Yeni bir salgın mı geliyor

 1. Yeni bir salgın mı geliyor?


  Son günlerde başta İngiltere olmak üzere bazı Avrupa ülkelerini kasıp kavuran, hastanelerin ve okulların kapatılmasına yol açan salgın hastalık nedir?

  Daha önce bilinmeyen ve yeni ortaya çıkan bir hastalıkla mı karşı karşıyayız? Bu hastalıktan korunmak için neler yapılması gerekiyor?...

  Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin'in verdiği bilgilere göre, bu salgın hastalığın etkeni olan “Norovirus” aslında daha önceden bilinen ve tanınan bir virüs. Daha önceden bu virüse “norwalk like virus” adı veriliyordu. Bu virüs insanlarda, sindirim sistemini (mide ve bağırsaklar) tutan, bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikayetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına sebep oluyor.

  Dünya üzerinde, bu etkenle olduğu kanıtlanmış, kayıtlara geçmiş pek çok salgın biliniyor. Bu salgınların büyük bir kısmı da; lüks restoranlar, oteller ve eğlence yerlerinde meydana geldi. Hatta yüksek fiyatlarla hizmet veren bir tur gemisinin yolcuları arasında da bu etkenle bir salgın meydana geldiği yolunda basında haberler yer aldı.

  Bu Belirtileri Önemseyin!

  Norovirüs’ü alan kişilerde 24-48 saat sonra; şiddetli bulantı, kusma, ishal, kimi zaman baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler meydana geliyor. Hastalık 2-3 gün içerisinde kendiliğinden geçmekle birlikte özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda, düşkünlerde ve vücut direncinin düşük olduğu; kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları bulunanlarda şiddetli seyredebiliyor.

  Hastalık sağlıklı bireylerde özel bir tedavi gerektirmiyor, kaybedilen sıvı ve tuzun ağız yoluyla alınmasıyla kendiliğinden iyileşme oluyor. Ancak yukarıda belirtilen, hastalığı ağır seyredenlerde hastanede yatarak destek tedavisi uygulanması gerekli olabiliyor.

  Hastalık, sağlıklı insanlara, etkenin ağız yoluyla alınması sonucunda, bulaşıyor. Daha çok gıda hazırlayıcıları ve sunucularından (restoran, cafe, tabldot yemekhaneleri, oteller, hastaneler vb. mutfak ve yemekhanelerinde çalışanlar) yayılıyor ve bu yerlerde kontamine yiyecek ve içecekleri yiyen içen insanlara bulaşma oluyor. Bundan başka, hasta olan insanlardan, onların çıkarttıları ile temas eden hastalara da bulaşma olabiliyor.

  Deniz Ürünleri ve Dondurulmuş Gıdalara Dikkat

  Deniz ürünlerinin yenmesi ile de salgınlar meydana geldiği biliniyor. Etken virüs soğukta canlılığını koruduğundan, dondurulmuş besinlerden kaynaklanan salgınların olduğu da biliniyor.
  Bir gıda maddesine Norovirüs karıştığı olduğu biliniyorsa bunun tüketilmemesi ve imha edilmesi önem taşıyor.

  Ayrıca lağım suları ile kirlenme ihtimali olan çiğ sebze ve salata melzemelerinin çok iyi yıkanması ve bunlardan arta kalan çöplerin ortada bırakılmayıp, hemen çöpe atılması gerekiyor. Çok az miktarda virüs alınması, hastalık oluşumu için yeterli olduğu için hastalık, hızla yayılma ve salgın oluşturma eğilimi gösteriyor.

  Korunmada En Etkili Yol Elleri Yıkamak

  Özellikle gıda hazırlayan ve sunanların tuvaletten çıktıklarında mutlaka ellerini yıkamaları, sık sık banyo yapmaları, kısacası kişisel hijyen kurallarına riayet etmeleri büyük önem taşıyor. Hastaların kullandığı çamaşır, masa örtüsü ve benzeri tekstil ürünlerinin ise yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekiyor.

  Bundan başka hasta olanların uygun süre (norovirüs enfeksiyonu tanısı konulan gıda hazırlayıcı ve sunucularında iki hafta) işlerine ara vermeleri, diğer bireylerin ise hastalık süresince evde istirahat etmeleri uygun oluyor.

  Bir kişi bu hastalığa birden çok kez yakalanabilir, çünkü virüsün farklı serolojik tipleri (farklı antijen yapısına sahip tipler) bulunuyor ve bunlardan birisi ile hastalanan kişilerde, o tipe karşı oluşan antikorlar, diğer tiplere karşı koruyuculuk sağlamıyor. Etken virüsün bu özelliği nedeniyle bir koruyucu aşısı da geliştirilemiyor.

   

   

  eskitoprak - 09.01.2008 - 14:46
 2. hızla yayıldıgı söyleniyor çok dikkat etmek gerekir.

