yaptı.

  Askerlik dönüşü daha önce çalıştığı şirkete yeniden işe başlamayı planlarken Babasının ona kardeşi için kurduğu işin başına geçmesini tavsiye etmesiyle hem Yurttaş'ın yaşamı değişti hem İnform şirketinin

  Dünya devleri ile yarışan İnform şirketinin temelleri, İstanbul'da bir hanın ikinci katında 60 metrekarelik küçük bir dükkanda atıldı. O gün iki işçiyle başlayan yolculuk bu gün 700 çalışana ulaşırken 60 metrekarede başlayan üretim 34 bin metrekare oldu. İşadamı Yurttaş başarı öyküsünü ise şu cümlelerle özetledi

  Dünya devleri ile yarışan İnform şirketinin temelleri, İstanbul'da bir hanın ikinci katında 60 metrekarelik küçük bir dükkanda atıldı. O gün iki işçiyle başlayan yolculuk bu gün 700 çalışana ulaşırken 60 metrekarede başlayan üretim 34 bin metrekare oldu.

  İnform gibi büyük bir şirketi yönetmenin yanı sıra işadamı Davut Yurttaş futbolla da yakın alakalı. Trabzonspor'u yakından takip ediyor. Şu ana kadarda yöneticilik teklifi almadı. Bu konuda biraz kırgın. Kırgınlığını ise şu sözlerle aktarıyor. Ben yönetici olamazsam oğlumu hazırlıyorum o olur.

  56 yaşındaki İşadamı Yurttaş KTÜ elektrik elektronik bölümü mezunların kokteyline katılmak için geldiği Trabzon'da haber61.net Genel Yayın Koordinatörü Orhan Çavuşoğlu' nun sorularını içtenlikle yanıtladı.,

  KTÜ'DE YOKLUK DÖNEMİNDE OKUDUM

  Ben KTÜ de okurken Trabzon daha küçük bir şehir Üniversitede daha küçük Yanı 1970'lerden bahsediyoruz. Elektrik ve makine bölümü daha yeni kurulmuş ayrıca hoca eksikliği var. Bazı hocalarımız kent dışından geliyor bize ders verip sonra gidiyordu. KTÜ de bir tane yurt vardı.Yokluklar içersinde bir başlangıç anlayacağınız.Bu şartlarda okudum Ben KTÜ de.

  MAKİNEYİ DÜŞÜNÜRKEN ELEKTRİK MÜHENDİSİ OLDUM

  Biz Trabzon'un Sürmene ilçesindeniz. Babamda girişimci bir tüccardı. Tezgahtarlıktan yetişme ilkokul mezunu bir tüccar. Babam iş nedeniyle Sürmene, Samsun ve ardından İstanbul'a gitti . Teknikle çok fazla ilgisi yoktu . Ama kendi okuma merakını, benim üzerimden gidermek istiyordu. Duyduğu gördüğü belki de birinin yönlendirmesiyle Babam benim mühendis olmamı istiyordu. Benim de Elektrik mühendisi olmak gibi bir düşüncem yoktu Belki biraz makine mühendisliğine sıcak bakıyordum. O zamanlar da KTÜ ön kayıtla ve çok az sayıda öğrenci alırdı. İTÜ 'nün Makine Mühendisliği bölümüne giremeyince ,babamın zorlamasıyla KTÜ ye geldim
  "Ben o yıllarda Trabzon'da Üniversite olduğunu bile bilmiyordum. İTÜ ye giremeyince Babam da bana Git Trabzon'da Makine Mühendisliği Fakültesine girebiliyorsan orda oku dedi. "

  Ben o yıllarda Trabzon'da Üniversite olduğunu bile bilmiyordum. İTÜ ye giremeyince Babam da bana Git Trabzon'da Makine Mühendisliği Fakültesine girebiliyorsan orda oku dedi. Bende tek başıma otobüse atladığım gibi Trabzon'a geldim. Ön kayıt yaparken iki tercih yaptım. Birine okumak istediğim makine bölümünü yazdım, diğeri de boş kalmasın diye oraya Elektrik bölümünü yazdım. O Zaman Makine Mühendisliği bölümünün Elektrik mühendisliği bölümünün puanından yüksekti. Tesadüf Elektrik bölümünü kazandım. Ondan sonra sıkıntılı ancak keyifli bir öğrencilik dönemim oldu. Öğretici bir öğrencilik dönemi geçirdim. Zaten öğrencilik öncesi babamın işi gereği onla birlikte çalışmak zorundaydım.Ticaretin adam kandırma sanatını orda öğrenmiştim. Teknik tarafını da burada tamamladım. İşin tekniğini bilen ,iyi adam kandıran birisi oldum !anlayacağınız!

