Kortizon İğneleri Hakkında Merak Ettikleriniz

 1. Kortizon İğneleri - Kortizon Hakkında - Kortizon İğnesinin Zararlımıdır  Kortizon veya kortikosteroit iğneleri vücutta oluşan iltihaplanmaları sökmek amacı ile kullanılır. Kortizonlar iltihap sökmek amacı ile en çok kullanılan kortikosteroitlerdir. Bu iğneler genellikle eklem, dirsek, kalça, diz, omuz, omurga, bilek ve ufak eklem bölgelerine uygulanır.

  Kortizon İğneleri Hakkında Merak Ettikleriniz

  Yukarıda da belirtildiği gibi kortizon iğneleri kortikosteroitlerden ilde edilmektedir. Kortikosteroitler oldukça kuvvetli iltihap sökücülerdir. Kostizon iğneleri vücuttaki iltihaplanmaları ve iltihaplanmalara bağlı olarak oluşan ağrıları dindirmede oldukça etkilidir.

  Kortizon iğneleri birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir. Bu rahatsızlıklardan bazıları Baker kisti, karpal tünel sendromu, bursan iltihaplanması, omuz donmaları, romatizma, artrit, lupus, Morton nöroma, gut rahatsızlığı, osteoartrit, reaktif artrit, tenisçi dirseği, miyofasiel ağrı sendromu ve sarkoidozdur.

  Kortizon iğnelerinin bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler arasında eklem enfeksiyonları, sinir hasarları, ciltte ve yumuşak dokuda incelme, geçici ağrı nöbetleri, tendonlarda güçsüzlük ve iğne uygulanan bölgenin renginde açılma bulunmaktadır. Diyabet hastalarında iğneler kısa süreli şeker seviyesi yükselmelerine yol açabilir.

  Kortizon iğneleri uygulanmadan önce alınması gereken bazı tedbirler bulunmaktadır. Eğer kan inceltici kullanıyorsanız kortizon iğnesi vurdurmadan birkaç gün önceden kan incelticileri bırakmanız gerekir. Ayrıca kan inceltici etki yapan gıdalar da iğne vurulmasına yakın zamanda tüketilmemelidir.

  Kortizon iğnelerinin uygulanması ufak bir prosedürdür. Bununla beraber iğne vurulan yerde hafif ağrı ve rahatsızlık hissi oluşabilir. İğnenin ardından doktorunuz iğne vurulan bölgeyi nasıl korumanız gerektiğine dair bilgileri size verecektir.

   

   

  Nerissa-Su - 10.01.2011 - 17:00Benzer Konular

 1. Implant Hakkında Merak Ettikleriniz
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.12.2010, 14:06
 2. Tüp Bebek Hakkında Merak Ettikleriniz
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.11.2010, 22:32
 3. Kolbastı Hakkında Merak Ettikleriniz
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Kolbastı.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 12.01.2010, 19:09
 4. Bıngıldak Hakkında Merak Ettikleriniz
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.11.2009, 22:52
 5. Bebeğiniz hakkında merak ettikleriniz
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Hamilelik Ve Çocuk Bakımı.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 11.10.2007, 01:07

copyright

Soru Cevap