Kenan Işık
 1. Yusuf Kenan IŞIK

  Malatyada Doğdu. 11 Yaşında İken Demir Yolu İşçisi Olan Babasını Bir Tren Kazasında Kaybetti. Daha İlkokuldayken Müsamerelere Çıkarak Bayramlarda '10 Kasım'larda' Şiirler Okuyarak Tanıştığı Malatya Halkevinde Amatör Olarak Devam Etti.

  Ankara Atatürk Lisesini Bitirdi. Ankara Meydan Sahnesinde Profesyonel Tiyatro Yapmaya Başladığında 17 Yaşındaydı. 1973 Yılında Dışardan Sınavlara Girerek 'Devlet Tiyatrosu' Sanatcısı Oldu Ve Bu Kurumda Uzun Yıllar Oyuncu,Yönetmen Ve Oyun Yazarı Olarak Görev Yaptı.

  1996 Yılında 'İstanbul Şehir Tiyatrolarına Genel Sanat Yönetmeni' Olarak Atandı Ve 2000 Yılında 'Devlet Tiyatroları'ndan Zorulu İstifa Etmesi Neticesinde Bu Görevden Ayrıldı.

  ABD,Almanya,Polonya Gibi Ülkelerde Tiyatro Arastırması Yapan Kenan Işık Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Ve Türk Oyun Yazarları Derneğinde Yönetim Kurulu Üyeliklerinde Bulundu. Çesitli Gazete Ve Dergilerde 'Kültür ve Sanat' Üzerine Yazdığı Yazıların Yanı Sıra 'Yeni Yuzyıl','Yeni Binyıl' Ve 'Akşam' Gazetelerinde Köşe Yazarlığı Yaptı. 2002-2005 Yılları Arasında Kültür Üniversitesinde Öğretim Görevlisi Olarak Görev Yaptı.

  'Behcet Bey'in Fört Şapkası' , 'Bebek Uykusu' , 'Olmayan Kadın' , 'Aşk Hatırası' Oyunlarının Yanı Sıra 'Keloğlan ve Zülfüsarı' Adlı Birde Cocuk Oyunu Yazdı.

  Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Huzur' Karen Blixen'in 'Ölümsüz Öykü' Adlı Yapıtlarını Ve Turhan Selçuk'un 'Abdülcanbaz' Adlı Çizgi Romanını Oyunlaştırıp Sahneye Koydu.

  'Bebek Uykusu' Ve 'Olmayan Kadın' Oyunları ile 'Kültür Bakanlıgı' En İyi Oyun Yazarı Ödülü 'Behcet Bey'in För Şapkası' Oyunu İle İş Bankası Oyun Yarışmanı, 'Keloğlan Ve Zülfüsarı' Adlı Oyun İlede TMBB Çocuk Oyunları Yarışmasından Mansiyon, 'Olmayan Kadın' Oyunu ile 'Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülünü' Kazandı. 'Huzur' İse 'Türk Yazarlar Birligi' En İyi Uyarlama Ve Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu En İyi Oyun Ödülünü Aldı.

  Oyun Yazarlığının Yanı Sıra Yönetmen Olarakta Pek Çok Ödüle Layık Görülerek İki Kez 'Kültür Bankanlığı' En İyi Yönetmen. Ulvi Uraz En İyi Yönetmen, İki Kez İsmet Kuntay En İyi Yönetmen, 'Oyun Yazarları Derneği' En İyi Yönetmen, 'Makedonya Festivali'nde Juri Özel Ödül, 'Avni Dilligil' En İyi Yönetmen Ve 'Aziz Nesin'in 'Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz' Oyunu İle 'Avni Dilligil' En Başarılı Prodüksiyon Ödüllerini Kazandı.

  Ayrıca Tv Çalısmaları İle de Çeşitli Medya Organları,Üniversiteler,Dernekler Tarafından Verilen Otuza Yakın Ödülü Var.

  'Araf Yazarları' Ve 'Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından' Kitapları Ve Şiir Kaseti Var

  Beril IŞIK'la Evli Ahmet Ve Mehmet Adlarında İki Tane Çocuğu Var.

