Beyin Egzersizleri

 1. beyin ergersizi - günlük 5 beyin egzersizi - beyin hafıza açılması - beyin egzersizinde dikkat edilmesi gerekenler


  1-Hafıza


  Beyinin bilişsel işlevlerinde çok önemli bir rol oynayan hafıza, okuma, muhakeme ve akli hesaplamadan oluşur. Hafızanızın iyi çalışmasıda bu anlamda birkaç beyin jimnastiğine bağlı. Mesela müzik dinlemek sadece eğlenceli bir uğraş değildir aynı zamanda hiç bilmediğiniz bir şarkı dinlerken sizin beyninizi ufaktan şarkının sözleri için çalıştırmaya yarar. Acetylcholine seviyenizi yükselterek hafızanızı geliştirir. Karanlıkta duş alıp kıyafetlerinizi giymeye çalışın, diş fırçalarken sık kullandığınız elinizin yerine ters elinizide kullanmaya çalışmanız hafızanızı güçlendirecektir. Bu egzersizler beyninizin nöral aktivitelerini kesin kez geliştirecek.
  2-Dikkat


  Dikkat günün her anında gerekli bir unsur. Dikkatli olmanın kuralı, iyi konsantre olabilmek, çevredeki ses ve engellere rağmen birşeye odaklanabilmek anlamına gelir. Yaş ilerledikçe dikkatte onunla birlikte düşer. Küçük egzersizler ise: Sesli kitap dinlemek, koşu, akıldan yapılan matematik hesaplamaları hem beyninizi zinde tutacak hemde dikkatinizi güçlendirecek.

  3-Dil


  Dil aktiviteleri, hatırlama, depolama ve anlama açısından çok önemlidir. Dil ayrıca akıcılık, gramer bilgisi ve söz dağarcığını geliştirir. Ufak tekrar egzersizleri ve kelime öğrenimleriyle çok kolay bir şekilde dil özelliği gelişir. Örnek olarak çok basit, spor haberlerini okuyorsanız biraz iş ve ekonomi haberlerinide okumaya başlasanız iyi olur.

  4-Görsel Uzamsal Özellik

  3 boyutlu ve renkli bir dünyada yaşıyoruz. Beyinin görsel uzamsal özelliğini güçlendirmek için; bir odaya girin ve 5 eşya, seçin nerede olduklarına iyi bakın. Odadan çıkın ve hangi eşya neredeydi hatırlamaya çalışın. 2 saat sonra nerede olduklarını tekrar hatırlamaya çalışın. Çevrenizdekileri dikkatle izleyin ve beyninize not edip anımsamaya gayret gösterin.

  5-Yürütme Görevi

  Mantığınız ve muhakeme gücünüz ile günlük kararlar verip, hipotezler üretebilir ve sonuçlarını kestirmeye çalışabilirsiniz. Bir video oyunu gibi sonuçları önceden kısa bir şekilde gözden geçirmek eğlenceli olacaktır.

  Beyinsel jimnastik


  Yaşımız ilerledikçe kaslar ve fiziksel özelliğimiz gibi beynimizde yaşlanma içerisine girer.Bu 5 egzersizi günlük hayatınızın içine sokup uygularsanız beyninizi fit tutabilirsiniz.  alıntıdır...

   

   

  Nehir - 17.12.2009 - 08:51Benzer Konular

 1. Beyin Apsesi Ve Beyin Fıtığında Yama
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.05.2010, 11:05
 2. Beyin egzersizleri yapın unutmayı unutun
  Konuyu Açan: 1sidelya, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 29.11.2009, 15:07
 3. Beyin göçü-Beyin göçü nedir Beyin göçü sebepleri
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.11.2009, 08:42
 4. Beyin ödemi, Beyinde Ödem Nedir, Beyin Şişmesi
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.11.2009, 22:40
 5. Omuz Egzersizleri 1 Kaudmann Egzersizleri
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 04.06.2009, 19:21

copyright

Soru Cevap