Şems-i Tebrizi Sözleri

 1. Şems Tebrizi 40 Altın Kuralı - Şems Sözleri - Mevlana Sözleri - Mevlana Şems Sözleri
  Gözüm, kulağım geldi / Gümüş bedenlim geldi / Altın madenim geldi / Başımın sarhoşluğu geldi / Yolumu vuran geldi / Tövbemi bozan geldi / Gözümün nuru geldi / Başka ne dilediysem / İşte o geldi…

  Tatlı bir ömür gibi gitmeye niyetlendin

  ayrılık atını eğerledin inadına.

  Git, yeni ülkeler gör, büyülü diyarlarda gez.

  Ama benimle eğleştiğin toprakları da unutma, hatırla emi!

  Gittin ey sevgili şimdi yollardasın

  Ayın değirmisini başına yastık yapmış uyumaktasın

  güzel uykular, renkli düşler seninle olsun

  ama bir zamanlar dizlerimde yattığını da unutma, hatırla emi.


  Sana dilsiz, dudaksız sözler söyleyeceğim

  Bütün kulaklardan gizli sırlardan bahsedeceğim

  Bu sözleri sana, herkesin içinde söyleyeceğim

  ama senden başka kimse duymayacak

  Kimse anlamayacak…

  “Sabırsızsın…

  Oysa bütün mahlukat sabrın ipliğiyle bağlıdır birbirine. Dünya sabırla döner. Çünkü güneşin de, ayın da zamana ihtiyacı vardır. Sabırlı ol. Büyük sırlara ermek için sabır denizinde yüzmeyi öğrenmen lazım. Çünkü sırlar, sabır denizinin dibinde saklıdır.

  Uyum güzelliktir. Uyum, suyun özelliğidir. Su, sabrın simgesi, istiridyenin yurdudur. Su olmasaydı, inci de olmazdı. Sabırlı ol ki istiridye gibi inciler yapasın.


  Sözler hakikat değildir, ağzımdan çıkan seslerdir. Hakikati öğrenmek için söze değil, yaşamaya ihtiyaç vardır. ”

  Şems-i Tebrizi

  “Gönül gözün kapanmış olduğu için, aklın sınırları dışına çıkamıyorsun. Gerçek aşkın ne olduğunu bilmediğin için, fedakarlığın da ne demek olduğunu bilmiyorsun. Çoktan bitmiş, heyecanı sönmüş, ancak ilginç ülkeleri gezerek, eğlenceler düzenleyerek, lezzetli yemekleri midenize indirerek, bedenlerinizi yaralarcasına sevişerek birbirinize katlanabildiğiniz cüzi aşkına bakarak, benimkini yargılıyorsun…

  Sen gerçek aşk nedir tanımadın ki, beni yargılayabilesin. Sen elini hiç ateşe sokmadın ki, aşk yangınının insan yüreğini nasıl sönmez bir çerağa çevirdiğini görebilesin. Sen, sevgilin için ölmedin, öldürmedin ki, beni anlayabilesin! ”

  Şems-i Tebrizi

  ” Hepimiz aynı sebebin neticesiyiz, hepimiz aynı ışığın zerrecikleriyiz, suret nedir ki? “

  ” Derviş odur ki, bedenden soyunsun, candan sıyrılsın, duygudan kurtulsun. “

  ” Savaşların en büyüğü, kendi nefsimizle olandır. “

  Şems-i Tebrizi


  1. kural: Yaradani hangi kelimelerle tanimladigimiz, kendimizi nasil gördügümüze ayna tutar. Sayet tanri dendi mi öncelikle korkulacak, utanilacak bir varlik geliyorsa aklina, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çogunlukla. Yok, eger, tanri dendi mi evvela ask, merhamet ve sefkat anliyorsan, sende de bu vasiflardan bolca mevcut demektir.


  2. kural: Hak yolunda ilerlemek yürek isidir,akil isi degil. Kilavuzun daima yüregin olsun,omzun üstünde ki kafan degil. Nefsini bilenlerden ol silenlerden degil !


  3. kural: Kur’an dört seviyede okunabilir. Ilk seviye zahiri manadir. Sonra ki batini manadir. Üçüncü batininin batinisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kifayetsiz kalir tarif etmeye.


