REKLAM
+ Konuyu Cevapla

BEL FITIKLARI-BOYUN AĞRILARI ( Bulging-Protrüzyon )

 1. Yazan: CA-CHALLENGE
  No Avatar

  REKLAM

  Register

  Protrüzyon - Perfore Disk - Serbest Fragman - Bulging Nedir ?


  Degeneratif değişimler sonucu suyunu ve elastikiyetini kaybeden nucleus pulposus, etrafını çevreleyen anulus fibrozisin de sağlamlığını kaybetmesi ile birlikte, bir zorlanma ya da yanlış bir hareket sonucu resim de görüldüğü gibi omurilik kanalı içerisine doğru bir kabarıklık oluşturur. Bu durum protrüzyon olarak adlandırılır. Bazan bu degenere disk, daha ileri safhada posterior logitidunal ligamanı delerek kanal içerisine doğru uzanır buna da Perfore Disk adı verilir. Perfore disk parçası omurilik kanalı içerine düşerse buna da serbest sequestr veya serbest fragman denir.

  Ayrıca BT ve MR raporlarında çok sık rastlanan bir terim olan bulging ise protrüzyonun daha hafif şekli olup diskin yaygın bir şekilde omur kenarlarından taşmasıdır.

  Hangi şekli olursa olsun diskin bu şekilde omurilik kanalına doğru uzanması, zaten normalde dar olan omurilik kanalı içerisinde, sinir kökleri ve diğer yapıların sıkışmasına yol açar. Sinir köklerinden birinin sıkışarak bası altında kalması sonucu sinirin yayıldığı ilgili alanda ( bacakta/ayakta ) uyuşma, karıncalanma, ağrı, ve kuvvetsizlik gibi şikayetler ortaya çıkar.
  Bir çok hasta ağrının bacağında olmasına rağmen neden belinden ameliyat olduğu konusunda tereddüt duymaktadır. Siyatik sinir, insanın en kalın siniridir. Aynı zamanda en sağlam siniri olup 90 kg ağırlığı kaldırabilir. Bu sinirin yapısına L4, L5 ve S1, S2 köklerin den gelen lifler iştirak ederler. Siyatik sinir; bacağın hareketini, kuvvetini sağlayan motor lifler ve duyusunu sağlayan sensitif liflere sahiptir. Köklerden her hangi birisinde olan sıkışma sonucu ağrı ve uyuşma gibi duyular sensitif liflerle ilgili alana kadar taşınır dolayısıyla hasta ağrıyı sinirin yayıldığı ilgili alanda duyar. Bel fıtıklarında ağrının siyatik sinir boyunca olmasından dolayı halk arasında kullanılan siyatik deyimi, bel fıtığı ile aynı anlamı taşımaktadır.

  Facebook
  Üyelik

 2. Yazan: tanaltan
  No Avatar
  sicaklilarinda yuksek etkisi bulunmakta
 3. Yazan: CA-CHALLENGE
  No Avatar
  hava şartlarıda önemlidir.
 4. Yazan: tyutyut
  No Avatar
  sıcak tutulmalıymış
 5. Yazan: turhannahide
  No Avatar
  C3-4, C4-5 intervertebral disklerinde minimal tekal sak basısına neden olan diffüz bulging formasyonları mevcuttur. spinal kort ve nöral kök basısı saaptanmadı. Benim boyun emarımda bunlar yazıyor. Ne anlama geldiğini öğrenebilirmiyim.


 1. Yazan:
  no avatar


  REKLAMBenzer Konular

 1. BEL FITIKLARI-BOYUN AĞRILARI
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.05.2009, 14:12
 2. BEL FITIKLARI-BOYUN AĞRILARI ( RF - Nucleoplasty )
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 23.09.2008, 14:31
 3. BEL FITIKLARI-BOYUN AĞRILARI ( Tedavi )
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 16.07.2008, 13:59
 4. BEL FITIKLARI-BOYUN AĞRILARI ( Cauda Sendromu )
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 07.07.2008, 11:26
 5. BEL FITIKLARI-BOYUN AĞRILARI ( Diskin Yapısı )
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 04.07.2008, 14:38

copyright

Soru Cevap

grafimx