   

   

  SU-PERISI - 09.01.2008 - 16:03
 3. Korunmada En Etkili Yol Elleri Yıkamak

   

   

  eskitoprak - 09.01.2008 - 16:41
 4. Alıntı eskitoprak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Korunmada En Etkili Yol Elleri Yıkamak

  haklısın eski toprak ilk önce elleri hijyenik tutmak gerekteşekkürler

   

   

  DİDEM - 09.01.2008 - 18:34
 5. ne yediğimizi bilmek gerek..
  el temizliği cidden önemli.. sonuçta her iş onlarla görülüyor..

   

   

  Sylar - 09.01.2008 - 19:59
 6. Norovirüs'ün belirtileri

  Norovirüs tehlikesi Türkiye'ye sıçrama ihtimali var. Belirtileri neler?
  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Şenol'dan norovirüs uyarısı.
  Sağlık kurumlarında, ishal vakalarının nedeninin iyi belirlenmesinin önemine işaret eden Şenol, ''Yazın görülen ishaller daha çok bakteriyeldir. Kışın görülen ishaller ise norovirüsün habercisi olabileceği için ihmal edilmemelidir. Böyle bir rahatsızlığı olanlar hemen sağlık kuruluşuna başvurmalı, burada da hastalığın kaynağı belirlenmelidir'' şeklinde konuştu.

  KUSMA VE YÜKSEK ATEŞLE KENDİNİ GÖSTERİYOR

  Mideye yerleşen norovirüs, hastalarda aniden başlayan kusma ve ishalle kendini gösteriyor. Bazı hastalarda yüksek ateşle eklem ve baş ağrıları da görülüyor. Uzmanlar, hastalık süresince bol sıvı tüketilmesi, parasetamol kullanılması ve 48 saat yatak istirahati tavsiyelerinde bulunuyor. İngiltere ve Almanya'da görülen virüs nedeniyle birçok hastanenin çeşitli bölümlerinin kapatıldığı açıklanmıştı.

  Kaynak: Anadolu Ajansı ( AA )

   

   

  CA-CHALLENGE - 10.01.2008 - 13:52
 7. yeni bir virüs değildir eskiden beri varolan Norwalk Virüs'ün yeni isimlenmiş halidir. İllaki ölümcül değildir. Besin ve tuvalet hijyenine dikkat etmek hastane ziyaretlerinde ( özellikle enfeksiyon hastalıkları bölümü ) dikkatli davranmak yeterlidir. Hastalık virüs kaynaklı olduğu için vücudun bağışıklık sistemi güçlüyse kişi çeşitli sıvı vitamin istirahat takviyeleriyle kendisi iyileşebilir.

  Norwalk virüsü

  Gastrointestinal sistem hastalığıdır. Sulu ishale neden olur. Bu mikroorganizmanın yarattığı şiddetli ishaller sonucu hastanın su tuz dengesi tamamen bozulabilir ve deride kuruma ile başlayan dehidratasyon halini alabilir. Bu virüs yıkanmamış sebze ve meyvelerde bulunması yüksek ihtimaldir. Sebze ve meyvelerinizi bol su ile yıkamalısınız. Belirtileri kendinizde yaşıyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

   

   

  CA-CHALLENGE - 10.01.2008 - 13:59
 8. Norovirüs, İngiltere’de hastane kapattırıyor
  Mideye yerleşen ve kusma ve ishalle kendini gösteren norovirüsün İngiltere’de hızla yayıldığı ve virüsün girdiği 56 hastanenin çeşitli bölümlerinin kapatıldığı açıklandı.


  Benden bir kısa açıklama:

  yeni bir virüs değildir eskiden beri varolan Norwalk Virüs'ün yeni isimlenmiş halidir. İllaki ölümcül değildir. Besin ve tuvalet hijyenine dikkat etmek hastane ziyaretlerinde ( özellikle enfeksiyon hastalıkları bölümü ) dikkatli davranmak yeterlidir. Hastalık virüs kaynaklı olduğu için vücudun bağışıklık sistemi güçlüyse kişi çeşitli sıvı vitamin istirahat takviyeleriyle kendisi iyileşebilir.

  Norwalk virüsü

  Gastrointestinal sistem hastalığıdır. Sulu ishale neden olur. Bu mikroorganizmanın yarattığı şiddetli ishaller sonucu hastanın su tuz dengesi tamamen bozulabilir ve deride kuruma ile başlayan dehidratasyon halini alabilir. Bu virüs yıkanmamış sebze ve meyvelerde bulunması yüksek ihtimaldir. Sebze ve meyvelerinizi bol su ile yıkamalısınız. Belirtileri kendinizde yaşıyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

   

   

  CA-CHALLENGE - 10.01.2008 - 14:08
 9. Norovirüs'ten Korunmanın Tek Yolu


  Avrupa’yı hasta eden Norovirüs’e karşı bir aşı geliştirilmediği için başta el yıkamanın önemi büyük.

