Balgam Nasıl Sökülür

 1. Balgam Neden Olur - Balgam TEdavisi - Balgam İçin Bitkisel Kür - Balgamda Bitkisel Tedavi - Balgam Çıkarma - Balgam Söktürücü

  Özellikle sigara içenlerde ve solunum yolları rahatsızlıklarıyla ortaya çıkan balgam olayı zor bir durumdur.Hele kişi balgamı sökemiyorsa bu daha çok rahatsızlık teşkil eder.


  Solunum organlarının salgıladığı, ağızdan dışarı atılan sümüksü maddeye Balgam denir. Balgam tek başına bir hastalık değildir ve solunum yollarında bir miktar balgam bulunması normaldir. Balgam rahatsız edecek derecede çoksa ve rengi değişmişse bir hastalığın belirtisi olabilir.


  Balgamın rengi hangi hastalıktan kaynaklandığını bulmakta önemlidir. Siyah ve gri renkte balgam sigara dumanı, kömür tozu ve hava kirliliği gibi nedenlerle oluşur. Kırmızı, kanlı balgam geliyorsa akciğerlerle ilgili ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Kronik bronşit, zatürree, tüberküloz gibi solunum yolu iltihaplarında sarı renkte balgam görülür. Şeffaf balgam astımın tipik özelliğidir. Bu balgam oldukça yapışkandır ve hasta balgamı atmakta zorlanır.  Balgam Tedavisi için öncelikle balgamın nedenini bulmak ve bir hastalıktan kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisine başlamak gerekir. Bununla birlikte, balgam şikayetini azaltmak için balgam söktürücü ilaçlar ve şifalı bitkiler kullanılabilir.

  Bitkisel Tedavi için Meyan Kökü, Zencefil, Ihlamur ve Isırgan Otu gibi Şifalı bitkiler balgam söktürücü etkileri nedeniyle kullanılabilir. Isırgan Otunun tohumları suyu sıkılmış üzümle birlikte suda kaynatılarak hazırlanan karışım her gün bir çorba kaşığı kadar içilmeye devam edilirse boğazı yumuşatır ve balgamı söktürmeye yardımcı olur.


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 10.02.2010 - 10:36Benzer Konular

 1. Balgam Nasıl Tedavi Edilir
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.04.2012, 22:28
 2. Balgam Nedir - Balgam Çeşitleri
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.07.2011, 16:59
 3. Bebeklerde Balgam
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 21.11.2010, 07:43
 4. Bebeklerde Balgam
  Konuyu Açan: dumanalti, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 25.02.2010, 11:27
 5. Balgam Nasıl Sökülür
  Konuyu Açan: Şayeste, Forum: Alternatif Tıp.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.12.2009, 08:44

copyright

Soru Cevap