Küçük Tansiyon En Az Kaç Olmalı - Tansiyon Neden Yükselir

 1. tansiyon hakkında - büyük tansiyon küçük tansiyon - tansiyon değerleri - tansiyon ve başağrısı


  Küçük tansiyon en az kaç olabilir?
  Yapılan uzun araştırmalar sonucu, yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye'de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası olması halinde tansiyona bağlı olarak bir sağlık sorunu riski doğmadığı belirlenmiştir.
  Tansiyon neden yükselir ?

  Tansiyon,tam olarak bir damar hastalığı değildir. Çeşitli organların, özellikle de kalbin, iç salgı bezlerinin, sinir sisteminin, kan kitlesinin ve böbreklerin etkisi ile tansiyon yükselmeleri ortaya çıkar. Tansiyom yükselmesinde en önemli sebep böbreklerdir.Böbreklerin normal görevlerini yapamaz ve y böbreklerden geçen kan azalırsa tansiyon yükselmesi, böbreklerden geçen kanın çoğalması sonucundada tansiyon düşmesi görülmüş olur. Böbreklerde tansiyonun yükselmesine ya da alçalmasına sebep olan bazı maddeler ortaya çıkan bozukluk sebebiyle kana geçer ve böylece de hipertansiyon ya da hipotansiyon durumları meydana gelir.
  Tansiyon Yükselmesine Bağlı Baş Ağrısı
  Kan damarlarda belirli bir basınçla akar. Bu basınç kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte belirli sınırlar içerisindedir. Damar içindeki kan basıncının belirli bir düzeyin üzerine çıkması hipertansiyon olarak değerlendirilir.

  Hipertansiyon vücuttaki tüm damar sisteminde, bu arada kapalı bir kutu olan beyin içinde de basıncın yükselmesine neden olur.

  Kafa içindeki kan basıncının artması baş ağrısı olarak ortaya çıkar. Zaman zaman çok şiddetlenebilen, zonklama tarzında şiddetli baş ağrıları görülür. Özellikle hipertansiyon tanısı daha önce konulmuş ve bu konuda tedavi görmekte olan hastaların ani olarak başlayan çok şiddetli baş ağrıları konusunda uyanık olmaları ve vakit kaybetmeden hekime başvurmaları gerekir. Hiçbir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkan şiddetli baş ağrıları uyarıcı olmalıdır. Tansiyona bağlı baş ağrılarında zaman geçirmeden tansiyonun düşürülmesi için gerekli önlemlerin alınması şarttır. Bu önlemler alınmadığı taktirde basınç kan damarlarının duvarını parçalar ve beyin kanaması meydana gelebilir. Hipertansiyona bağlı baş ağrısından korunmak için, eğer daha önceden tanısı koyulmuş hipertansiyon mevcutsa, hekimin vermiş olduğu tansiyon ilaçlarını düzenli kullanmak, doktor tavsiyesi olmadan ilaçları bırakmamak, dozunu değiştirmemek ve ilaç değişikliği yapmamak gerekir. İlaç kullanımı kadar ve hatta ondan daha önemli nokta ise doktor ya da diyetisyen tarafından önerilen tansiyonun yükselmesini önleyici diyete uyulmasıdır.

   

   

  AYIŞIĞI - 22.05.2010 - 02:14
 2. Tansiyonun yükselmesi sonucu zaman zaman bazı kişilerde baş ağrısı ile birlikte kafa içi basıncının artmasından dolayı burun kanamalarıda görülebilmektedir.Bunun nedeni ise vücudun kafa içinde artan basıncı dengelemeye çalışmasıdır.

  5 dk süre ile burun üst kemik kısmına bası uygulanması ile kanamanın durduğu görülmüştür.

   

   

  İnce Sızı - 23.05.2010 - 17:21Benzer Konular

 1. Küçük Tansiyon Neden Yükselir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.01.2012, 14:10
 2. Tansiyon Neden Yükselir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.05.2011, 10:34
 3. Tansiyon Neden Yükselir
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.04.2011, 14:53
 4. Küçük Tansiyon Neden Yükselir
  Konuyu Açan: sevil1903, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 28.12.2010, 10:55
 5. Tansiyon neden yükselir
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 05.07.2009, 07:31

copyright

Soru Cevap