PPD Nedir

 1. PPD Testi bireyin tüberküloz mikrobu taşıyıp taşımadığını belirlemek için yapılan bir sağlık testidir.

  PPD testi kişinin sol ön kolunun 2/3 üst bölümünde iç veya dış yüzüne, cilt altına yapılır. 0,1 ml oranında PPD solüsyonu deri içine enjekte edilir. Yapılan enjeksiyonun ardından 6–10 mm çapında bir kabarcık meydana gelir. 48 ila 72 saat geçince, enjeksiyon yeri tekrar kontrol edilerek ölçüm yapılır. PPD testi yani diğer adıyla Tüberkülin deri testi, tüberkülin adı verilen maddenin ufak bir iğne yardımıyla derinin içine veya direk sağlam deri yüzeyine verilerek uygulanır. Ardından tüberkülinin dokuda yarattığı etkiler değerlendirilerek Mantoux testi diye bilinen deri içi tüberkülin testi yetişkin yaştaki kişilere yapılır. Çocuklara genelde daha az tüberkülin yapıldığı için, deri üzerine tüberkülin emdirilmiş bir yakı koyulması kafi gelmektedir. Deri içi yapılacak olan test 14 yaşından ufak çocuklarda “test-tine” adı verilen yöntemle yapılmaktadır. Bu metotta tek kullanımlık uygun bir cihazın ucuna yerleştirilmiş ve tüberkülin emdirilmiş çok ufak olan iğne deriye batırılmaktadır.
  Tüberkülin, verem etkeni olan Myco-bacîerium tuberculosis isimli bakteriden elde edilmektedir. Filtreden süzülmüş olan bakteriler, karmaşık saflaştırma aşamalarından geçirilir. Böylece ortaya PPD protein yapısında bir madde çıkar.
  PPD, sanılanın aksine ne bir kan türevidir, ne de enfeksiyon başlatma gücüne sahip bir maddedir. Sadece vücutta bir antikor tepkisine sebep olur. Vücut tüberkülinle karşılaştığı esnada, vereme karşı olan bütün bağışıklık savunmalarını harekete geçirmeye başlar. PPD’nin deri içine verilmesi işlemi, bu maddeye karşı antikor olup olmadığını ortaya çıkarır ancak yeni antikor üretimine uyarıda bulunmaz. Tüberkülin testi, aşı değildir, sadece teşhis amacıyla yapılmaktadır. Verem hastalığının gelişimi aşamasında herhangi bir etkisi yoktur.

   

   

  Nirvana - 12.05.2011 - 17:24Benzer Konular

 1. Teğet Nedir, Kiriş Nedir, Kesen Nedir, Yay Nedir
  Konuyu Açan: ozan-9, Forum: Matematik.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.08.2011, 16:59
 2. Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Genel Bilgiler Ve Püf Noktaları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.06.2010, 15:35
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.05.2010, 22:51
 4. Kâhinlik Falcılık Büyücülük Nedir? Bunlara İnanmanın Hükmü Nedir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 09.05.2010, 23:33
 5. Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Bandwith Nedir ?
  Konuyu Açan: FreddyKrueger, Forum: Webmaster Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 30.12.2009, 18:21

copyright

Soru Cevap