Ayakta Parmak Uyuşması

 1. Ayak Parmağında Uyuşma - Ayak Parmaklarında Uyuşma Sebepleri - Parmak Uyuşması Neden Olur - Ayak Bakımı - Ayak Parmaklarında Ağrı


  Ayak parmaklarında uyuşma veyahutta ağrı olmasının bir çok nedenleri vardır.
  Burkulma ya da incinme, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, gut, aşırı kilolu olma, çıkık, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, sinir tahribatı, varisli toplardamarlar, kireçlenme , varis ve toplardamarlarda iltihap gibi damar hastalıkları ve diabet gibi sistemik metabolik hastalıklar ayak parmaklarında uyuşma ve hatta ağrılara neden olabileceği gibi uygun olmayan ayakkabı giymek , uzun süre ayakta kalma sonucu da bu tip şikayetler olabilir.

  Ayak ve ayak tabanlarının bakımınada dikkat etmeniz gerekir.
  mesela ; Her gün ayaklarınızı orta sertlikteki bir sabunla ve ılık suyla yıkayın. İlk önce suyun sıcaklığını elinizle kontrol edin. Ayaklarınızı ıslak tutmayın. Her iki ayağınızı yumuşak bir havluyla, hafifçe vurarak kurulayın ve parmak aralarınıza dikkat edin.

  Ayak derinizi yumuşak ve nemli tutmak için kaliteli bir losyon kullanın fakat parmaklarınızın arasına sürmeyin.

  Ayak parmağı tırnaklarınızı bir yandan öbür yana doğru kesin. Köşeleri kesmekten kaçının. Tırnaklarınızı törpülemek için tırnak törpüsü veya zımpara tahtası kullanın. Eğer bir tırnak batması bulursanız, doktorunuzu görün.
  Antiseptik solüsyonlardan ve eczane ilaçlarından, ısıtan petlerden veya ayağınızın üzerine konulan aletlerden kaçının. Ayaklarınızı radyatörlerin üzerine veya ateşin karşısına koymayın.

  Ayaklarınızı daima ılık tutun. Yatakta gevşek çoraplar giyin. Ayaklarınızı yağmurda veya karda tutmayın. Kışın ılık tutan çoraplar ve ayakkabılar giyin.
  Sigara içmeyin veya bacak bacak üzerine atarak oturmayın. Her ikisi de ayaklarınıza giden kanı azaltırlar.

  Ayakkabılar ve çoraplar hakkında bazı temel tavsiyelerde de bulunayım.:

  Asla yalınayak yürümeyin veya sandalet ve bantlı ayakkabılar giymeyin.
  Ayakkabılarınızı dikkatli bir şekilde seçin ve giyin. Ayakkabılarınızı ayaklarınızın en büyük olduğu zaman, günün geç bir vaktinde satın alın. Etkinliklerinize ara vermediğiniz bir zamanda rahat ayakkabılar satın alın.

  Ayakkabılarınızın genişliğini, uzunluğunu, arkasını, topuğunun ucunu (sonunu) ve tabanını kontrol edin. Sivri burunlu ve yüksek topuklu biçimli ayakkabılardan kaçının. Ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafesi derin olan ve üstü deriden yapılmış ayakkabıları satın almaya gayret edin. Yeni satın aldığınız ayakkabıları sadece iki saat veya daha kısa bir süre giyin. Her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Giymeden evvel, her bir ayakkabının içini gözden geçirin. Ayakkabılarınızı çok sıkı ya da çok gevşek bağlamayın.

  Kısa ve uzun çoraplarınızı dikkatli bir şekilde seçin. Her gün temiz ve kuru çoraplar giyin. Delik ve kırışık kısa çorap giymeyin. Yazın, ter emebildikleri için ince, pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Kare burunlu çoraplar ayak parmaklarınızı sıkmayacaktır.

  Yukarda açıkladığım önerilere dikkat etmenizi ve şikayetlerinizin devamı halinde gerekli tetkikleri yaptırmak üzere fizik tedavi uzmanına muayene olmanızı öneririm.  Dr. Ümit Hazar


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 11.07.2010 - 13:30
 2. ayakta parmak uyuşması - ayak parmağında uyuşma ile ilgili soru ve cevap

  Soru:

  Benim 3 gündür ayak baş parmaklarım kısmı olarak uyuşuk. Baş parmaklarımın sadece içe bakan kısımları uyuşuk diğer bölgelerde bir sorun yok sol baş parmağım daha fazla uyuşuk ve dokununca iğne batıyor hissi uyandırıyor.

  Benim bel fıtığım var ama ilerlemiş durumda değil başlangıç düzeyde üstelik 2 yıla yakındır hiç şikayetim olmadı şu anda bir şikayetim yok, endişelenmeye başladım ne yapabilirim ?

  Cevap:

  Ayak başparmağında uyuşukluk o bölgeyle ilgili nedenlerden, sistemik hastalıklardan ve söylediğiniz gibi bel fıtkı nedeniyle ayağa gelen sinirin basıya uğramasından ortaya çıkabilir. Şikayetiniz devam ederse bir nörologa başvurmanız uygun olur.

  Doc. Dr. Arif ÇELEBİ

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 29.07.2011 - 14:39Benzer Konular

 1. Parmak Uçlarının Uyuşması
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.03.2013, 19:38
 2. Ayak Baş Parmak Uyuşması
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 11.10.2012, 14:50
 3. Ayak Baş Parmak Uyuşması
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.09.2011, 13:35
 4. Ayak Baş Parmak Uyuşması - Gut Hastalığı
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.07.2011, 17:12
 5. Sağ Kol Uyuşması
  Konuyu Açan: Hakan, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 21.09.2009, 23:34

copyright

Soru Cevap