Teknolojinin Sağlığa Etkileri

 1. teknolojik aletlerin olumlu etkileri - teknolojik aletlerin olumsuz etkileri - teknolojinin sağlığa zararları - teknolojik aletlerin kullanımı

  İnsanlar yaşamları boyunca birçok engelle karşılaşır Parasızlık ve onun sağladığı zor yaşam koşulları değişik deneyimler ve değişik insanlar Hepsi hayatımızı tamamlayan ve yenmek için uğraştığımız unsurlar Peki ya Sağlık? Sağlık olmadan bütün bunlarla savaşmak mümkün mü? Tabi ki hayır Bütün bu yaşam savaşı yanında sağlık problemleri ile de savaşmak insanların en önemli uğraşlarından biri olmuştur Gelişen dünyamızda birçok yenilik ve de birçok hayat kolaylaştırıcı şey var.

  Bunların çoğu hızla ilerleyen teknoloji sayesinde hayatımıza girmeye başlamıştır Televizyonlar bilgisayarlar fakslar ve bunun gibi birçok cihaz günümüz hayatında olmazsa olmazların başında gelmektedirler Son yıllarda hayatımıza giren cep Telefon ları bu “olmazsa olmazlar” listesinde baş sıraya gelmek üzereler Ülke nüfusumuzun neredeyse yarısı cep telefonu olmadan hayatlarını sürdüremeyeceklerini söylüyorlar Kimi iş adamları mankenler ve birçok iş alanında insanlar işlerini cep telefonu üzerine kurmuşlar

  Cep telefonunun yokluğu çoğu insan için bir panik meselesi haline gelmiştir. Peki hiç düşünmeden sarıldığımız bu cep telefonlarının bize sağladığı yararlar zararlarından daha mı etkili Kesinlikle hayır Cep telefonları birçok yararı ve birçok kolaylığı olmasına rağmen sağlığımıza olan olumsuz etkileri yüzünden kullanılmaması gereken bir cihazdır.

  Cep telefonlarının hayatımızda gözle görülür birçok olumlu etkisi vardır Günümüzde kullanımı çok yaygınlaşmış olan cep telefonları sadece telefon değil iletişim konusunda birçok ihtiyacımızı giderecek teknolojiye sahipler GPRS ve WAP gibi sunulan servisler sadece evde veya internet kafelerde kullanabildiğimiz interneti cebimize taşıyor Buradan her türlü hizmete ulaşmak çok kolay. Elektronik postalarbankacılık işlemleri veri gönderimi ve alımı ve bunlar gibi daha birçok hizmet cep telefonlarıyla çok daha kolay hale gelmiştir. Faks özellikli olan cep telefonları bütün bu özelliklerin üzerine faks hizmetini de cebiniz kadar yakın bir mesafeye taşımaktadır.

  Cep telefonları sadece bu özellikleriyle değil çok acil durumlarda imdadınıza koşmasıyla da insanların gönlünü fethediyor.

  Çok ıssız bir yolda arabayla gittiğinizi ve lastiğin patladığını bir hayal edin hele bir de lastik değiştirmek konusunda bilginiz olmadığını Yapmanız gereken sadece bir iki tuşa basıp yardım çağırmak Panik yapmadan gayet kolay bir şekilde hallettiğimiz birçok iş cep telefonlarının bize getirdiği güven ve kolaylık sayesinde gerçekleşmektedir Her güzel şeyin olduğu gibi cep telefonlarının da kötü yanları vardır bunları da unutmamak gerekir.

  Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda cep telefonlarının hayatı kolaylaştırdığı kadar faydalı nesneler olmadığını da açıkça görüyoruz Evet hayatımızı kolaylaştırdığı apaçık ortada fakat sağlığımıza verdiği zararla bir katil bile olabiliyor Bu konuda yapılmış birçok araştırma bunu açıkça ortaya koyuyor Mesela Oxford Üniversitesi’nde yapılmış bir çalışmaya göre düşük doz radyasyonun bile hücre ve dokular üzerinde olumsuz etki gösterdiği vurgulanıp ve önlem alınması gerekliliği önemle belirtilmiştir Örnek olarak çocukların gösterildiği çalışmada çocuk beyinlerinin küçük ve henüz gelişmekte olduğu kafatası kemiklerinin ince olduğu ve telefonlardan yayılan radyasyonun onlar için büyük tehlike teşkil ettiğinin ve başta çocuklar olmak üzere insanların cep telefonu kullanımından kesinlikle vazgeçmeleri gerektiğinin altı çizildi.


  Cep telefonları bu örnekte de belirtildiği üzere insanları direkt olarak etkilediği gibi dolaylı olarak da hayatımıza kötü anlamda yol çizmesi mümkün Son yayınlanan Amerikan kaynaklı bir raporda telefona bağlı 699 kaza bildiriliyor Telefonla konuşurken frene basmada 05 sn. gecikme olduğu ve bunu da kaza riskini belirgin olarak arttırdığı gösterilmiş ve bu nedenle halen 4 Avrupa ülkesi ve 3 Asya ülkesinde arabada cep telefonuyla konuşmak yasak durumda Görüldüğü gibi cep telefonları bize çok güzel şeyler çağrıştırmıyor.

  Hayatı hızla kolaylaştıran cep telefonları aynı hızla yaşamlarımızdan parçalar koparıyor.
  Son olarak insan hayatını kolalaştıran teknolojinin aynı zamanda hayatımızla oynadığı apaçık ortada Cep telefonu kullanımının hızla yaygınlaştığı ve teknoloji üzerine kurulu bir hal alan dünyamızda insan hayatı büyük tehlike altına girmektedir Hiç düşünmeden kullandığımız cep telefonları da bu tehdidin başında gelen unsurlardan biri ve en tehlikelisi Yapılan araştırmalar ve deneyler cep telefonlarının insan hayatıyla oynayan katiller olduğunu gösteriyor .

  Küçücük insanların ellerine tutuşturulan telefonun gözle görülmeyen zararları seneler geçtikçe ortaya çıkar ve bunu engellemek için de bayağı geç olacaktır Bütün toplumların bazı teknolojik aletleri kullanma konusunda bilinçlendirilmesi ve özellikle de cep telefonlarının gözle görülmeyen uzun vadede ortaya çıkan zararları anlatılmalıdır.

  Aksi takdirde insanlık teknolojinin esirliğinden kurtulamayıp kendi sonunu hazırlama yolunda ilerleyecektir Her geçen gün ömrümüzden biraz daha alıp götürüyor Evet teknoloji hayatımızın çok önemli bir parçası her şeyimiz ona bağlı hayatımız bile Teknolojisiz bir hayatın düşünülemeyeceği kesin fakat biz sağlıklı olmadığımız sürece teknolojiyi kullanmamız imkansız.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 27.03.2011 - 20:05
 2. aa çok teşekkürler bravooo

   

   

  3xsas3 - 27.03.2011 - 20:17Benzer Konular

 1. Teknolojinin Çevreye Etkileri
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Çevre Bilimi.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 17.01.2013, 18:40
 2. Teknolojinin Çevreye Olan Etkileri - Zararları
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Çevre Bilimi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.05.2012, 15:47
 3. Teknolojinin Sağlığa Zararları
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2011, 19:12
 4. Diş Çürüğünün Sağlığa Etkileri
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2011, 14:53
 5. Gelişen Teknolojinin Sağlık Üzerindeki Etkileri
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Bilim.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 19.03.2011, 20:53

copyright

Soru Cevap