Yemekten sonra mide ağrısı

 1. Özellikle yaş arttıkça, mide ağrısı ve benzeri belirtilerin incelenmesi önem kazanır çünkü mide kanserinin görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Yemek yedikten sonra ağrı çekmenin altında yatan en olası neden ülserdir.

  Ülser mide veya bağırsakların üst kısmında veya on iki parmak bağırsağında olabilir. Ağrının nedeni mide asidi veya ülseri azdıran yiyecekler olabilir. Başka bir açıklaması da, ülser mideden on iki parmak bağırsağına uzanan çıkışı tıkıyorsa, bu durum yemek yedikten sonra dolgunluk hissi oluşmasına yol açabilir. Bu gibi tıkanmalara çoğu zaman yemek yedikten sonra ortaya çıkan mide bulantısı veya kusma eşlik eder.

  Damar tıkanmasına dikkat edin
  Öğünlerden sonra karın bölgesinde ağrı çeken, bunun sonucunda da yemek yemekten korkar hale gelen hastalar için geçerli olabilecek başka bir olasılık da bağırsak bölgesine açılan kan damarlarının tıkanmasıdır. Kalp damar tıkanıklığına benzeyen bu hastalıkta, öğünler esnasında bağırsak bölgesindeki kan ihtiyacı arttıkça, damarlar bu artan ihtiyacı karşılayamamakta, sonuç olarak anjine benzeyen bir ağrı ortaya çıkmaktadır. Bu durumun kalp ve boyun gibi öbür damarlarında da tıkanıklık olan, kan basıncı ya da kolesterolü yüksek ve sigara içen hastalarda ortaya çıkması olasılığı en yüksektir.

  Mide kanseri riski de söz konusu
  Son olarak, yemek yedikten sonra mide ağrısından şikayet edenlere koyulabilecek en üzücü teşhis mide kanseridir. Mide kanseri eskisi kadar sıklıkla olmasa da hala görülmektedir. Hatta mide kanserinin midenin yutak borusuna yakın olan kısmını içeren bir türünde artış olduğu saptanmıştır. Özetle, hazımsızlık konusundaki şikayetlerin gastroenteloglarca daha da ayrıntılı bir biçimde araştırılması gerekmektedir. Midenin ve on iki parmak bağırsağının enine boyuna incelenmesi için endoskopi yapılması gerekli olabilir.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 25.11.2009 - 12:34Benzer Konular

 1. Her yemekten sonra diş ipi kullanın
  Konuyu Açan: güneşin_kızı, Forum: Diş ve Ağız Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.09.2009, 15:06
 2. Yemekten Sonra Okunacak Dua
  Konuyu Açan: Şayeste, Forum: Dualar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 25.04.2009, 19:06
 3. Yemekten Once ve Sonra Hap Kullanmak
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 23.11.2008, 13:43
 4. Yemekten Sonra Okunacak Dua
  Konuyu Açan: GS2004, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 21.05.2007, 10:48
 5. Her yemekten sonra fırçalarım abi..
  Konuyu Açan: puslukurt, Forum: Hayvan Resimleri.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 04.01.2006, 19:18

copyright

Soru Cevap