  4. kural: Kainattatki her zerrede Allah’in sifatlarini bulabilirsin, çünkü O camide, mescitte, kilisede, havrada degil, her an her yerdedir. Allah’i görüp yasayan olmadigi gibi, onu görüp ölen de yoktur. Kim O’nu bulursa, sonsuza dek O’nda kalir.


  5. kural: Aklin kimyasi ile askin kimyasi baskadir. Akil temkinlidir. Korka korka atar adimlarini. Aman sakin kendini diye tembihler. Halbuki ask öyle mi? Onun tek dedigi:
  Birak kendini, ko gitsin; akil kolay kolay yikilmaz. Ask ise kendini yipratir, harap düser. Halbuki hazineler ve defineler yikintilar arasinda olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

  6. kural: Su dünyadaki çatisma, önyargi ve husumetlerin çogu dilden kaynaklanir. Sen sen ol, kelimelere fazla takilma. Ask konusunda dil zaten hükmünü yitirir. Asik dilsiz olur.


  7. kural: Su hayatta tek basina inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankisini duyarak, hakikati kesfedemezsin. Kendini ancak bir baska insanin aynasinda tam olarak görebilirsin.


  8. kural: Basina ne gelirse gelsin, karamsarliga kapilma. Bütün kapilar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmedigi gizli bir patika açar. Sen su anda göremesen de, dar geçitler ardinda nice cennet bahçeleri var. Sükret! istedigini elde edince sükretmek kolaydir. Sufi, dilegi gerçeklesmediginde de sükredebilendir.


  9. kural: Sabretmek, öylece durup beklemek degil, ileri görüslü olmak demektir. Sabir nedir? Dikene bakip gülü, geceye bakip gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah asiklari sabri gülbeseker gibi tatli tatli emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayin hilalden dolunaya varmasi için zaman gerekir.


  10. kural: Ne yöne gidersen git, dogu,bati,kuzey ya da güney- çiktigin her yolculugu içine dogru bir seyahat olarak düsün! Kendi içine yolculuk eden kisi, sonunda arzi dolasir.


  11. kural: Ebe bilir ki sanci çekilmeden dogum olmaz, ana rahminden bebege yol açilmaz. Ssenden yepyeni ve taptaze bir sen zuhur edebilmesi için zorluklara, sancilara hazir olman gerekir.


  12. kural: Ask bir seferdir. Bu sefere çikan her her yolcu, istese de istemese de tepeden tirnaga degisir. Bu yollara dalip da degismeyen yoktur.


  13. kural: Su dünyada semadaki yildizlardan daha fazla sayida sahte haci, hoca ,seyh, sih var. Hakiki mürsit seni kendi içine bakmaya ve nefsini asip kendindeki güzellikleri bir bir kesfetmeye yönlendirir. Tutup da ona hayran olmaya degil.


  14. kural:Hakk’in karsina çikardigi degisimlere direnmek yerine, teslim ol. Birak hayat sana ragmen degil seninle beraber aksin. Düzenim bozulur, hayatimin alti üstüne gelir diye endise etme. Nereden biliyorsun hayatin altinin üstünden daha iyi olmayacagini?


  15. kural: Allah, içte ve dista her an hepimizi tamama erdirmekle mesguldür. Tek tek her birimiz tamamlanmamis birsanat eseriyiz. Yasadigimiz her hadise, atlattigimiz her badire eksiklerimizi gidermek için tasarlanmistir. Rab noksanlarimizla ayri ayri ugrasir çünkü beseriyet denen eser, kusursuzlugu hedefler.


  16. kural:Kusursuzdur ya Allah, onu sevmek kolaydir. Zor olan hatasiyla sevabiyla fani insanlari sevmektir. Unutma ki kisi bir seyi ancak sevdigi ölçüde belebilir. Demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, Yaradan’dan ötürü yaratilani sevmeden, ne layikiyla bilebilir , ne layikiyla sevebilirsin.


  17. kural: Esas kirlilik dista degil içte, kisvede degil kalpte olur. Onun disindaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yikandi mi temizlenir, suyla arinir. Yikamakla çikmayan tek pislik kalplerde yag baglamis haset ve art niyettir.


