Çatlayan Ellere Kesin Çözüm

 1. el bakımı - el çatlakları nasıl geçer  Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte cilt rahatsızlıklarının görülme sıklığı artıyor.

  Rüzgâr, düşük nem oranı, kirli hava gibi faktörlerin etkisiyle de cilt daha fazla yıpranıyor. Özellikle ellerin kuruyup, çayladığına dikkat çeken uzmanlar, elleri nemlendirmek için kullanılan ürünlerin seçiminde dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. İşte çatlaklardan korunmanın püf noktaları:

  SUDAN VAZGEÇMEYİN

  Gençlerin ellerini temiz tutmak için sabun ve sudan vazgeçmemesi gerekiyor. Ancak, ilerleyen yaşlarda sabun ve suyla yıkamak cildinizi kurutabilir ve gerginleştirebilir. Sık sık yıkama ve diğer kimyasallara maruz kalmak da ellere zarar verebilir.

  TEMİZLEYİCİLERE DİKKAT

  Cildiniz hassas ise, seçeceğiniz temizleyiciler konusunda daha dikkatli olmalısınız. Güzel koku ve buna benzer içeriklere sahip olan sabunlar, elleriniz için çok sert olabilir. Birçok üretici yapay renkler, kokular ve diğer tahriş edici içeriklere sahip ürünler üretiyorlar.

  KURUMAYA DEVAM EDİYORSA...

  Elleriniz halen kuruysa, içinde nemlendirici bulunan sıvı sabun kullanma yardımcı olabilir. Fakat bazı durumlarda bu da yeterli olmayabiliyor. Dermatologlar, sadece gün boyunca değil, her gün nemlendirici kullanmanızı öneriyorlar.

  NEMLENDiRiCi NE ZAMAN KULLANMALI?

  Duştan çıktıktan sonra daha fazla nemi hapsetmesi için nemlendirici sürebilirsiniz. Ayrıca, gece yatmadan önce nemlendirici sürmek de yardım edebilir. Bundan başka, ellerinizi yıkadıktan sonra vazelin ya da yağ içeren bir kremle avuç içi ve parmaklarınızı ovalayabilirsiniz.

  BUNLARI unutmayın

  Nemlendiricilerde nem tutucu ve yumuşatıcı maddeler bulunuyor. Nem tutucudaki gliserin, hirdoksit asit ve lanolin ile mineral yağlar nemi ciltte tutar ve havadan suyu emer. Lanolin, mineral yağ ve vazelin gibi maddeler içeren yumuşatıcılar ise lipidlerle yer değiştirir ve cildi yumuşatır. Bazı nemlendiricilerin güzel koku içerirken bakteri bulaşmasını önlemek için koruyucu madde de içeriyor. Bunlar da nemlendiricilerde bulunan iki yaygın tahriş edici maddedir. Eğer cildinizde bu maddelere karşı alerjik reaksiyon olursa, nemlendirici kullanmayı hemen kesin.

   

   

  AYIŞIĞI - 09.11.2009 - 11:55Benzer Konular

 1. Kuruyan ve çatlayan ellere bakım
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Makyaj Ve Güzellik.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.09.2011, 06:58
 2. Pc De Usb Ler çalışmıyorsa Kesin çözüm
  Konuyu Açan: crazyossie, Forum: Hardware Ve Overlocking.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 03.12.2009, 21:29
 3. Sıcak Su da Kesin Çözüm!
  Konuyu Açan: utkuongun, Forum: Ilginç Ve Komik Resimler.
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj : 22.04.2009, 21:56
 4. Kesin çözüm
  Konuyu Açan: puslukurt, Forum: Her Telden Resimler.
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj : 24.02.2006, 15:30
 5. Hırsızlığa kesin çözüm
  Konuyu Açan: gaspirali, Forum: Ilginç Ve Komik Resimler.
  Cevaplar: 25
  Son Mesaj : 05.10.2005, 22:23

copyright

Soru Cevap