Ayak Bilekleri Neden Şişer

 1. ayak bileklerinde şişme nedenleri - ayak bileklerinin şişmesi - şiş ayak bilekleri - ayaklarda şişme - ayak şişmesinde neler yapılır - ayak bileklerinde sıvı toplanması

  Çoğunlukla dolaşım bozukluğundan olur. Sıkı çorap bağları, kalp hastalıkları, kronik böbrek enfeksiyonları, ilerlemiş varisler, nedenlerden birkaçıdır. Şişliğin karakteri ve ayaklar kaldırılarak dinlendirildikten sonraki durumu, teşhis bakımından doktor için son derece önemlidir.

  Uzun süre ayakta durmak, önemli bir neden olabilir. Yaşlılarda, damarların arterioskleroz, yani damar sertliği nedeniyle daralması, kan dolaşımını aksatabilir ki bu, özellikle günün sonuna doğru olur.

  Sıkı kuşak takan kadınlarda, bacaklar ve venlerde kanın dönüşünün zorlanması nedeniyle şişlik olur.

  Bacaklardaki ya da ayak bileklerindeki şişliği ihmal etmemek gerekir. Nedeni kesinlikle anlaşıldıktan sonra, hemen her zaman tedavi söz konusudur.

  Ayak bileklerim gündüzleri o kadar şişiyor ayakkabılarımı çıkarmam gerekiyor, yeniden giymekte de güçlük çekiyorum. Gece uykusundan sonra şişlik geçiyor.Ayaklardaki şişme ya da ödem, o bölgedeki kandolaşımı bozukluğunu gösterir. Bazen, varisli venler, aşırı vücut ağırlığı ve bütün gün ayakta durma da bu şişliği yapabilir.

  Bütün nedenler bu denli basit değildir. Kronik kalp ve böbrek hastalıkları da bu ödemlere neden olabilirler. Sıvı birikmesi ve hormon dengesizliğinden de aynı durum ortaya çıkabilir. Dolaşım ve lenf drenaj sistemleri tam olarak araştırılmalıdır. Nedeni bulunduğu zaman, tedavi belli olur ve hastalık iyileştirilebilir.

  Çoğunlukla, şişliğin sabahları kaybolmasından yüreklenen kimseler, rahatsızlığı önemsemezler. Bir şişlik uzun zaman tekrarlarsa, tepeden tırnağa bir muayene yapılmalıdır.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 27.06.2011 - 13:56Benzer Konular

 1. Sabah Gözlerimiz Neden Şişer
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Göz Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.09.2011, 13:39
 2. Bademcik Neden Şişer
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.08.2011, 00:19
 3. Ayaklar Neden Şişer
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 11.06.2010, 23:16
 4. Ayaklar Neden Şişer
  Konuyu Açan: Pedaliza, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.12.2009, 11:53
 5. İnsanlar öldükten sonra neden şişer
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.10.2009, 00:30

copyright

Soru Cevap