   

   

  MiSS-FENER - 19.11.2007 - 20:38
 2.  

   

  MiSS-FENER - 19.11.2007 - 21:05
 3. wayyy süper işime yaradı ya

   

   

  uyeoll - 04.06.2008 - 00:06
 4. gifler haniiiiiiiiiii

   

   

  uyeoll - 04.06.2008 - 00:08
 5. beril ışık kimdir - kenan ışık evlimi - kenan ışığın eşi - kenan ışık ve karısı - kenan ışığın ailesi
  19 Aralık 2004 Hürriyette yayınlanan röportaj:


  İkinci üniversiteye gidenler


  Hayatımı değiştirmenin tam sırasıydı

  Beril Işık (48 yaşında, Diş Hekimi, Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü birinci sınıf öğrencisi, 22 ve 8 yaşında iki oğlu var)

  1978’de Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 26 yaşında evlendim ve çalışmaya başladım. 28 yaşında anne oldum. Bir süre mesleğimi yaptım, sekiz yıl önce sıkılıp mesleğimi bıraktım. 40 yaşında ikinci kez anne oldum. Hayat felsefem hep bir şeyleri kaçırmamak, kaçırdığımı fark ettiysem bunu en kısa sürede telafi etmekti. Ev hanımı olmak, çocuk büyütmekten sıkıldım. Öğrenme sürecine girmeye karar verdim. Kenan Işık’la 13 yıldır evliyim. Hayattan herhangi bir şekilde tatminsizliğim yoktu. Zamanım da yoktu. Fırsat buldukça okuyan bir anneydim. Ama onun ötesinde entelektüel birikimimi artırmak istedim. Hayatımı değiştirmenin tam sırasıydı. Eşimi ve çocuklarımı huzursuz etmeden kendime fırsat yaratmaya çalıştım. Tek tercih yaptım ve istediğim bölümü kazandım.

  NASIL HAZIRLANDI? Geçen yıl dershaneye gittim. Gençleri seviyorum. 20 yaşındaki oğlum üniversiteye gidiyor.

  TEPKİLER Ailem üniversiye girmemi yadırgamadı. Sınıf arkadaşlarım küçük şaşkınlıklar yaşadı, nasıl vakit bulup üniversiteye geldiğime şaşırıyorlar. Ben de onların enerjisine hayranım. Önce ‘hocam’ dediler şimdi ismimle hitap ediyorlar. Eşim destekliyor. Benimle aynı heyecanı duyuyor. Bazen uykusuzluktan perişan oluyorum. Kendimi olumlu motive ediyorum. İnsan aklı ve iradesinin karşısında hiçbir şey duramaz.

  Şimdi hayatımın daha zenginleştiğini, çoğalıp, donandığımı hissediyorum. Yeni meslek edinme derdinde değilim. Üniversite benim için araç, bir yöntem. Bilginin konuşulduğu yerde olmak, düzgün, bilinçli bir eğitim almak çok güzel.

  MESAJ Anneleri eğiterek, toplum olarak bir yere geliriz. Bu bilinç ve anlayış kadınlara verilmeli. Hayat, insanları istemese de birçok şeye mecbur bırakıyor. İnsanların özlemleri kursağında kalıyor. Bunu fırsat bulunca gerçekleştirmeli.

   

   

  Ay Kız - 20.02.2012 - 09:45Benzer Konular

 1. Çöl - Kenan Işık
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Kitap Tanıtımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.08.2011, 00:02
 2. Kenan Işık Zerrin Özer - Veda
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Videolar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.11.2010, 01:17
 3. Veda - Kenan Işık / Zerrin Özer
  Konuyu Açan: darkinsect, Forum: Flash Şiirler.
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj : 25.07.2010, 00:43
 4. Kenan Işık Resimleri
  Konuyu Açan: Garip07, Forum: Ünlüler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.12.2008, 14:29
 5. Kenan Işık & Zerrin Özer - Veda
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Müzikli Şiirler.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 19.11.2007, 16:04

copyright

Soru Cevap