  İNFORM TESADÜFEN KURULDU

  Bizim şirketin kuruluşu ilginçtir tesadüf de diyebilirsiniz. Benim kardeşim okumadı.O futbol meraklısı ve iyi bir futbolcuydu. Milli takımda da oynadı. Yalnız o Okulla futbolu birlikte yürütemedi Ben askerdeyken Babamda ,kardeşim işsiz kalmasın diye sipariş üzerine regülatör falan yapan bir alman arkadaşıyla ortak iş kurdu. Başlangıç çıkışı budur İnform'un . Bir hanın ikinci katında 60 metre bir yerde kuruldu. Ben Askerden önce 4 yıl bir proje ofisinde çalışmıştım askerlik sonrası da eski işime dönecektim. Fakat Babam bana Git kardeşlerinin kurduğu işin başında ol, onlar bu işi yürütemez. Alman mühendis bir ortağınız var Onlara yardımcı ol dedi. Bende babamın ısrarı üzerine, eski patronumun kalbini kırmak uğuruna gittim onlarla birlikte işe başladım.

  İŞE 3 ORTAK 2 İŞÇİ 5 KİŞİYLE BAŞLADIK

  Şirket bir hanın ikinci katında ve 60 metrekareydi . Daha sonra şirketi 150 metrekarelik bir Bodrum katına taşıdık. Kardeşim ,ben, Alman mühendis ortağımız ve iki işçi toplam 5 kişiyle bu günün temelleri atıldı. O beş kişilik kadro ile başlayan İnform bu gün 700 çalışanıyla dev bir kuruluş oldu. Önce 60 sonra 150 metrekare olan üretim alanı ise 30 bin metrekareye ulaştı. Yurt dışında 3 yerde ofisimiz var Ayrıca 5 kıtada 85 ülkeye ihracatımız var. Kesintisiz güç kaynağı üretimi konusunda Türkiye'nin lider firmalarından biriyiz. Lider olmamızı AR-GE çalışmalarına verdiğimiz öneme bağlıyorum ben.

  DEVLETTEN VERGİ KAÇIRMAYIZ, BİRAZ ENAYİ SINIFINA GİRERİZ O AÇIDAN!


  Bu anlattıklarım içersinde süreklilik arz eden önemli bir konu var..Mutlaka zaman zamanda sapmalar olmuştur ama felsefe değişmemiştir. Biz ilk günden beri biz kazandığımızı işte bırakırız. Kazandığımız para işin hakkıdır ve İşi büyütmek için kullanırız. Dolayısıyla bu büyümenin babadan deden kalma devlet desteği gibi yan faktörleri yok. Biz iyi vergi veren kuruluşlar arasındayız.Devletten de kaçırmayız.Çeşitli dönemlerde Sarıgazi vergi dairesinden çeşitli ödüller gelir. Biraz Enayi! sınıfına gireriz o açıdan. En iyi yaptığımız iş ise çalıştığımızı işte bırakmamızdır. Kazanılan parayı işin gelişmesine harcamamızdır.

  56 YAŞIMA GELDİM BIRAKSALAR 56 YIL DAHA ÇALIŞIRIM

  Biz teknik ve sürekli kendini yenileyen bir iş yapıyoruz. Teknolojik gelişmelere AR-GE çalışmalarıyla uyum sağladık. 2000 li yıllarda AR-GE çalışmalarıyla önemli başarılara imza attık. Dünyada kabul gören birçok uygulamamız oldu. Dünyadan ve Türkiye'den bu uygulamalar nedeniyle çeşitli teknoloji ödülleri aldık. Bunlar öyle sıradan değil bayağı ciddi kuruluşlardan verilen çok ciddi ödüller. Ben 56 yaşıma geldim bıraksalar 56 yıl daha çalışırım.

  HEDEFSİZ YAŞAMAK ÇOK ZOR DÜNYADA İLK 10 DA OLACAĞIZ

  Hedefsiz yaşamak çor zor. Bizim işimiz teknoloji . Biz rakiplerimizle de yarışıyoruz kendimizle de yarışıyoruz. Gerçi Türkiye'de pek yarışacak rakibimiz kalmadı ama dünyada çok önemli rakipler, çok büyük firmalar var. Nasip olur mu bilmem ama, Avrupa'da ilk 5 dünyada ilk 10 arasına girmek gibi bir hedefimiz var.

  Sürmene'de ki Dede topraklarımız duruyor. Ancak aile çok büyüdü. Orada ki bölünmüşlükten dolayı biraz sahipsizlik var. Ben Sürmene'ye gelip gidiyorum, oralara sahip çıkmak ayağa kaldırmak istiyorum

  SÜRMENE İLE BAĞLARIMIZI KOPARMADIK

  Sürmene'de ki Dede topraklarımız duruyor. Ancak aile çok büyüdü. Orada ki bölünmüşlükten dolayı biraz sahipsizlik var. Ben Sürmene'ye gelip gidiyorum, oralara sahip çıkmak ayağa kaldırmak istiyorum ama 500 mirasçıyı bir araya getirmek çok kolay değil.

