SİVİLCELER VE YAPILMASI GEREKENLER

 1. Özellikle erkek çocuklarını etkileyen sivilce (akne), birkaç sene sonra kendiliğinden geriler. Akneden yetişkinler nadir olarak şikayetçidir. Genelde, aknenin birkaç yıl sonra gerileyip tamamen kaybolacağını bilmek, gençleri teselliye yetmiyor. Bunu gidermek için her yola başvurabiliyorlar.
  Akne oluşumunun ilk sıradaki sebebi cildin yağlı oluşudur. Normalden daha fazla yağ salgılayan cilt, havayla temas edince, oksitlenmeye maruz kalır ve ciltteki gözenekler (porlar) tıkanır. Tıkanma sonucu ağzı kapanan porların içinde yağ birikimi oluşur ve sonra da iltihaplanır. İşte ilk etapta siyah nokta, daha sonra kırmızı sivilce diye adlandırdığımız aknenin oluşumu bu şekildedir.
  Sivilceye Karşı Ne Yapmalı?
  Cildi temizlemek, temizlenmiş porların yeniden sıkışmasını sağlamak, cildi siyah noktalardan arındırmak cilde sağlık kazandıracaktır. Fakat uzun vadeli bir sonucu yoktur. Çünkü kirliliğe bağlı akneler düzelirse de ergenliğe bağlı olanlara etkileri olmaz. Aknenin sebebini, cildin yüzeyinde değil, organizmanın çok daha derinlerinde aramak gerekir.
  Yağ bezleri tarafından salgılanan sebum, porlar sayesinde dışarı atılır. Sebum salgılanması önemli boyutlara ulaşınca, cilt porlamaya başlar, işte "yağlı cilt" dediğimiz cilt tipi budur. Ergenlik çağına geçişle birlikte, erkeklik hormonunun fazla çalışması, sebum salgılamasında artışa sebep olur. Yetişkinlerde ise akne oluşması, cildin bu hormona hassasiyeti yüzündendir.
  Akneden şikayetçi kişiler de, cildin yağlı olmasının yanı sıra, porlar da saydam hücrelerle tıkalı durumdadır. İlk başta gözle görülmeyen bu tıkanıklık, kendiliğinden kaybolabilir veya tam tersine zamanla siyah noktaya veya içi beyaz cerahatli sivilceye dönüşebilir.
  Por (gözenek) tamamen tıkandığında, sebum deri altında beyaz bir renk olarak birikir ve bu birikme deri üstünde görülür, işte iltihaplı sivilce dediğimiz beyaz noktalar, yani "mikrokist'ler bunlardır.
  Saydam hücrelerin üst üste yığılıp sebumla karışması, porların genişlemesine sebep olur. Genişlemiş porun havayla temas edip oksitlenmesinden siyah noktalar oluşur. Akneciklerde durum bu kadarla da kalmaz. Dışarı çıkamayan sebum yüzünden, yağ bezleri çatlar ve sebum derinin içine yayılır. Organizmanın buna tepki verip iltihaplanmasıyla, kırmızı renkli sivilceler oluşur.
  Sivilceleri sorun edip siyah noktaları sıkarak yok olmalarını sağlayarak kurtulmayı düşünenler çok yanlış ve kaçınılması gereken yol izliyorlar. Çünkü bu şekilde yağ bezini çatlatma ve iltihaplanmayı çok daha önemli boyutlara taşıma tehlikesi vardır. Aynı şey kırmızı sivilceler için de geçerlidir. Sivilcelerden boşalan çukurlar pek çok insanın yüzünde ömür boyu kalacak izler bırakabilir.
  Eczanelerde ve kozmetik mağazalarda satılan akne ilaçları, bakterileri yok etmek, onlarla savaşmak ve var olan aknenin ağırlaşmasını önlemek için kullanılır. Yalnız bu ilaçlar, cildi tahriş etmemelidir.
  Cildi yağlı olanların fazla güneşte kalmamaları gerekir ve güneş yağı kullanmaları da mahzurludur.
  Stres, gerginlik, uykusuzluk ve sigara kullanımı akneyi azdıran unsurlardır. Akneiklere en iyi gelecek tedavi, cildi dinlendirmekle başlar. Oksijeni bol olan yerlerde bulunmak, düzenli uyku alışkanlığına sahip olmak da akneyi yenmede önemlidir.

   

   

  ultrascorpion - 28.11.2005 - 16:47
 2. paylaşımın için teşekkürler

   

   

  casper - 29.11.2005 - 18:24
 3. paylaşıma teşekkürler

   

   

  doktoruydu - 02.12.2005 - 00:39
 4. paylaşımın için teşekkürler

   

   

  SU-PERISI - 02.12.2005 - 20:10
 5. paylaşımın için saol

   

   

  by_ufuk - 03.12.2005 - 22:57
 6. keske bi ilac veya faydali bi kometik adi verseydin de arkadaslardaha cok bilgilenebilsseydii

   

   

  ybtx - 04.12.2005 - 04:43
 7. Paylaşım için teşekkürler

   

   

  masarac - 24.12.2005 - 06:17Benzer Konular

 1. Regaip Kandili Gündüzünde Ve Gecesinde Yapilmasi Gerekenler
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 16.06.2010, 09:03
 2. Derslerin İyi Olmasi icin Yapilmasi Gerekenler
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 25.05.2010, 14:11
 3. Saglikli Yasam icin Yapilmasi Gerekenler
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.01.2010, 20:00
 4. Ramazan Ayi Gelmeden Yapilmasi Gerekenler
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Ramazan.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.12.2009, 09:51
 5. SİVİLCELER VE GEÇMESİ İÇİN NELR YAPILMALIDIR
  Konuyu Açan: ens_selman, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 24.12.2005, 12:04

copyright

Soru Cevap