Tümöre Uzay Neşteri

 1. Ameliyatın mümkün olmadığı tümörlerden bile kurtulmak mümkün!
  Sadece tümör dokusuna radyasyon vererek kansersiz dokularda oluşabilecek hasarı en aza indirgeyen yeni tedavi yöntemi "CyberKnife", Ege Bölgesi ve İzmir'de ilk kez İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmaya başladı.

  Beyinde veya vücudun diğer bölgelerindeki tümörlerin tedavisi için hastalar, Ankara ya da İstanbul'a sevk edilmelerine gerek kalmadan tedavilerini İzmir'de sürdürebiliyor.

  İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Robotik Radyocerrahi Ünitesi'nde "Uzay Neşteri" adı verilen sistemle tedavisi gerçekleştirilen ilk hasta, 48 yaşındaki Aydın Bilgen oldu. Bir yıl önce akciğer kanseri teşhisi konulup Kasım 2009'da İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde ameliyat edilen Bilgen, iki ay önce evinde geçirdiği nöbet nedeniyle hastaneye başvurdu. Hastalığının beyine sıçradığı, çekilen MR sonucu saptanan Aydın Bilgen, "CyberKnife tedavisinin yalnızca Ankara ya da İstanbul'da uygulandığı söylenmişti. Doktorlarım aracılığıyla İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de bu yöntemin başlayacağını öğrendim. Yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonrası ilk hasta olarak tedaviye alındım. İzmir dışına gitseydim orada uzunca bir süre kalmam ve ekstra harcama yapmam gerekecekti. Şimdi kendi oturduğum şehirde kolaylıkla hastaneye ulaşabiliyor, istediğim zaman doktorlarımla görüşebiliyorum, çok şanslıyım" diye konuştu.

  EVİMİZİ SATACAKTIK


  Evli ve 18 yaşında bir oğlu olan Aydın Bilgen'in eşi Sevgi Bilgen, emekli maaşı ile geçimlerini sağladıklarını söyleyerek, "İstanbul ya da Ankara'da tedavimize devam etmemiz gerektiğini öğrenince, elimizde avucumuzda ne varsa dökmeye hazırdık. Eşim sağlığına kavuşsun diye oturduğumuz evi satıp gitmeye razıydık. Ne mutlu bize ki gerek kalmadı. Her işin başı sağlık" dedi.

  GEREKİRSE 24 SAAT HİZMET VERECEĞİZ

  Türkiye'de "Uzay Neşteri" adı verilen sistemi kullanan altıncı merkez olduklarını ifade eden İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Robotik Radyocerrahi Ünitesi Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Ali Ölmezoğlu, CyberKnife (Uzay Neşteri) ile sadece beyindeki tümörü kapsayan ve çevresindeki normal dokulara zarar vermeyecek şekilde tedavi uyguladıklarını söyledi.

  Planlarken çizilen sınırları 1 milimetre bile aşmayan hassasiyetle hedefledikleri kitleyi yaklaşık 150 ayrı ışın demeti kullanarak "vurduklarını" ifade eden Dr. Ölmezoğlu, "Önceden ışın görmüş hastalarda tümör yinelediğinde çevresindeki sağlam dokulara zarar vermemek için ikinci kez ışın tedavisi yapamıyorduk. Bu cihazla tümörü nükseden hastalar için 2. değil 3. kez bile tedavi şansı mevcut"dedi. Radyasyon Onkolojisi İdari Birim Şefi Doç. Dr. M. Oktay Tarhan da "Ege Bölgesi'nde sadece hastanemizde bulunan cihaz 10 milyonu aşkın bir nüfusa hitap ediyor. Türkiye'de devlet hastaneleri bünyesinde Ankara ve İstanbul'dan sonra İzmir'de de olması bölgemizdeki hastaların tedaviye ulaşabilmeleri açısından bir şans. Nitekim Çanakkale'den gelen hastamız var. İstanbul'a gitse sıra bekleyebilirdi" şeklinde konuştu.

  Sağlık güvencesi olan her hastanın herhangi bir ek ücret ödemeden bu tedavi olanağından yararlanabileceğini belirten Dr. Ali Ölmezoğlu, her tümörün bu yöntemle tedaviye uygun olmayabileceğine dikkat çekti. Uygulanacak tedavi günleri ve süresinin hastaya göre değişebildiğini vurgulayan Dr. Ölmezoğlu, yoğun taleple karşılaşmaları durumunda hiçbir hastayı geri çevirmeyeceklerini söyledi.

  Dr. Ali Ölmezoğlu şunları ifade etti: "Gerekirse mesaimizi 24 saate çıkararak tedaviyi uygulamayı düşünüyoruz. Her tümör bu cihazla tedavi edilemez. Fakat daha önce tedavisinin zor olduğu düşünülen, ameliyatın mümkün olmadığı tümörlerde bile bu yöntemle başarıya ulaşmak mümkün. CyberKnife ameliyata eş değer ancak hastaya ameliyatın zorluk ve riskini yaşatmayan bir tedavidir."

  İHA

   

   

  ZELAL - 19.08.2010 - 13:23
 2. Emeğine sağlık

   

   

  Nerissa-Su - 24.08.2010 - 11:16Benzer Konular

 1. Beyindeki Kök Hücreler Tümöre Karşı Koruyor
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.08.2013, 02:26
 2. Uzay
  Konuyu Açan: boardseni, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 02.05.2012, 04:08
 3. Uzay Nedir - Uzay Hakkında Genel Bilgiler
  Konuyu Açan: ozan-9, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2011, 14:27
 4. Dikkat! 20 yaş dişi tümöre dönebilir
  Konuyu Açan: NeV-BaHaR, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.06.2010, 11:31
 5. 'Cep, beyinde tümöre neden oluyor'
  Konuyu Açan: 1sidelya, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 06.02.2010, 21:49

copyright

Soru Cevap