Teknolojik Gelişmelerin Solunum Sstemi Sağlığına Etkileri

 1. teknolojinin sağlığımza zararları teknolojik gelişimin solunm sisitemine zararları - teknoloji ve insan sağlığı


  Sürekli değişmeler gösteren dünya teknolojik gelişmelerin dur durak bilmeyen ilerlemesinden payına düşeni alıyor. İnsanların hayatı bu gelişmelerden nasıl olumlu ve olumsuz etkileniyorsa solunum sistemimizde etkileniyor. Teknolojik gelişmelerin solunum sistemimize yararlarından çok zararları konuşulur. Fabrikalardan çıkan kirli hava, deodorantlar, parfümler ve araçların egzozları hava kirliliğini ortaya çıkaran sebeplerdendir. Soluduğumuz bu kirli hava solunumun sistemimize inanılmaz derecede zarar verir. Kirli havanın ciğerlerimize dolmasıyla yapısı değişen akciğerlerimiz vücudumuza olumsuz yönde etki eder. Bu olumsuz etkisinden sonra teknolojinin gelişmesiyle sağlık sektöründe icat edilen yeni makinelerin solunum sistemimizde ki hastalıklara faydasını söylemeden geçemeyiz.
  Prof. Dr. Bayram, küresel olarak görülen iklim değişikliğinin, soğuk olan bölgelerdeki iklimin yumuşamasına yol açtığını, bunun da astım ve diğer alerjik hastalıkların ortaya çıkma riskini arttırdığını ifade etti.


  Yağışların azalmasına bağlı olarak çölleşmenin ve bundan kaynaklanan kum fırtınalarının ortaya çıkacağını dile getiren Bayram, şunları anlattı:


  ''Özellikle su kaynaklarının giderek azalması ve yerleşim birimlerinin kalabalıklaşması birçok solunum yolu hastalığı için risk faktörü oluşturacak. İklimde görülen değişikliklerin yavaşlatılması ve önlenmesi için acil girişimlerde bulunulması gerekiyor.


  Toplumun konuya ilişkin bilgiledirilmesi de çok önemli. Gerek hava kirliliğinin, gerekse iklim değişikliğinin sağlık üzerinde yaracağı sorunlarla ilgili olarak sağlık personellerine eğitim verilmeli. Kamu kurum ve kuruluşları havanın kirli olduğu dönemlerde vatandaşları dışarı çıkmamaları konusunda uyarmalı.''

   

   

  Nerissa-Su - 31.03.2012 - 15:31
 2. Teknolojinin Solunum Sistemi Üzerindeki Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir?
  Teknolojinin Solunum Sistemi Üzerindeki Olumlu Olumsuz Etkileri Nelerdir?

  Sürekli değişmeler gösteren dünya teknolojik gelişmelerin dur durak bilmeyen ilerlemesinden payına düşeni alıyor. İnsanların hayatı bu gelişmelerden nasıl olumlu ve olumsuz etkileniyorsa solunum sistemimizde etkileniyor. Teknolojik gelişmelerin solunum sistemimize yararlarından çok zararları konuşulur. Fabrikalardan çıkan kirli hava deodorantlar parfümler ve araçların egzozları hava kirliliğini ortaya çıkaran sebeplerdendir. Soluduğumuz bu kirli hava solunumun sistemimize inanılmaz derecede zarar verir. Kirli havanın ciğerlerimize dolmasıyla yapısı değişen akciğerlerimiz vücudumuza olumsuz yönde etki eder. Bu olumsuz etkisinden sonra teknolojinin gelişmesiyle sağlık sektöründe icat edilen yeni makinelerin solunum sistemimizde ki hastalıklara faydasını söylemeden geçemeyiz.

   

   

  zekikız - 04.04.2012 - 20:14
 3. ben bu konunun yararlarınıda yazmanızı rica ediyorum çok lazım LÜTFENNNN

   

   

  nehir deni - 27.04.2012 - 10:02Benzer Konular

 1. Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 15.03.2013, 20:51
 2. Cevaplar: 8
  Son Mesaj : 18.03.2012, 21:13
 3. Depremin Ruh Sağlığına Etkileri
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Ruh Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.04.2011, 00:07
 4. Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.03.2011, 22:11
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2009, 12:12

copyright

Soru Cevap