Hamileyken büyük balık yemeyin

 1. Araştırmalar hamileliğinde balık yiyen annelerin çocuklarının IQ 'sunun daha yüksek olduğunu gösteriyor.Ama...

  Ancak, ton, somon ve kılıç gibi büyük balıklar, civa da içerdiği için tavsiye edilmiyor. Yiyeceğiniz en büyük balık palamut olsun

  Proteinler, vitaminler, mineraller sağlıklı bir vücut için şart. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda bunlara bir de omega 3 adı verilen yağ asitleri eklendi. Omega 3'ün faydaları saymakla bitmiyor. Hamilelikte de bebeğin beyin ve göz gelişimine katkısı büyük. Erken doğum, gebelikte tansiyon yükselmesi ve doğum sonrası depresyon riskini azaltıyor. Çocuğun ileride alerjik bir hastalığa ya da kız çocuklarda meme kanserine yakalanma ihtimâli de, gebeliğinde fazla balık yiyen annelerde daha az. Düzenli balık yiyen ve hiç tüketmeyen annelerin çocukları, ortalama öğrenme yaşı, ilk yürümesi, konuşması, okuma öğrenmesi yönünden karşılaştırıldığında, anneleri balık tüketen çocukların bu becerileri daha çabuk edindikleri gözlendi. Annesi hamilelik döneminde balık yiyenlerin yenidoğan döneminden itibaren daha iyi uyudukları, daha sakin oldukları, hiperaktivite ve dikkat eksikliği sendromuna daha az yakalandıkları tespit edildi. Üstelik IQ'ları da daha yüksek bulundu.

  CİVA TEHLİKESİ

  Omega 3 yağ asidi ton balığı, kılıç balığı gibi büyük balıklarda daha fazla bulunduğu için, civa da içerebileceği korkusuyla hamilelik dönemindeki beslenmede kafa karıştırıyor. Bu yağ asidi en fazla kılıçbalığı, ton balığı gibi büyük balıklarda var. Ancak bu balıklar denizde bulunan civayı da vücutlarına aldıkları için civa miktarı fazla oluyor. Civa da beyne zarar verebiliyor. Taze somon ve ton balığında daha fazla civa mevcutken, konservelerdeki oranı azalıyor.

  KÜÇÜK BALIK YİYİN

  Gebelikte omega 3 yağ asidi alımının bebeğin ileriki hayatını da önemli ölçüde etkilediğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kağan Kocatepe, 'büyük balık yerine, küçük balık yiyin" diyor. Çünkü, omega 3 oranı küçük balıklarda daha az ama, civa oranı da az. Öte yandan bu yağ asidi vücutta üretilmiyor. Mutlaka dışarıdan alınmalı ve en zengin kaynağı da balık. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde ve cevizde bulunsa da, günlük alınması gereken oranı tutturmak çok zor. Bu yüzden hamileler haftada iki kez en büyüğü palamut olacak şekilde küçük balıklarla beslenmeli.

  TABLET DE KULLANILABİLİR

  Özellikle hamileliğin son üç ayında balık tüketemiyorsanız, mutlaka omega 3 tabletlerinden faydalanmalısınız. Ancak, tabletlerin de karaciğerden değil, gövdeden elde edilenleri tercih edilmeli. Çünkü, karaciğerde bulunan A vitamini fazla alındığında bebeğe zararlı olabilir.

   

   

  SU-PERISI - 22.02.2007 - 16:03
 2. balıkların bazılarıdna civa olduğunu duymuştum daha önce

  teşekkürler su perisi

   

   

  ozlems_o - 22.02.2007 - 16:06
 3. sitenize üye olmaktan çok mutluyum emeği geçen herkeze saygılar

   

   

  gencgezgin - 07.08.2008 - 21:49
 4. Bütün balıklar belli miktarlarda metil civa içerir. Ancak insana hepsi zarar vermez. Küçük balıklarla beslenen büyük balıkları sürekli yiyenler risk altında olur

   

   

  gencgezgin - 07.08.2008 - 21:52
 5. Diyebiliceğimiz bazı balıklar yüksek miktarda metil civa içerebilir ve bu, fetusun sinir sistemi gelişimine sürekli yenildiğinde zarar verebilir. Ancak bu durum yaşlı ve derin suda yaşayan büyük balıklar için daha büyük risktir. Balık seçiminize dikkat etmeniz sizi bu riskten korur.

   

   

  gencgezgin - 07.08.2008 - 21:55Benzer Konular

 1. Bu besinleri hamileyken yemeyin
  Konuyu Açan: DeRDeST, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.06.2013, 00:20
 2. Uzun ve Büyük Balık
  Konuyu Açan: Mckodq, Forum: Ilginç Ve Komik Resimler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.10.2009, 18:26
 3. Hamileyken balık yiyin, bebeğiniz zeki olsun
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 17.02.2009, 14:38
 4. Hamileyken balık yemek bebeğe yararlı
  Konuyu Açan: ozlems_o, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 20.02.2007, 11:14
 5. Big Fish Büyük Balık
  Konuyu Açan: cagriozel, Forum: Nostaljik Filmler.
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj : 09.02.2005, 23:42

copyright

Soru Cevap