İlçe Yönetimi

 1. ilçe merkezini kim yönetir - ilçeler nasıl yönetilir - kaymakamın görevleri

  İlçe, ilin genel yönetiminin bir alt kademesini oluşturur. İl düzeyinde örgütlenen merkezi yönetim kuruluşlarının çoğu, ilçe ölçeğinde de teşkilatlarını kurmuşlardır. Bunlara “ilçe kuruluşları”, başındaki yöneticilere de “ilçe müdürleri” denilir. Bir kısım bölge kuruluşunun da ilçe örgütü bulunmaktadır.

  İlçe yönetiminin başında kaymakam bulunmaktadır. Kaymakam, ilçede hükümetin temsilcisi durumundadır. Kaymakam görevlerini, valinin denetimi ve gözetimi altında yürütür. Vali gibi siyasi bir niteliği bulunmayan kaymakam, bir meslek memurudur. Kaymakam, “ortak kararname” ile atanmaktadır.

  Kaymakam, ilçede dirlik ve düzenliği sağlamakla yükümlüdür. Kaymakam ayrıca, yasa, tüzük, yönetmelik ve hükümet kararlarının yayınlanmasını sağlar; valinin talimat ve emirlerini yürütmekle görevlidir.

  Valiler ilçeye ait bütün işleri doğrudan kaymakama yazarlar. Kaymakamlar, normal hallerde ilçenin işleri hakkında bağlı bulundukları valilerle yazışırlar ve görüşürler; olağanüstü hallerde, İçişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklar ile muhabere edebilirlerse de, söz konusu muhabereden valiye bilgi vermekle yükümlüdürler.

  İlde olduğu gibi, ilçede de kaymakamın başkanlığında idare kurulu görev yapar. İlçe idare kurulu, tahrirat kâtibi (yazı işleri müdürü), mal müdürü, hükümet tabibi, milli eğitim müdürü, tarım ve köy işleri müdüründen meydana gelir.


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 17.04.2012 - 15:22Benzer Konular

 1. Stres Yönetimi
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Ruh Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.07.2012, 10:27
 2. Apartman Yönetimi
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 04.10.2011, 13:07
 3. Köy Yönetimi
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Siyaset bilimi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.08.2011, 20:59
 4. İlçe İlçe Kocaeli
  Konuyu Açan: Sylar, Forum: Kocaeli.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.07.2009, 19:47
 5. Kazakistan Yönetimi
  Konuyu Açan: HaSaN, Forum: Dünya Ülkeleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.10.2008, 23:48

copyright

Soru Cevap