  18. kural: Tüm kainat olanca katmanlari ve karmasasiyla insanin içinde gizlenmistir. Seytan, disimizda bizi ayartmayi bekleyen korkunç bir mahluk degil bizzat içimizde bir sestir. Seytani kendinde ara, disinda, baskalarinda degil ve unutma ki nefsini bilen Rabb’ini bilir. Baskalariyla degil sadece kendiyle ugrasan insan sonunda mükafat olarak Yaradan’i tanir


  19. kural:Baskalarindan saygi,ilgi ya da sevgi bekliyorsan önce sirasiyla kendine borçlusun bunlari. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün degildir. Sen kendini sevdigin halde dünya sana diken yolladi mi, sevin. Yakinda gül yollayacak demektir.


  20. kural: Yolun ucunun nereye varacagini düsünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacagin ilk adimi düsünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliginden gelir.


  21. kural: Hepimiz farkli sifatlarla sifatlandirildik. Sayet Allah herkesin tipatip ayni olmasini isteseydi,hiç süphesiz öyle yapardi. Farkliliklara saygi göstermemek,kendi dogrularini baskalarina dayatmaya kalkmak, Hakk’in mukaddes nizamina saygisizlik etmektir.


  22. kural: Hakiki Allah asigi bir meyhaneye girdi mi orasi ona namazgah olur. Ama bekri ayni namazgaha girdimi orasi ona meyhane olur. Su hayatta ne yaparsak yapalim, niyetimizdir farki yaratan, suret ile yaftalar degil.


  23. kural : Yasadigimiz hayat elimize tutusturulmus rengarenk ve emanet bir oyuncaktan ibaret. Kimisi oyuncagi o kadar ciddiye alir ki aglar, perisan olur onun için. Kimisi eline alir almaz söyle bir kurcalar oyuncagi , kirar ve atar. Ya asiri kiymet verir , ya kiymet bilmeyiz.
  Asiriliklardan uzak dur. Sufi ne ifrattadirne tefritte. Sufi daima orta yerde…

  24. kural : Madem ki insan esref-i mahlukattir, yani varliklarin en sereflisi, attigi her adimda Allah’in yeryüzünde ki halifesi oldugunu hatirlayarak , buna yakisir soylulukta hareket etmelidir. Insan yoksul düsse, iftiraya ugrasa, hapse girse, hatta esir olsa bile, gene de basi dik, gözü pek, gönlü emin bir halife gibi davranmaktan vazgeçmemelidir.

  25. kural : Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. Ikisi de su an da burada mevcut. Ne zaman birini çikarsiz, hesapsiz ve pazarliksiz sevmeyi basarsak, cennetteyiz aslinda. Ne vakit birileriyle kavgaya tutussak; nefrete, hasede ve kine bulassak, tepetaklak cehenneme düsüveririz.

  26. kural : Kainat yekvücud, tek varliktir. Hersey ve herkes görünmez iplerle birbirine baglidir. Sakin kimsenin ahini alma; bir baskasinin hele hele senden zayif olanin canini yakma. Unutma ki dünyanin öte ucunda tek bir insanin kederi, tüm insanligi mutsuz edebilir. Ve bir kisinin saadeti herkesin yüzünü güldürebilir.

  27. kural : Su dünya bir dag gibidir, ona nasil seslenirsen o da sana öyle aksettirir. Agzindan hayirli bir laf çikarsa, hayirli laf yankilanir, ser çikarsa sana gerisin geri ser yankilanir.
  Öyleyse kim ki senin hakkinda kötü konusur, sen o insan hakkinda kirk gün kirk gece güzel sözler et. Kirk günün sonunda göreceksin hersey degismis olacak. Senin gönlün degisirse dünya degisir.

  28. kural : Geçmis zihinlerimizi kaplayan bir sis bulutundan ibaret. Gelecek ise basli basina bir hayal perdesi. Ne gelecegimizi bilebilir, ne geçmisimizi degistirebiliriz. Sufi daima su anin hakikatini yasar.

  29. kural : Kader hayatimizin önceden çizilmis olmasi demek degildir. Bu sebepten,”ne yapalim, kaderimiz böyle”deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamini degil, sadece yol ayrimlarini verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatinin hakimisin,ne de hayat karsisinda çaresizsin.