  BAŞKA BİR ALANDA TRABZON'A BÜYÜK BİR YATIRIM YAPABİLİRİZ

  Trabzon'a yatırım yapmamız çok zor. Bizim Karadeniz'de yatırımımız sadece şube bazında. Samsun'da ve Trabzon'da bizim firmamızın şubeleri var. Buraya şimdilik yatırım yapmamız çok zor. Çünkü Pazar Trabzon'un ve Karadeniz'in dışında, Hammadde de keza öyle. Belki personel işini burada daha kolay çözersiniz ama hammaddeyi Trabzon'a getirip, buruda üretip tekrar pazara döndürmek maliyetleri inanılmaz artırır. Bu da pek mantıklı bir yatırım değil. Fakat bizler Trabzon'a yatırım için kapalı değiliz. Şu an çok zor gözükse de belki başka bir iş alanında, iş kolunda Trabzon'a büyük yatırım yapabiliriz. Ama yukarda saydığım sebeplerden ötürü bizim iş kolumuzda Trabzon'a şimdilik yatırım zor. Dünyanın en güçlü firmalarıyla rekabet ediyoruz. Onlarla rekabet etmek için de bunları göz önünde. bulunduruyoruz

  KARADENİZLİ İŞADAMLARI ORTAKLIK YAPAMAZ

  Karadenizli işadamları ortaklık yapamaz. Türkiye'de ortaklık Kültürü de yok. Ortak iş yapanlar ele ele verdikleri insanların bile hep bir adım önünde olmak istiyorlar. Bunu söyleyerek de yapmıyorlar aksine söylemeden kendilerini bir adım önde görüyorlar. Bu da ortaklığın baştan bozulmasına neden oluyor. İşler kötü gittiğinde ,yada iyiye gittiğinde ,işi bozan neden bu oluyor.Ben iş hayatım boyunca bunun yıkılması için çok uğraştım.Hep birileri ile birlikte ortak bir iş yapmaya çalıştım.Kimileri çok kıskanç oldu Bizi yutmaya çalışıyorsun dedi ,Kimisi bizim işimize sahip çıkmaya çalışıyorsun dedi. Aslında böyle bir şey yok.Bizim işimiz ortaklı bir iş. İzmir'de ki firmamızda ortaklarımız var. Yurt dışında ortaklıklarımız var. Gaziantep'de Bursa'da lokal insanlarla ortaklıklarımız var.Ben ortaklık yapmayı seviyorum.Öncelikle Türk insanın çok kıskanç ve kendisine güveni yok.İşi kaptırırım korkusundan, kendime özgü sırlarımı karşı tarafa veririm ve işe yaramaz hale gelirim korkusundan bu tür ortaklıklardan uzak duruyor. Kurumları ortak yapmak bireyleri ortak yapmaktan daha kolay, kurumsallaşamadığımız içinde ortaklıktan korkuyoruz
  Trabzonspor bu sezon başarılı. Ancak ben bu takımda bir inanç eksikliği görüyorum Eğer bu takımda forma giyenler biraz inançlı olsalardı şimdi şampiyonluğu ilan etmiş olurlardı.

  TRABZONSPOR ÇOK BAŞARILI

  Trabzonspor bu sezon çok başarılı diye düşünüyorum. Ligin bitimine iki hafta kala zirvede. Ancak ben bu takımda bir inanç eksikliği görüyorum Eğer bu takımda forma giyenler biraz inançlı olsalardı şimdi şampiyonluğu ilan etmiş olurlardı. İnansalardı Trabzon evinde Konya'ya, Denizli'ye yenilmez İstanbul BB ile berabere kalmazlardı İnanç eksikliğinden sonuçta bu şekilde tezahür etti. Sadri Başkan çok iyi işler yaptı. Zor olan birçok işin üstesinden kolayca geldi, ancak bazı basit işleri başaramadı. Mesela Yusuf transferi bunlara örnektir. Yusuf alınsaydı ikinci yarıda Trabzonspor'a çok katkı yapardı. 50 bin dolar 100 bin dolar için bunlar olmamalıydı. Gerçi ekonomik anlamda kazık yiyecektik ama Yusuf'un katkısı olurdu. Transferde baştan dirayetli davranılıp iş o noktalara getirilmemeliydi.

