Güven ile ilgili Atasözleri ve açıklaması

 1. Güven - Güven ile ilgili Sözler - Güvenmek ile ilgili açıklamalı Atasözleri - Güvenmek ile ilgili Sözler - Güven ile ilgili Atasözü - Atasözleri - Sözler - Güvenmek - Güzel Sözler  Akan suya inanma, el oğluna güvenme.


  Kimi akar sular yavaş aktığı için tehlikesiz görünebilir, ancak yine de güvenmemelidir. Bir an o suya kapılıp sürüklenebilir, derinlere ve burgaçlara çekilip boğulabiliriz. El oğlu da tıpkı bu akar sular gibidir, kimi yanlarına bakarak onlara güven duyamayız. Çıkarı için bizi tuzağa düşürebilir, başımıza olmadık işler açabilir, zor durumda bırakıp zarara uğratabilir. Bunun için temkinli olmalıyız.  Ağır giden yol alır, hızlı giden yolda kalır.


  Gittiğimiz yolda, tuttuğumuz işte ilerlemek istiyorsak acele edip telâşa düşmemeliyiz. Yavaş yavaş ama güvenli, gerekli bir tempoda, emin adımlarla yürümeliyiz. Böyle hareket etmezsek, aceleciliğimiz yüzünden sürçebilir, yolumuzu şaşırabilir, sonuca da ulaşamayız.  Âdemoğlu (insanoğlu) çiğ süt emmiştir.


  Başlangıcından bu yana nankörlük insanoğlunun değişmez bir sıfatı olagelmiştir. Yapılan bir iyiliğe karşı, çokluk kötülükle cevap vermek, insanın atamadığı huylarındandır. Sanki bu, insanda değişmez bir hâldir. Bu bakımdan insanoğlu güvensizdir, ona karşı daima dikkatli olunmalıdır.
  Abdalın dostluğu köy görünceye kadar.


  Abdal gezgin olduğu için, gezdiği yerlerde gereksinimlerini karşılayacak kişilerle ilişki kurarlar.Doğal olarak bir süre sonra da o yerden ve kişiden ayrılıp, başka bir yere gider, başka kişilerle ilişki kurarlar.

  İlişkilerinde kişisel çıkarlarını öne çıkaran kişilerle arkadaşlık yapılmamalıdır. Çünkü çıkarcı kişiler, isteklerine kavuştukları an, yanındakileri terk ederler. Dolayısıyla onlara güven olmaz.

  Çıkarı için yakınlık gösterip dostluk kuran kimse, beklediği yararı elde ettikten, işini yürütecek başka yollar bulduktan sonra sizinle olan ilişkisini keser.

   

   

  SheqeYy_BeBiSh - 27.01.2010 - 13:24
 2. çok güzel ellerinize sağlık

   

   

  66sema66 - 17.05.2011 - 18:34Benzer Konular

 1. Aile ile ilgili Atasözleri
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.04.2012, 21:54
 2. ev ile ilgili deyimler ve atasözleri
  Konuyu Açan: akılmantık, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.03.2012, 09:26
 3. Komşulukla ilgili atasözleri
  Konuyu Açan: sevgi, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 09.01.2012, 21:36
 4. Yardımlaşma Ile Ilgili Atasözleri
  Konuyu Açan: CiCeGiM, Forum: Sözler Yazılar Mesajlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.12.2009, 23:17
 5. Kuşlarla ilgili Atasözleri
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Kuşlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.07.2009, 11:41

copyright

Soru Cevap