  Son günlerde başta İngiltere olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde milyonları hasta eden, hastanelerin ve okulların kapatılmasına yol açan bir salgın hastalık olarak gündeme gelen Norovirüs, aslında yeni bir hastalık etkeni değil.
  Memorial Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarları Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin Norovirüs hakkında bilgi verdi.

  Norovirüs yeni bir hastalık etkeni mi?
  Bu salgın hastalığın etkeni olan Norovirus aslında daha önceden bilinen ve tanınan bir virüstür. Daha önceden bu virüse ''norwalk like virus'' adı verilmekteydi. Bu virüs insanlarda, sindirim sistemini (mide ve bağırsaklar) tutan, bulantı, kusma, ishal ateş ve baş ağrısı şikâyetlerine yol açan bir enfeksiyon hastalığına sebep olmaktadır.
  Dünya üzerinde, bu etkenle olduğu kanıtlanmış, kayıtlara geçmiş pek çok salgın bilinmektedir. Bu salgınların büyük bir kısmı da lüks restoranlar, oteller ve eğlence yerlerinde meydana gelmiştir.

  Hangi belirtiler dikkate alınmalı?
  Norovirüs'ü alan kişilerde 24 - 48 saat sonra; şiddetli bulantı, kusma, ishal, kimi zaman baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler meydana gelmektedir. Hastalık 2 - 3 gün içinde kendiliğinden geçmekle birlikte özellikle küçük çocuklarda, yaşlılarda, düşkünlerde ve vücut direncinin düşük olduğu; kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı gibi hastalıkları bulunanlarda şiddetli seyredebilmektedir.

  Hastalık nasıl bulaşır?
  Hastalık, sağlıklı insanlara, etkenin ağız yoluyla alınması sonucunda, bulaşmaktadır. Daha çok gıda hazırlayıcıları ve sunucularından (restoran, cafe, tabldot yemekhaneleri, oteller, hastaneler vb. mutfak ve yemekhanelerinde çalışanlar) yayılmakta ve bu yerlerde kontamine yiyecek ve içecekleri yiyen içen insanlara bulaşma olmaktadır. Bundan başka, hasta olan insanlarla temas eden hastalara da bulaşma olabilmektedir.

  Tedavisi nasıl yapılır?
  Hastalık sağlıklı bireylerde özel bir tedavi gerektirmiyor. Kaybedilen sıvı ve tuzun ağız yoluyla alınmasıyla kendiliğinden iyileşme olmaktadır. Ancak yukarıda belirtilen, hastalığı ağır seyredenlerde hastanede yatarak destek tedavisi uygulanması gerekebilir.

  Hastalığı tetikleyen faktörler var mı?
  Deniz ürünlerinin yenmesi ile de salgınlar meydana geldiği bilinmektedir. Etken virüs soğukta canlılığını koruduğundan, dondurulmuş besinlerden kaynaklanan salgınlar da bilinmektedir.
  Bir gıda maddesine Norovirüs karıştığı biliniyorsa bunun tüketilmemesi ve imha edilmesi önem taşır. Ayrıca lağım suları ile kirlenme ihtimali olan çiğ sebze ve salata melzemelerinin çok iyi yıkanması ve bunlardan arta kalan çöplerin ortada bırakılmayıp, hemen çöpe atılması gerekmektedir. Çok az miktarda virüs alınması, hastalık oluşumu için yeterli olduğu için hastalık, hızla yayılma ve salgın oluşturma eğilimi göstermektedir.

  Hastalıktan korunabilmek için neler yapılabilir?
  Hastalıktan korunmada en etkili yol, yemek yemeden önce ve sonra el yıkamaktır. Özellikle gıda hazırlayan ve sunanların tuvaletten çıktıklarında mutlaka ellerini yıkamaları, sık sık banyo yapmaları, kısacası kişisel hijyen kurallarına uymaları büyük önem taşır. Hastaların kullandığı çamaşır, masa örtüsü ve benzeri tekstil ürünleri ise yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Ayrıca hastalığa yakananların uygun süre ( tanı konulan gıda hazırlayıcı ve sunucularında iki hafta) işlerine ara vermesi, diğer bireylerin ise hastalık süresince evde istirahati gerekir.

   

   

  CA-CHALLENGE - 10.01.2008 - 14:26Benzer Konular

 1. TL'ye yeni simge geliyor
  Konuyu Açan: fırtınaemre, Forum: Güncel Sorunlar Ve Hayat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.02.2012, 20:15
 2. Yeni Salgın EHEC mi
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Hastalıklar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.06.2011, 17:29
 3. Yeni Kardeş Geliyor
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.01.2011, 19:55
 4. Yeni Hoca Geliyor
  Konuyu Açan: yasaronur, Forum: Diğer Takımlarımız.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 16.11.2009, 12:45
 5. WoW: İki yeni ırk geliyor
  Konuyu Açan: CADIKIZ, Forum: Teknoloji Haberleri.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.08.2009, 23:04

copyright

Soru Cevap