CRP Nedir

 1. crp - nedircrp - nedir - neden yükselircrp - neden yükselirkanda - crp - nedircrp - ne demekhscrp - nedirkanda crp - neden yükselirsedimantasyon - nedircrp - iltihapcrp ne zaman yükselircrp - high sensitive - nedircrpnedircrp nedir? - kandaki crp nedirhs - crp nedir  C-reaktif protein, sıkça kullanılan kısaltması ile CRP, iltihabi reaksiyonlar sırasında kanda beliren ve karaciğer tarafından üretilen akut faz reaktanları adı verilen proteinlerden biridir.

  Kanda CRP seviyesi pek çok durumda yükselebildiğinden, tek hastalığa özgül bir laboratuar bulgusu değildir ve tanı koyma amaçlı kullanılmaz. Bu tahlilin sonuçları klinik şüpheleri destekleyici olarak veya tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların seyrini takipte kullanılır.

  Çok basitleştirirsek yüksek CRP seviyelerinin vücutta akut iltihabi bir reaksiyon veya bir enfeksiyon olduğuna, CRP seviyelerinin azalmasının da iltihabi reaksiyonun veya enfeksiyonun azalmaya başladığına işaret ettiğini söylemek mümkündür.

  CRP Ne Zaman Ölçülür?

  CRP seviyesi aşağıda bazıları listelenen pek çok durumda yükselebilir.

  * Bağ dokusu hastalıkları
  * Enfarktüs
  * Kanser
  * Enfeksiyon
  * İltihabi barsak hastalıkları
  * Lupus
  * Romatoid artrit
  * Kanser
  * Tüberküloz

  CRP özellikle romatoid artrit ve lupus gibi bağ dokusu hastalıklarında hastalığın alevlenmelerinin takibi açısından oldukça faydalıdır.

  Normal Değerler

  Ortalama sağlıklı bir kişide CRP seviyesinin 4.9 mg/L’nin altında olması beklenir.

  Benzer Testler

  Akut iltihabi reaksiyonların bir göstergesi de eritrosit sedimentasyon hızıdır. Eritrosit sedimentasyon hızı çoğunlukla sedimentasyon veya ESR diye kısaltılarak kullanılır ve genellikle 3 değerle raporlanır (30 dakika, 1 saat, 2 saat gibi).

  CRP sedimentasyona göre daha erken pozitifleşir ve daha çabuk kaybolur. Tedavi başarılı olduysa CRP’nin erken dönemde negatifleşir ancak sedimentasyon hızının normale dönmesi biraz daha zaman alacağından doktorlar çoğu zaman CRP ile birlikte sedimentasyon değerini de görmek ister.

  Kalp Hastalığında CRP

  Özel metodlarla ölçülen bir CRP türevi de yüksek hassasiyete sahip (high sensitivity- ya da hs-CRP) C-reaktif proteindir. Hs-CRP genellikle koroner kalp hastalığı olan veya koroner kalp hastalığından şüphelenilen kişilerde ölçülür ve yüksek hs-CRP klasik risk faktörlerine ek bir risk faktörü olarak hastanın kalp hastalığı riski açısından sınıflandırılmasına yardım eder.

  Amerikan Kalp Derneği‘nin önerileri doğrultusunda hastaları hs-CRP seviyelerine göre koroner kalp hastalığı riski açısından aşağıdaki şekilde derecelendirmek mümkündür.

   

   

  FeRDaa - 02.09.2010 - 12:17Benzer Konular

 1. Teğet Nedir, Kiriş Nedir, Kesen Nedir, Yay Nedir
  Konuyu Açan: ozan-9, Forum: Matematik.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.08.2011, 16:59
 2. Bal Nedir - Organik Bal Nedir - Polen Nedir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Genel Bilgiler Ve Püf Noktaları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.06.2010, 15:35
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.05.2010, 22:51
 4. Kâhinlik Falcılık Büyücülük Nedir? Bunlara İnanmanın Hükmü Nedir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 09.05.2010, 23:33
 5. Domain Nedir ? Hosting Nedir ? Bandwith Nedir ?
  Konuyu Açan: FreddyKrueger, Forum: Webmaster Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 30.12.2009, 18:21

copyright

Soru Cevap