Şanlıurfa 11 Nisan Urfanın Kurtuluşu

 1. 11 NİSAN PROGRAMI

  11 nisan urfanın kurtuluşu ile ilgili şiirler alttaki linkten ulaşabilirsiniz...
  11 nisan urfanın kurtuluşu ile ilgili şiir


  Şanlıurfa Belediyesi, 11 Nisan Kurutuluş Günü’ne özel düzenleyeceği etkinliklerle halka coşkulu bir kurtuluş günü yaşatmayı amaçlıyor.

  “Şanlı” kurtuluşumuzun 88. yıldönümüne özel Şanlıurfa Belediyesi tarafından organize edilen etkinlikler kapsamında, ilk olarak Sanatçı Ferhat Göçer konseri yer alıyor.
  Şanlıurfa Belediyesi’nin daveti üzerine kentimize gelen sanatçı Göçer, 11 Nisan 2008 Cuma Günü Saat 09:30’da Şehir Stadyumunda gerçekleştirilecek olan resmi kutlamaların ardından sahne alacak. Birbirinden güzel eserlerini hemşehrileri için seslendirecek olan Ferhat Göçer’e Şanlıurfalıların büyük ilgi göstermesi bekleniliyor.





  Şanlıurfa Belediyesi ve AA(Anadolu Ajansı)’nın katkılarıyla 11 Nisan 2008 Cuma Günü Saat 14’te Belediye Sanat Galerisinde açılacak olan
  “Atatürk Resimleri Sergisi” ise yine sanatseverlerin büyük ilgisini çekecek.





  Şair Nabi Kültür Merkezinde aynı gün saat 15’te düzenlenecek olan “Şanlıurfa’nın Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panele, Belediye Başkanı Dr. A. Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ.Halil Mutlu, TSO Başkanı İsmail Demirkol, Baro Başkanı Av. Müslüm Akalın, GAP İdaresi Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz ve Ahmet Akbıyık panelist olarak katılacak.

  11 Nisan Kurtuluş Günü’ne özel etkinlikler kapsamında ise son olarak DSİ Konferans Salonunda Saat 20:30’da Şanlıurfa Belediyesi-Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu tarafından “Urfa Kurtuluş Savaşı Destanı Müzikali” sahnelenecek. Şehir Tiyatrosu Sanat Eğitmeni Kadir Kırıcı’nın hazırladığı, Dr. Halil Atılgan’ın sunacağı müzikalin yine büyük beğeni toplaması bekleniliyor.

   

   

  eskitoprak - 07.04.2008 - 17:39

 2.  

   

  eskitoprak - 10.04.2008 - 12:56
 3. ŞANLIURFA’NIN GURUR GÜNÜ
  11 Nisan 2008 Cuma Saat 01:06Şanlıurfa'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 88.Yıl dönümü bugun törenlerle kutlanacak.Nedim ATİLLA'nın Haberi..

  ŞANLIURFALILAR 88 YIL ÖNCE FRANSIZLARA KARŞI GÖSTERDİKLERİ KAHRAMANLIK MÜCADELESİNİ BİR KEZ DAHA TAZELEYECEK



  Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 88. yıl dönümü bu gün törenlerle kutlanacak. Şanlıurfalılar 88 yıl önce Fransızlara karşı gösterdikleri milli mücadeleyi temsili canlandırmayla bir kez daha yaşayacak

  Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kuruluşunun 88. yıl dönümü kutlamalarına bu sabah 21 pare top atışıyla başlayacak. Vilayet önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulması saygı duruşu ve istiklal marşı eşliğinde gönlere bayrakların çekilmesinin ardından Vali Yusuf Yavaşcan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral A. Kemal Emren, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba Valilik makamında tebrikleri, kabul edecek.

  Daha sonra kutlamalara 11 Nisan Şehir Stadyumunda devam edilecek. Vali Yusuf Yavaşcan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral A. Kemal Emren, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba. Şanlıurfa Milletvekilleri, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü Başkanları ile vatandaşlar katılacak.

  Vali Yusuf Yavaçcan, Garnizoım Komutanı Tuğgeneral A. Kemal Emren ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba halkın kurtuluş gününü kutladıktan sonra Askeri Bando Eşliğinde Saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşı okunacak.

  Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okunduktan sonra kentin kurtuluşu milis küvetleri tarafından temsili olarak canlandırılacak. Mehter takımının gösterisinin ardından kutlamalar geçit töreniyle sona erecek.

  Kutlamalar çerçevesinde Şanlıurfalı Sanatçı Ferhat Göçer 11 Nisan Şehir stadyumunda sahne alarak Şanlıurfalılara konser verecek. Şanlıurfa’nın Düşman İşgalinden Kurtuluş yıl dönümü kutlamalarına Çevre illerden gazileri de katılacak.

  Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba kentin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 88 yıl dönümü dolaysıyla yayınladığı mesajında şunlara yer verdi

  88 yıl önce milletimize yakışır bir davranış sergileyerek Türk ulusunun haksızlığa karşı baş kaldırışını, hal ve şartlar ne olursa olsun hür yaşamından bir an dahi vazgeçmeyeceğini, dünyaya haykırışının en bariz örneğini yaşatan aziz şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Her 11 Nisan da yapılan anma toplantısı, Urfa'nın kurtuluşu için şehit düşen ve gazi olanların evlatları ve torunları için hissettiğimiz şükran duygusunun bir ifadesi olmasının yanında; bugünkü neslimize, 88 yıl önceki şartlarda tüm imkânsızlıklara rağmen verilen mücadelenin, gösterilen fedakârlığın boyutunu anlatmamızı sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığında bugün sahip olduğumuz değerlerimizin bedelinin ölçülmeyecek kadar kıymetli olduğunu görmekteyiz.

  11 bin yıldan beri dünya tarihinde ayrı bir öneme ve değere sahip olan Urfa'mız bugünde dünyanın gözünü diktiği önemli noktalardan biridir. Gerek stratejik konumu, gerekse verimli toprakları ve GAP Projesi yanında inanç merkezi olması nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu özelliği nedeniyle 90 yıl önce yaşanan trajedinin bugün değişik boyutlarıyla karşılaşmaktayız. Etrafımızda cereyan eden olaylar bizi yıldırmamalı, sindirmemeli aksine bizim birlik ve beraberliğimizi pekiştirmelidir. Bunun bilincinde olarak, hem sahip olduklarımızın kıymetini bilmemiz hem de Urfa'mızı layık olduğu yere taşımamız hepimizin görevidir. Asırlardır yan yana yaşayan atalarımızın evlatları ve torunları olarak, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Bu amaçla hepimiz bu mutlu günün idraki içinde elele vererek, Urfa'mızın, tarımsal potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik bir sanayi kenti haline gelmesi için güçlerimizi birleştirelim. Tarihi ve kültürel tanıtımına yönelik çapa sarf ederek de Urfa'mızın bir dünya kenti olduğunu kanıtlayalım.



  Gün sevgi günüdür. Gün kardeşlik günüdür. Bugün her zamankinden daha çok sevgiye, kardeşliğe, barışa ve hoşgörüye ihtiyacımız vardır. Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin 11 Nisan Kurtuluş bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Yüce Mustafa Kemal Atatürk'e, Urfa kurtuluş mücadelesi önderleri On İkilere, şehitlerimize, Cenab-ı Haktan rahmet diliyor; gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

   

   

  eskitoprak - 11.04.2008 - 12:04
 4. 11 Nisan Urfa'nın Kurtuluşu

  Prof. Dr. Coşkun ÖZDEMİR

  Siz bakmayın 'Urfalılar, düşman isot tarlalarına girinceye kadar işgali umursamadılar' gibi mizah içerikli söylentilere. Urfalı, şehrini ve onun özgürlüğünü savunmak için her şeyini ortaya koymuştur. Önce İngilizler işgal etti Urfa'yı (1919). Daha sonra 1920 Şubatı'nda 3 bin kişi ile Fransızlar. Fransız işgal komutanlığına 24 saat içinde çekilme talep eden muhtırayı veren, sınıf arkadaşım Bozkurt' un babası Ali Sarp Ursavaş 'tır. (Bu soyadı bu yüzden verilmiştir.) İşgal kuvvetleri çekilmedi. Kurtuluş Savaşı'nın kahramanları 12'lerin öncülüğünde halkın oluşturduğu milis kuvvetleri, Şebeke Boğazı'nda düşmanı yendi ve Urfalılar 11 Nisan'da, Ankara'da kurulan Millet Meclisi'nden 12 gün önce şehirlerini özgürlüğe kavuşturdular.

  Urfa tarihine bakarsanız, şehri "Urha" diye anan Sümerlere, Edessa diyen Romalılara, Büyük İskender' e, Selahaddini Eyyubi 'ye , Divan edebiyatının unlu şairi Nabi 'ye, Orfeus' a.. daha yakınlara gelirseniz Ahmed Arif , Bekir Yıldız, Suut Kemal Yetkin ve daha birçok ünlü kişilere rastlarsınız. Ses sanatçıları Kazancı Bedih, Cemil Cankat, Tatlıses, Nuri Sesigüzel bunlar arasındadır.

  Urfa'dan söz ederken peygamberleri anmamak olmaz. Üç dinin kurucusu, putları kıran Hazreti İbrahim ve sabrın simgesi Hazreti Eyüp ve Şuayb peygamberler Urfa'da yaşamışlardır. Bu yüzden kent kutsanan şehir olarak anılır. Nemrut 'un zulmüne uğrayan, putları yok ettiği için sevgilisi Zeliha (Zilkha) ile birlikte ateşe atılan İbrahim Peygamber Urfa'mızda ateşin suya dönüşmesi ile kentimize iki güzel göl kazandırmakla kalmadı. İki büyük ateşe yakacak taşıyan Urfalılar artık yemek pişirecek yakıt bulamayıp çiğ köfteyi icat ettiler.