  30. kural : Hakiki sufi öyle biridir ki baskalari tarafindan kinansa, ayiplansa, dedikodusu yapilsa, hatta iftiraya ugrasa bile, o agzini açip da kimse hakkinda tek kelime kötü laf etmez.
  Sufi kusur görmez kusur örter.

  31. kural : Hakk’a yakinlasabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmali. Her insan su veya bu sekilde yumusamayi ögrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalik, kimi ayrilik acisi çeker, kimi maddi kayip… Hepimiz kalpteki katiliklari çözmeye firsat veren badireler atlatiriz. Ama kimimiz bunda ki hikmeti anlar ve yumusar; kimimiz ise ,ne yazik ki daha da sertleserek çikar.

  32. kural : Aranizda ki perdeleri tek tek kaldir ki Allah’a saf bir askla baglanabilesin. Kurallarin olsun ama kurallarini baskalarini dislamak yahut yargilamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost. Ve sakin kendi dogrularini putlastirma. Inancin büyük olsun ama inancinla büyüklük taslama !

  33. kural : Bu dünyada herkes bir sey olmaya çalisirken sen hiç ol! Menzilin yokluk olsun. Insanin çömlekten farki olmamali. Nasil ki çömlegi tutan disinda ki biçim degil içinde ki bosluk ise, insani ayakta tutan da benlik zanni degil hiçlik bilincidir.

  34. kural : Hakk’a teslimiyet ne zayiflik ne edilgenlik demektir. Tam tersine, böylesi bir teslimiyet son derece güçlü olmayi gerektirir. Teslim olan insan çalkantili ve girdapli sularda debelenmeyi birakir; emin bir beldede yasar.

  35. kural : Su hayatta ancak tezatlarla ilerleyebiliriz. Mümin içindeki münkirle tanismali, Allah’a inanmayan kisi ise içinde ki inananla. Insan-i kamil mertebesine varana kadar gidim gidim ilerler kisi. Ve ancak tezatlari kucaklayabildigi ölçüde olgunlasir.

  36. kural : Hileden,desiseden endise etme. Eger birileri sana tuzak kuruyor, sana zarar vermek istiyorsa, Allah da onlara tuzak kuruyordur. Çukur kazanlar o çukura kendileri düser. Bu sistem karsiliklar esasina göre isler. Ne bir katre hayir karsiliksiz kalir, ne bir katre ser. O’nun bilgisi disinda yaprak bile kipirdamaz. Sen sadece buna inan !

  37. kural :Allah kili kirk yaracak titizlikle çalisan bir saat ustasidir. O kadar dakiktir ki sayesinde her sey tam zamaninda olur. Ne bir saniye erken, ne bir saniye geç. Her insan için bir asik olma zamani vardir; bir de ölmek zamani.

  38. kural : Yasadigim hayati degistirmeye, kendimi dönüstürmeye hazir miyim ? Diye sormak için hiçbir zaman geç degil. Kaç yasinda olursak olalim, basimizdan ne geçmis olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.
  Tek bir gün bile öncekinin tipatip tekrariysa,yazik !
  Her an her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yasama dogmak için ölmeden önce ölmeli.

  39. kural : Noktalar sürekli degisse de bütün aynidir. Bu dünyadan giden her hirsiz için bir hirsiz daha dogar. Ölen her dürüst insanin yerini bir dürüst insan alir. Hem bütün hiçbir zaman bozulmaz. Her sey yerli yerinde kalir, merkezinde… Hem de bir günden bir güne hiçbir sey ayni olmaz.
  Ölen her sufi için bir sufi daha dogar.

  40. kural : Asksiz geçen bir ömür beyhude yasanmistir. Acaba ilahi ask pesinde mi kosmaliyim, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye sorma!Ayrimlar ayrimlari dogurur. Ask’in hiçbir sifat ve tamlamaya ihtiyaci yoktur.
  Basli basina bir dünyadir ask. Ya tam ortasindasindir, merkezinde ya da disindasindir, hasretinde..


