Hipotirod Hastaları İçin Beslenme Önerileri

 1. Hipotiroid Ne Yemeli - Hipotirodi Hastalarının Yememesi Gereken Yiyecekler - Hipotirodi Hastalarının Yemesi Gereken Yiyecekler


  Hipotiroidinin tedavisinde tıbbi destek kadar sağlıklı hayat tarzını benimsemek de önemli. Sigarayı bırakıp daha çok aktivite ve doğru beslenme modeli benimseyerek soruna veda edebilirsiniz.

  Hipotirod olan bireyler genel olarak sağlıklı bir diyet tüketmelidirler. Diyetin makronutrient ve mikronutrient içerikleri bir beslenme uzmanı tarafından kişinin yaşam tarzına, fiziksel ve biyokimyasal analizlerine göre özel olarak hazırlanması gerekmektedir.

  Derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketimi de yine sağlıklı beslenme çerçevesinde vücudun protein, demir ve diğer vitamin ihtiyacının karşılanması için önem taşımaktadır. Kişinin yaşına, aktivitesine, gereksinimine uygun oranlarda günlük beslenme planı içinde bulunmalıdır.

  KETEN TOHUMU ALIN

  Hindistan cevizi, balık ve keten tohumu tiroid hastalarının beslenmesinde yer alması gereken besinlerdir. Günlük beslenme düzeninde tam tahıl ürünleri ve kurubaklagillerin tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hipotiroidi hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorun da bireylerde görülen ödemdir. Bunun için bu kişilerde sıvı tüketimi arttırılmalı, tuz tüketimi ve kullanılacak tuzun türü açısından hekime danışılmalıdır. Yapılan çalışmalarda hipotroidi olan bireylerin yüzde 30’unda kansızlık gelişebileceği görülmüştür. Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenmede yer almalıdır.

  LİF TAKVİYESİ ŞART

  Sıklıkla hipotiroidi ile birlikte görülen kolesterol problemine bağlı olarak kolesterolden fakir, posa içeriği yüksek bir diyet örneği tercih edilir. Kabızlık, yüksek posalı diyet tercihini destekler, fakat yüksek posa dışardan alınan tiroid hormonlarının emilimini engelleyebilir. Ağır hipotiroidilerde görülen sarımsı deri rengi, karoten alımı azaltarak engellenebilir.

  Hipotrioidi durumunda kemik mineral yoğunluğunun takibi de önemli. Düzenli kemik taramaları yapılmalı ve diyet tedavisi sağlıklı beslenme kriterlerine uygun miktarda kalsiyum kaynaklarını da içermelidir

  Dr.Gürkan Kubilay’a göre de Hipotirodi hastalarının yememesi gereken yiyecekler .
  karalahana,armut,çam fıstığı,şalgam,darı,turp,lahana,sarımsak,bürüksel lahanası,ıspanak,patetes,brokoli,çilek,şeftali,arm ut,karnıbahar ve soya
  bunlardan en tehlikesi soya olduğudur

   

   

  AYIŞIĞI - 24.03.2011 - 18:20Benzer Konular

 1. Kanser Hastaları İçin Beslenme Önerileri
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.10.2012, 13:12
 2. Şeker Hastaları İçin Doğru Beslenme
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 26.06.2012, 16:18
 3. Şeker Hastaları İçin Beslenme Önerileri
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2010, 10:19
 4. Böbrek Hastaları İçin Beslenme
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 30.11.2010, 01:11
 5. Ramazan Ayı İçin Beslenme Önerileri
  Konuyu Açan: doktoruydu, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj : 26.12.2005, 14:16

copyright

Soru Cevap