Boğazda Gıcık ve Öksürük

 1. Öksürük - Boğazda Gıcık - Gıcık Tarzında Öksürük - Öksürük Nedenleri - Öksürük Nasıl Olur

  Öksürük ; çoğunlukla, göğüs, boğaz veya karın boşluğunda meydana gelen bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar..

  Solunum yolları mukozasının uyarılmasından doğan ve solunum yollarını tıkanıklıklardan ve yabancı maddelerden koruyan bir savunma refleksidir.

  . Öksürük için söylenen; “akciğerlerin bekçi köpeğidir” tâbiri meşhûrdur.

  İnsan kendi isteğiyle de öksürebilir ancak önemli olan istek dışı olarak meydana gelen öksürüktür. Öksürük derin bir soluk almayı tâkiben gırtlak girişinin (glottisin) kapanması ve daha sonra gürültüyle açılarak havanın ve bu arada yabancı maddelerin dışarı atılmasıdır.

  Öksürük 9. ve 10. kafa sinirlerinin uçlarının uyarılması sonucunda ortaya çıkar. Refleksin başlangıcı, yutak, gırtlak, kulak, soluk borusu, bronşlar ve akciğer zarından kaynaklanabilir.

  Küçük bronşlara doğru gidildikçe öksürük refleksinin duyarlığı azalır. Öksürükte üç ayrı faz sözkonusudur, ilk faz süratli ve derin bir nefes alma ile karakterlenir, bu fazın sonunda glottis kapanır.

  İkinci fazda glottis kapalı olduğu hâlde yapılan zorlu bir hava verme hareketi vardır. Bu arada soluk borusu ve akciğerlerin diğer kısımlarındaki havanın basıncı artar.

  Üçüncü ve son faz glottisin birden açılıp basınçlı havanın özel bir ses çıkararak dışarı atılması ile vukû bulur. Öksürük sırasında küçük bronşlardan geçen havanın sâniyede 0,5-2 metre, glottisten geçen havanın ise sâniyede 50-120 metre hızla hareket ettiği tespit edilmiştir.

  Bu rakamlar öksürük sırasında yabancı cisimlerin ve balgam parçalarının ne büyük bir kuvvetle atıldığını göstermeye kâfidir. Diyafram kasının öksürüğün her üç fazında da kasıldığı gösterilmiştir. Bronşlarda biriken balgamın ağıza kadar gelmesi için genellikle birden fazla öksürük hareketine ihtiyaç vardır.

  Böylece salgılar ağıza kadar kademe kademe getirilmiş olur. Solunum kasları zayıf veya solunum merkezi çeşitli sebeplerle baskılanmış olursa öksürük hafif ve tesirsiz olabilir. Zatülcenp gibi hastalıklarda öksürmek ağrıyı arttıracağından irâdî olarak kişi öksürüğünü tutabilir.

  Öksürüğün karakteri, nefes borusu ve bronş mukozasının durumuna göre değişir. Yutak ve üst solunum yollarının iltihabî durumlarında kuru ve sık tekrarlayan bir tahriş öksürüğü söz konusudur. Öksürük, bâdemciklerin şişerek yutak yolunu tıkadığı vakalarda kalın, kaba ve biraz da boğuktur.

  Balgamlı öksürüklere yaş, balgamsız öksürüklere de kuru öksürük denmektedir. Üst solunum yollarının iyi huylu hastalıkları durmak bilmeyen inatçı bir öksürüğü meydana getirdikleri halde, alveollerin hastalıklarında bâzan çok az öksürük olur. Bâzı veremli hastalar o kadar az öksürürler ki, sorulduğunda hiç öksürmediklerini söylerler.

  Kentöz öksürük denen tip arka arkaya gelir ve düdük sesi gibi bir ses çıkarak derin bir nefes alınır. Bu tip öksürük boğmaca hastalığının kendine has öksürüğüdür.

  Solunum yollarında öksürük refleksine yol açan uyarı, iltihâbî, mekanik, kimyâsal veya ısı karakterli olabilir.

  Hülasa ; bu açıklamalardanda anlaşılacağı üzere öksürüğe yol açan olaylar çok çeşitlidir.

  Akciğer kanserinden tozlu havada kalmaya, zatürreden gribe kadar birçok durum öksürükle beraberdir. Öksürüğü bir hastalık olarak değil, bir hastalığın habercisi olarak kabul etmek gerekir. Dolayısıyla öksürüğün tedâvisi öksürük kesici ilâçlarla değil altta yatan hastalık veya sebebinin tedâvisiyle olmalıdır.


  Uzm. Dr. Ümit Hazar


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 28.02.2010 - 15:02
 2. boğazda gıcık nedenleri - boğazda gıcık ve farenjit - boğazda gıcık için neler yapılır

  Kronik faranjitin kesin bir tedavisi yoktur.

  Antibiyotik kullanımıda gereksiz. Yapmanız gereken korunmak.

  Çok soğuk, sıcak içecek yiyeceklerden, tozdan etrafında sigara içen varsa ondan kaçınmanız gerekir.

  Ayrıca ev biraz nemli olması daha iyi. Bir de boğaz antiseptik gargara yada spreyler faydalı olabilir.


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 20.02.2011 - 04:00Benzer Konular

 1. Boğazda Gıcık
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Kulak Burun Boğaz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.06.2013, 22:44
 2. Boğazda Gıcık və Öskürək
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlamliq.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.04.2012, 09:17
 3. Boğazda Gıcık
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.01.2011, 03:53
 4. Boğazda Gıcık Tedavisi
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.01.2011, 14:32
 5. Boğazda Gıcık Nedenleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.10.2010, 14:58

copyright

Soru Cevap