   

   

  sevil1903 - 18.01.2011 - 10:15
 2. Şems-i Tebrîzî hazretlerine bir kimse; "

  Efendim! Mârifeti bana anlatır mısınız?" dedi.
  O da; "Bir gönül ki Allahü teâlânın muhabbetiyle yanıp onunla hayat buluyorsa bu mârifettir." buyurdu.

  Soruyu soran; "Peki ben ne yaparsam bu mârifeti elde edebilirim?" diye tekrar sordu. "
  Bedeni terk ederek. Çünkü Allahü teâlâ ile kul arasındaki perde kişinin bedenidir.
  Allahü teâlâya vâsıl olmasına mâni olacak şey dört tânedir:
  1) Şehvet
  2) Çok yemek.
  3) Mal ve makam
  4) Ucb ve gurûr.
  İşte bu dört şey kulun cenâb-ı Hakk'a ulaşmasına mânidir." buyurdu.

  Bir defâsında da; "Velîler Allahü teâlâyı zikretmekten yorulmazlar ve O'nun muhabbetine doymazlar. Onların yanında dünyânın hiçbir kıymeti yoktur. Onlar her an Allahü teâlâyı zikrederler şükrederler ibâdete devam ederler. Bir kalpten bütün arzu ve istekler çıkarsa orada Allahü teâlânın sevgisinden başka bir sevgi kalmaz." buyurdu.

  "İlim üç şeydir: Zikreden dil şükreden kalp sabreden beden."

  "Perhizi olmayan bir vücûd meyvesiz bir ağaç; utanması olmayan bir beden tuzsuz bir aş; gayreti olmayan bir vücûd sâhipsiz bir köle gibidir." buyurdu.

  Şems-i Tebrîzî hazretlerine; "İnsanların en üstünü kıymetlisi kimdir?" dediler.
  Cevâbında; "Şu dört kimsenin kıymeti Allahü teâlâ katında yüksektir:
  1) Şükreden zengin
  2) Kanâatlı ve sabreden fakir
  3) İşlediği günâhlara pişmân olup Allahü teâlânın azâbından korkan kişi
  4) Takvâ verâ zühd sâhibi; yâni haramlardan sakınıp şüpheli korkusuyla mübahların çoğunu terkederek dünyâya zerre kadar meyletmeyen âlimdir." buyurdu.

  "Bu kıymetli insanların içinde en üstünü hangisidir?" diye sordular. Buyurdu ki: "İlim ve hilm (yumuşaklık) sâhibi âlimlerdir."

  Cömertliği sordular buyurdu ki:
  "Dört türlü sehâvet cömertlikvardır:
  1) Mal cömertliği; zâhidlere dünyâya kıymet vermeyenlere mahsustur. Onlar malı verirler mârifeti Allahü teâlâyı tanımayı alırlar.
  2) Beden cömertliği; müctehid olan âlimlere mahsustur. Onlar da Allahü teâlânın yolunda vücutlarını harcarlar ve hidâyeti alırlar.
  3) Can cömertliği; şehidlere mahsustur. Onlar da canlarını vererek Cennet'i alırlar.
  4) Kalb cömertliği; âriflere mahsustur. Onlar da gönül vererek muhabbeti alırlar."

  "Dünyâ insanı hevâ ve hevesine kaptırır nefsin arzularına uydurur. Netîcede Cehennem'e götürür."

  "İnsanoğlunun edepten nasîbi yoksa insan değildir. İnsan ile hayvan arasını ayıran edeptir."

  "Âhireti kazanmak için çalışmak lâzımdır. Bu insanı Cennet'e götürüp Allahü teâlânın cemâlini görmekle şereflenmesine sebeb olur."

   

   

  sevil1903 - 18.01.2011 - 10:16Benzer Konular

 1. Resimli Şems-i Tebrizi Sözleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 40
  Son Mesaj : 10.02.2014, 16:26
 2. Nar-ı Aşk - Şems-i Tebrizî
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 23.12.2013, 12:19
 3. Şems-i Tebrizi Der Ki
  Konuyu Açan: sıgınak, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.09.2011, 23:24
 4. Aşk- ı A- la - Şems-i Tebrizi
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.09.2011, 01:04
 5. Şems-i Tebrizi
  Konuyu Açan: COCO, Forum: Kim Kimdir.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.05.2009, 16:12

copyright

Soru Cevap