İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları

 1. idrar tahlili - idrar tahlili sonuçları - idrar tahlilinde kısaltmaların anlamı


  Yapılan araştırmalar pek çok hastanın idrar tahlil sonuçlarının ve kısaltmaların ne anlama geldiğini bilmediğini göstermiştir.Tahlil sonucunuzda yer alan bilgilerin anlamları aşağıda listelenmiştir.

  Sg: Dansite (Yoğunluk)
  Referans aralığı 1.010 ¦ 1.020 arasındadır. Bu aralıklar dışında olduğunda Refraktometre adı verilen cihazla tekrar ölçüm yapılır. İdrarın soğutulması ve idrarda protein atımı dansiteyi artıran faktörlerdir.

  LEU: Lökosit
  İdrarda lökoside rastlanması patolojik etki olduğunu gösterir.

  pH
  Referans aralığı 4.8–7.4 arasında olmalıdır. Ortalama pH 6 olarak kabul edilebilir. Kan transfüzyonları, kusmalar, uzun süren soğuk banyo ve alkali yapıcı maddelerin fazla alımı idrar pH’ının artmasına neden olur. Şeker hastalığı, gut, lösemi, yüksek proteinli diyet, akut eklem romatizması, C vitamini eksikliği ve asidik ilaçların alınması idrar pH’ını azaltan nedenlerdir.

  NIT: Nitrit
  İdrarda nitrit bulunması nitrit üreten bakterilerin varlığını gösterir.

  PRO: Protein
  Genellikle hamilelerde görülür. Normalde sık rastlanmaz. Normal hastalarda rastlanması böbrek rahatsızlığını gösterir. Ayrıca idrarla atılan proteinin tipi tanı için önemlidir.

  GLU: Glikoz
  Negatif çıkması beklenir. Kanda aşırı derecede glikoz artarsa idrarda da çıkması beklenir. Ancak bazı hastalarda kanda glikoz fazla olsa bile idrarda görülmeyebilir. Şeker hastalığı, gebelik, uzun süre açlık ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz düzeyinin artmasına neden olur.

  ERY: Eritrosit
  İdrarda kan olduğunu gösterir.

  KET: Keton
  Genellikle aç kişilerde ortaya çıkar. Hasta ne kadar aç ise keton o kadar yüksektir. Ayrıca diyabetli hastalarda da rastlanır. Ateş, ishal ve şiddetli kusmalar da idrarda keton miktarını artırır.

  UBG: Ürobilinojen
  Normal bir idrarda ürobilinojen değeri kalitatif olarak negatif iken, 24 saatlik idrarda 0,2,5 mg kadar tespit edilebilir.
  Ürobilinojen, ürobilin, sterkobilinojen ve sterkobilin bilirubinnin yıkım ürünleridir. Normalde dışkıda bulunurlar. Karaciğerden safranın fazla atılımında, bu maddeler barsaktan emilirler ve idrarla atılırlar.

  BIL: Bilirubin
  Bilirubin, etçil hayvanların safrasındaki boya maddesidir. Normalde idrarda bulunmaz. Sarılık gibi durumlarda ortaya çıkar

   

   

  1000000 - 02.03.2011 - 18:45
 2. Teşekkürler...

   

   

  N.N. - 03.03.2011 - 00:15Benzer Konular

 1. Twitter kısaltmaları
  Konuyu Açan: DeRDeST, Forum: Sosyal.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.11.2013, 08:01
 2. Tam İdrar Tahlili
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.08.2011, 02:48
 3. İnternet Kısaltmaları
  Konuyu Açan: Pedaliza, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.09.2009, 11:48
 4. Otomotiv Kısaltmaları Sözlüğü
  Konuyu Açan: Şayeste, Forum: Motor Sporları Ve Otomobil.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 06.06.2009, 09:51
 5. Numara kısaltmaları turkcell
  Konuyu Açan: MaktüL, Forum: Cep Telefonu.
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj : 23.07.2008, 11:17

copyright

Soru Cevap