  Bir Urfalı için iki göl ve çiğ köfte en değerli varlıklardır. Selvi ve söğüt ağaçlarının gölgesindeki Halilurrahman ve Ayn-i Zeliha göllerinde yaz sıcağında o iri sazan balıkları ile birlikte yüzme mutluluğuna ermiş bir insan olarak, o gölleri bir doğa güzelliği olarak övmek isterim.

  Bana her yaştan Urfalı ile birlikte olduğum bir toplulukta güngörmüş yaşlı insanların gençleri işaret ederek "Hocam, sen bu gençlere bahma, onlar Şanlı Urfalı. Biz senin kimin Urfalıyıh" demeleri boşuna değildir. O göllerde yüzücüler yetişiyor. Yüzme müsabakaları yapılıyor. Kazananlar Adana'ya Türkiye birinciliklerine katılıyorlardı. Geçen yıl gazinonun kapısında 'Ailelere mahsustur, erkekler giremez' yazısını okudum. 30'lu, 40'lı yıllarda neler yaşandı Urfa'da.. Halkevi sahnelerinde tiyatro yapıldı, konferanslar verildi. Balolar, folklor gösterileri yapıldı. 6 Mayıs'larda (Hıdrellez) yüzlerce uçurtma salıyorduk göklere...

  Topçu Meydanı'nda tüm Urfa halkı, binlerce öğrencileri birlikte trompet ve borazanların eşliğinde 11 Nisan'ları coşku ile kutlardı. Sembolik savaşta çeteler Tılfındır Tepesi'ne doğru savlet edip, Fransız bayrağını indirip Türk bayrağını kaleye diktiği zaman inlerdi ortalık. Eyersiz atlar üzerindeki Arap uşahlarının kaleye tırmanışı görülmeye değer bir manzara idi.

  Kim Kürt, kim Arap, kim Türk hiç ayırt edilmezdi. Böyle bir sorun yoktu Urfa'da.

  Orası güvercinler, ceylanlar, kumrular, leylekler, Arap atları, el sanatlarının, sofra kültürünün, halk edebiyatı ve halk oyunları ve müziğinin, sıra gecelerinin, eyvanlı, havuzlu, zerzembeli, takkalı evlerin memleketi idi.

  Yaz geceleri avluda yıldızlar öyle yakın ve çokturlar ki üstünüzü örterler. O yıllarda şair ve romancı Halide Nusret Zorlutuna Urfa'da yıllar geçirmiş ve her şeyine hayran kalmıştı. Yazıyı yıllardır dillerde dolaşan türkü ile bitirelim.

  Kollumu salladım toplar oynadı

  Karataş içinden çete kaynadı

  Yaşasın Urfalılar teslim olmadı

  Di yürü yürü kumandanlar yürü

  Urfa çeteleri dönmüyor geri.

   

   

  eskitoprak - 11.04.2008 - 14:42
 5. evet urfada ne din ne dil ne ırk ayrımı hiç olmadı bundan böyle de olmaz ne güzel yazmış yazan teşekkürler..

   

   

  YaSaM aTeSi - 02.05.2008 - 22:20
 6. dfasgasfgasgdsafgdsfgdsfgdsf

   

   

  mohkiller - 09.12.2008 - 14:46
 7. adfasdfasdfsadf


  Insan ahlakina aykiri kelimeler kullanmaktan dolayi yasaklandiniz

   

   

  mohkiller - 09.12.2008 - 14:46
 8. şiir

   

   

  dj_ferman - 08.04.2009 - 19:59
 9. Ş.URFA /HER ŞEYİN EN İYİSİNE LAYIKTIR BİZ EN İYİSİNİ YAPMAYA DEVAM EDECEGİZ SAYGILARIMLA/

   

   

  remme63 - 25.03.2010 - 15:13



Benzer Konular

 1. 11 Nisan Urfanın Kurtuluşu İle İlgili Şiir
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Şanlıurfa.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 11.04.2012, 22:18
 2. 11 Nisan Şanlıurfa nın Kurtuluşu
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Önemli Günler ve Haftalar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 11.04.2012, 13:47
 3. Şanlıurfa'nın Kurtuluşu 11 Nisan
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Önemli Günler ve Haftalar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.04.2011, 13:05
 4. urfanın kurtuluşu
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 30.12.2010, 22:01
 5. 11 nisan urfanın kurtuluşu ile ilgili şiir
  Konuyu Açan: LEVIS-501, Forum: Şanlıurfa.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.04.2009, 14:24

copyright

Soru Cevap