Vefa Nedir

 1. vefa vözleri - vefasızlık - vefalı arkadaş - vefalı dostlar - vefa üzerine


  Eskilerin deyimiyle dostluğun,minnettarlığın,ikili ilişkilerin olmazsa olmazı.

  Vefa özlem dolu,sıcacık bir kucaklama.Vefa dost olmak demek.Vefa zor zamanları beraber aşmak demek..Vefa hiç bir şeye benzememek.Sanırım en kıymetli.güvenin en yakın arkadaşı,belki de olmazsa olmazı, gerçeğin sağlaması, her kaybedilenin arkasından baktığında bulduğun tek eksik, fark etmeden atladığın, yaşamadan anlamadığın, herkese veremediğin, zorlasanda hissedemediğin.
  “Sözünü tutma, borcuna sadık olma” diyor sözlük. Yani bir şeyin karşılığı olarak verilen/ödenen anlamına geliyor. Verilen bir sözdür ve bu sözü yerine getirmek “vefa”dır.

  Bakıyoruz bu kökten türeyen diğer kelimelere; “fiyat” karşımıza çıkıyor önce. “Bir şeyin karşılığında ödenen” demek ki anlam aynı hemen hemen; hatta tamamen. Diğeri “ifâ”. Bu da aynı kökenden. “Verilmiş bir sözü, dillendirilmiş bir vaadi yerine getirmek.” Vefâ’nın vücud bulmuş hâli. Bir eylem ,bir ispat belki.

  Sonuncusu ve en mânidarı ise ’vefât’. Açıklamaya ne hâcet? “Verilmiş bir sözü yerine getirmek” Heyhât biz yerine getirmesek te tahsil edilecek bir borç bu. Bir şeyin ödenen bedeli. Hayatın fiyatı; “vefât”. “Allah’a bir can borcum var” deyişine de açıklık getiriyor bu tanımlar.

  Zaman zaman hayatınızın sekteye uğradığı,işlerin ters gittiği olmuştur.O dönemlerde sanki her şey üst üste geliyormuş gibi hissedersiniz.Psikolojide kriz dönemi diye adlandırılan bu süreçte, aldanmışlığın ve kandırılmışlığın üzüntüsünü yaşayabileceğiniz gibi, terkedilmişliğin ya da unutulmuşluğun acısını da çekebilirsiniz.Yanlış anlaşılmanın,düşmanlıkların hedefi de olmuş olabilirsiniz.Hayatın bir anlamı kalmamış,hiçbir beklentiniz karşılanmamış gibi de gelebilir.Geçim sıkıntısı ve ekonomik problemlerde sizi sarsmış olabilir.Her ne olmuş olursa olsun insan bu döneminde dost dediklerinden vefa bekler.Vefa her zaman dosta destek olmaktır.Vefa kendisine zamanında yapılanla karşılık vermektir.Kötü duruma düştüğünüzde de,iyiyken yanınızda olanların sizi arayıp sormasıdır.

  Gün gelir hayat sizin istediğiniz yönde ilerlemez. Hatalar yaparsınız.Beklentileriniz boşa çıkar.Her gününüzü sizinle paylaşanların yine yanınızda olmasını beklersiniz.Vefalı dostlar yanınızda olur.Vefasız ise ne arar ne sorar.Dostluğun anlamını ve gerçekliğini kayıtsızca katlederek kaybolur gider.Gün gelir siz yine eski gücünüze kavuşursunuz.

  Vefalı dostlar hayatta en yalnız olduğumuz anlarda; en güzel gülüşleri,en samimi bakışlarıyla ışık tutarlar yolumuza. Geçmişten bir gölge gibi yanımızdadırlar. İçimizdeki umutsuzluğu yok etmektir görevleri. Bekledikleri tek karşılık gözlerimizdeki ışığı görebilmek,umudu yeniden yüreğimizde yeşertebilmek,kaybetmeden görmeyi başarabildiğimiz güzelliğe bizi ulaştırabilmektir. Yıllarca birçok tanım yapıldı vefa ve dostluk üzerine.

