REKLAM
+ Konuyu Cevapla

2 Dakikada Vitiligo Tedavisi

 1. Yazan: casper
  No Avatar

  REKLAM


  Vitiligo

  Deride beyaz yama tarzı lekelerle seyreden Vitiligo hastalığı toplumda oldukça yaygın. Şimdi, bu hastalığın tedavisi çok kolaylaştı. Yüksek dozda ultraviyole ışınlarının kullanıldığı BClear yöntemiyle lekeler yok ediliyor.
  Deride renk kaybına bağlı olarak beyaz yama tarzı lekelerle seyreden vitiligo hastalığında "fiber optik iletim sistemli BClear" yöntemi, Amerika, İngiltere ve İsrail'den sonra Türkiye'de de uygulanmaya başlandı. İstanbul Kozmed Dermatoloji Merkezi'nden Dr. Canan Savaş, inatçı ve sinsi bir hastalık olarak nitelendirilen vitiligo tedavilerini anlattı: "Sedef ve vitiligo hastalığının tedavisinde günümüze kadar kabin tedavisi ve lambalar şeklinde uygulanan ultraviyole ışınları, sadece sınırlı hastalarda kullanılabiliyordu. Yan etkileri sebebiyle yüksek dozlara çıkılamıyordu. Sağlıklı deriyi ışığın etkisinden koruma imkânı olmayan bu yöntem, yan etkiler göz önüne alınarak az sayıda lezyonu olan hastalarda tercih edilmiyor, genelde vücudun yüzde 20- 25'inden fazla alanda hastalığı bulunanlar tedaviye alınıyordu. BClear yönteminde ise, bu ışınlar sadece hastalıklı bölgeye uygulanabilir hâle geldi."

  Register

  BClear, hedeflenmiş ışık sistemi ile sadece hastalıklı bölgeye uygulandığı için, sağlıklı bölgeler ışınların yan etkilerinden korunabiliyor. Hastalıklı alanlarda yüksek dozlara çıkılabiliyor, böylece tedavinin süresi de kısalıyor. Hastanın durumuna göre, 8 yaşından sonraki herkese uygulanabilen yöntemde, seans sayısı hastaya, vitiligonun çeşidine ve bulunduğu bölgeye göre değişiyor. Tedaviden 8-15 seans arasında cevap alınmaya başlanıyor. 10 cm 'lik bir vitiligonun lokal UVB tedavi süresi ise, sadece 1-2 dakika.

  Yüzde daha başarılı

  Her vitiligo tedavisinde olduğu gibi yüz bölgesi, tedaviye en iyi cevap veren bölge. Hastanın vitiligo tipi, deri rengi, hastalığın süresi başarıyı etkileyen temel kavramlar arasında yer alıyor.

  Vitiligo nasıl bir hastalıktır?
  Deride tebeşir veya süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı yama tarzında lekelerle seyreden bir hastalıktır. Nokta kadar küçük ya da avuç içi kadar büyük olabilir. Genellikle simetriktir. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar, yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgedir. Her yaşta görülebilen vitiligoya her yüz kişinin 1 -2 sinde rastlanır. Hastaların yarısında 20 yaşından önce başlar. Çocuk ve gençlerde psikolojik yükler oluşturabilir. Erken ve başarılı tedavi özellikle bu dönemde çok önemlidir. Sıkıntı, stres, ateşli hastalıklar ile çarpma ve güneş yanığı hastalığın şiddetlenmesine ya da yeni vitiligo alanlarının oluşmasına yol açabilir.


  Facebook
  Üyelik

 2. Yazan: doktoruydu
  No Avatar
  eline sağlık

  Register Register Register
 3. Yazan: serhatbey_066
  No Avatar
  paylaşımın için tşkler Register
 4. Yazan: refik
  refik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  değerli bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık
 5. Yazan: DİDEM
  No Avatar
  değerli bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık Register Register Register
 6. Yazan: ECE_06
  No Avatar
  son derece güzel bir haber çocukluk arkadaşımda vardı yıllarca çok üzüldü tedavi edilemedi şimdi tedavi edilebilir olduğunu duymak gerçekten çok sevindirirci umarım o arkadaşımda biliyordur bu yöntemi teşekkürler casper Register
 7. Yazan: ksilem
  No Avatar
  tesekkürler
 8. Yazan: amedova_babyface
  No Avatar
  tskkrler
 9. Yazan: pisipisi
  No Avatar
  zor ve sıkıntıya sokan bir hastalık...yakın bir arkadaşımdan biliyorum....tedavisini ben yok biliyordum...paylaşımın için teşekkürler...


 1. Yazan:
  no avatar


  REKLAMBenzer Konular

 1. Vitiligo Hastalığının Tedavisi
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.03.2013, 14:40
 2. Vitiligo Tedavisi - Vitiligo Bitkisel Tedavi
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 28.08.2012, 21:52
 3. Vitiligo Tedavisi
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.04.2012, 09:31
 4. Vitiligo Tedavisi
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.04.2012, 18:55
 5. Vitiligo Tedavisi
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.07.2010, 13:22

copyright

Soru Cevap

grafimx