  ŞAMPİYON OLAMAZSAK ÜZÜLÜRÜM


  İnşallah bu takım bu sezon şampiyon olur. Ancak zor gözüküyor. Önünüzde iki takım var. Bizim şampiyon olmamız için Beşiktaş'ın 4 Sivas'ın da 2 puan kaybetmesi gerekiyor. Ben sezon içersinde Trabzonspor'un iyi bir oyun kurucu eksikliğini hissettiğini gördüm. Bu sezon şampiyon olamazsak şampiyon ligine katılırsak da başarılıyız. Ancak gelecek sezon transferde kesinlikle hata yapmamalıyız.

  Bu sezon başında 26 oyuncu alındı. Alınanların bir kısmı Karadenizspor'a verildi bir kısmı kiralandı, yada satıldı. Sezon sonunda takımdaki eksik mevkiler iyi tespit edilmeli Transfer ona göre yapılmalı. Mesela elinizde Hüseyin var , alternatif olarak da Ceyhun varsa,bunlar da aynı tip futbolcularsa,siz gider oraya bir adam daha alırsanız doğru transfer yapmış olmazsınız.Yani eksik yerlere birbirini tamamlayan adamlar alınmalı, Orta sahada top tutacak, taşıyacak ,pas atacak bir adamamız yok. Sanırım bu eksiği herkes görmüştür. Alenzinho sol tarafa alındı ancak ilk zamanlar bekleneni veremedi sonra toparlandı. İnşallah kalan iki maçta daha iyi şeyler üretir.

  Bugüne kadar yönetici olmam için hiç kimse aramadı. Demek ki yöneticilik bana düşen bir iş değilmiş! Trabzon'da kimse birleştirici olamıyor"

  YÖNETİCİLİK TEKLİFİ ALMADIM


  Hayır beni bugüne kadar yönetici olmam için hiç kimse aramadı. Demek ki yöneticilik bana düşen bir iş değilmiş! Trabzon'da kimse birleştirici olamıyor. Ben bir dönem Mehmet Ali Beyle bir ilişkisi neticesinde yakın oldum. Bir gün Başkanım adaylığı düşünüyor musun diye sordum. Bana Siz bir liste yapan ben başınıza geçerim dedi Bakın onursal başkan bile bunu diyor.

  Trabzon'un ileri gelenlerinden İbrahim Cevahir bey kırgın.Artık bu işlerle uğraşmak istemiyor.Bir dönem kulübe çok sıcak olan isimler bir dönem sonra nedense bıkıyor.Neden olduğunu da bulamıyorum.Ya aradıklarını bulamıyor.Yada karakterleri gereği hep önünde bulunmayı istedikleri için bu olaylar oluyor. Sanırım ağırlıklı nokta önde bulunmayı istemeleri ve bunu bulamamaları. Trabzonluların karakteristik özelliğidir.Önde olmadıklar yerde bulunmak istemezler
  Ben bu yörenin insanıyım. Burası iyi olmazsa biz İstanbul'da iyi olamayız. Trabzon insanı mutluysa bizde mutluyuz

  BEN YÖNETİCİ OLAMAZSAM DA OĞLUMU YETİŞTİRİYORUM


  Şu an Yöneticilik teklif gelse kabul eder miyim bilmiyorum. İşlerim çok yoğun. Bir süre daha işlerimin bana ihtiyacı var. Ama gönlüm hep Trabzonla. Şirketimde çalışan insanların çoğunun kombinesi vardır. Bende kombine aldım ancak Trabzonspor'un sadece iki maçını izlemeye gelebildim. Bir süre sonra biraz daha rahatlarım o zaman teklif gelirse neden yönetici olmayayım. Ama teklif gelmezde ben yönetici olmazsam da oğlumu yetiştiriyorum. Trabzon isterse onu yönetici yaparız. Trabzonspor'a başarılar diliyorum.

  Ben bu yörenin insanıyım. Burası iyi olmazsa biz İstanbul'da iyi olamayız. Trabzon insanı mutluysa bizde mutluyuz.

  Kaynak:haber61.net

  Davut Yurttaş - Sürmeneli Davut Yurttaş - Trabzonlu Davut Yurttaş - İnform Davut Yurttaş

  davut yurttaş resimleri fotoğrafları

   

   

  MaRaBoGLu61 - 25.05.2009 - 19:02Benzer Konular

 1. Dünya’nın En Zengin Adamları
  Konuyu Açan: bayram33, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.02.2011, 10:20
 2. Trabzonlu Ünlüler
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 02.12.2010, 23:21
 3. Trabzonlu Olmak
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 07.12.2009, 17:54
 4. Trabzonlu Ünlü Bilim Adamları
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 03.10.2009, 22:40
 5. Vadide Bir Trabzonlu
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Trabzon.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 19.04.2008, 11:54

copyright

Soru Cevap