  Hep bize umut vermesini, güç vermesini beklediğimiz insanlara biz ne veriyoruz . O görmeden görebilmek, istemeden yanında olabilmek, onu sorgulamamak, sadece yol göstererek yanında olabilmek .Bunları ne kadar becerebiliyoruz acaba ? Herkesin kendi kararlarını alıp onları uygulama özgürlüğü olduğunu bildiğimiz halde neden kendi beklentilerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz dostlarımızın hayatında.

  Biz şekillendirmeye çalışıyoruz onun kendi doğrularını unutup hayatını.Oysa vefalı olmak yapmaya çalıştığımız şeyi gerçekten onu düşünerek yapmayı ona her durumda destek olmayı gerektirir. Hep unutuyoruz, arkadaşımız da olsa, çocuğumuz da olsa,dostumuz da olsa onun kendi hayatini oluşturmaya hakki olduğunu, kendi doğruları olduğunu ve bize her ne kadar yanlış gelirse gelsin onlara saygı duymayı.

  Dünya üzerinde çok az insan var kendi hayatını yaşarken, başkasının yanlış yapabilme özgürlüğünü görebilen ve buna saygı duyabilen. Vefalı dost; senin yanlışlarını görüp sana fikir veren, ama bunu yaparken asla üzerinde otorite kurmaya çalışmayan, yanlışlarını görüp sana aktaran ama asla sorgulamayan,kötü zamanda bile sen istemeden yanında olan kişidir.Sana hırsız,sana katil,sana deli ve benzeri şeyler yakıştırıldığında da yanında olandır.Yoksa yanımda olduğun sürece yanındayım diyen kişi değil..
  denilir ki;

  Vefa, arkada bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamaktır.
  Vefa, dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere,
  hayallere ihanet katmamaktır.
  Vefa, sadece ‘has’ların vasfıdır! Nisyan yani unutmak ise ‘ham’ların.
  Bedene tutsak olmuş hoyratların nasibi yoktur vefadan!

  Ve öğrendik ki; sadece “gönlümüzün kitabında; bize bir defa selâm vereni kıyamete kadar unutmayız” düstûru kayıtlıdır diyenlere vefalı olunmalı!

  Vefa dostluk ikiz kardeştirler ve onları sevgiyle beslemek gerek.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 24.07.2010 - 23:36
 2. Hz. MevLâna der ki:

  Bir adamın birçok hüner, fen, biLgi sahibi oLduğuna bakma!
  Verdiği sözde duruyor mu?
  Vefâsı var mı? AsıL ona bak!

  Dostlarını daima vefâ ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen; tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefâsı olmayanın Hakk'a vefâsı olmaz.
  (H. Mevlana)


  Tanıdık simalar siliniyor zamanla.
  Elde bir tek zaman tozları kalıyor.
  Ama var hala taşlara kazınmış dostluklar,
  Aşınması zamandan çalan.


  Vefa nedir, bilir misin? Vefâ arkanda bıraktığını, giderken yaktığını yabana atmamandır.
  Vefâ; dostluğun asaletine, bir dua sonrası verilen sözlere, hayallere ihanet katmamandır.
  Vefâ; ötelerin sonsuz mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi güzellikleri dünyaya satmamandır.
  (Hz. Mevlana)


  Bana Hak'tan nida geldi;
  Gel ey âşık ki mahremsin,
  Bura mahrem makamıdır;
  Seni ehl-i vefa gördüm.
  (Nesimî)


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 06.09.2011 - 16:22
 3. vefalık çoğnlkla yardımlaşmaya benzer

   

   

  kübra çağlar - 09.04.2012 - 17:02
 4. En seçkin insanlar sözünün eri olanlardır.

   

   

  nns114 - 26.02.2013 - 18:38
 5.  

   

  BiR-DOST - 30.07.2014 - 22:34
 6.  

   

  BiR-DOST - 30.07.2014 - 22:42Benzer Konular

 1. Vefa Nedir Bilir misin
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Resimli Sözler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.08.2013, 22:12
 2. Vefa Nedir Bilir misin
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Resimli Sözler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.04.2013, 01:36
 3. Vefa Nedir
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.03.2012, 22:11
 4. Vefa - Vefa Afag Öztürk
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.01.2012, 00:19
 5. Vefâ'ya Vefâ Borcum Var
  Konuyu Açan: byHaktan, Forum: Hikayeler Menkibeler İslami Şiirler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.08.2010, 20:14

copyright

Soru Cevap