Asperger Sendromu Nedir

 1. asperger sendromunun nedenleri - asperger sendromunda belirtiler - asperger sendromunun tedavisi

  Asperger sendromu, yaklaşık olarak her 100 kişiden birinde rahatlıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Dikkat eksikliği, hiperaktivite, öğrenme bozukluğu, zeka geriliği, kişilik bozukluğu, psikoz gibi farklı tanılar ile ortaya çıkmaktadır. Fakat bu sendromun tanısı yapılamayabilir. Konuşma sorunu olmaması ve zeka düzeyinin normal olması nedeni ile tanının konulması buluğ çağını bulabilir.

  Asperger sendromun belirtileri

  Sakarlık ve hantallık yanında hafif bir topallama tarzı yürüyüş olabilir. Ses tonunda ayarlama yapma sıkıntıları, konuşurken yüksek ses veya alçak ses ayarı yapılamaz. Konuşurken zamirler yanlış kullanılabilir. Mecazları, atasözlerini, deyimleri, esprileri yanlış anlama ve sözcüklere kendince anlam yükleme vardır. Bazen görmedikçe anlama zorluğu olabilir. Konunun bütününü anlamakta zorlanıp, bir parçasına takılabilirler.

  Bir kentin telefon numaralarını, latince isimleri hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Yüksek seslerden ve parlak ışıklardan rahatsız olabilirler. Fakat dokunulmaktan hoşlanırlar. Bu sendromu yaşayan kişiler toplum içinde genelde çok fark edilmezler. Fakat, toplum içinde garip ve acayip olarak nitelendirilirler. Asperger sendromu yaşayanlar kendi farklılığının farkındadır.

  Ergenlik dönemi, genelde aileye bağlı ve bilgisayar başında geçer. Büyüdükçe ve arkadaşları arasında dışlanmaya başladıkça agresifleşebilir, uyum problemleri yaşanır. Bu nedenle okuldaki başarı düşebilir. Asperger sendromu ile bir arada başlayan, diğer psikolojik sorun takıntı hastalığıdır. Günlük rutin uygulamalara sıkı sıkı uyma sonucu çatışmalar yaşanabilir. Depresif bir kapanma yaşanabilir. Bu nedenle, çoğu zaman şizofreni teşhisi konulmaktadır. Çünkü bu iki hastalığın da belirtileri hemen hemen birbirine yakındır.

  Tedavisi

  Genelde asperger sendromu tedavisinde, psikolojik olarak sosyal hayata alıştırmak, duygular, uygun yanıtları verebilmek konusunda çalışılır. Ses tonunu ayarlamak için teknikler verilir. Bu sendromda bağımsız ve tek başına yaşamak için eğitim kesinlikle alınmalıdır. Beraberinde yaşanan psikolojik sorunlar, depresif hareketler, takıntı, dikkat sorunları ilaç tedavisi ile engellenmeye çalışılır.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 08.08.2013 - 23:42Benzer Konular

 1. Asperger Sendromu
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Ruh Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.01.2013, 10:45
 2. Asperger Sendromu
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.07.2011, 01:34
 3. Asperger Sendromu
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Engelliler Forumu.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.11.2010, 15:38
 4. Asperger sendromu
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.06.2009, 16:13
 5. Asperger Sendromu
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 26.11.2007, 09:25

copyright

Soru Cevap