Tanzimat Fermanı

 1. tanzimat dönemi - tanzimat fermanının özellikleri - tanzimat fermanı kim tarafından ilan edilmiştir

  Tanzimat fermanının içeriğinde birçok önemli özellik vardır ki bunlardan en önemlisi padişahın yetkilerinin sınırlandırılıp kanunların her güçten önde olduğu vurgulanmasıdır. Tanzimat fermanı hukukun, demokrasinin ve anayasanın oluşmasında yani batılılaşmada osmanlının ve Türk milletinin ilk aşaması olmuştur. Yapılan bu fermanda tamamen abdülmecit ve mustafa reşit paşanın yaptığı bir şeydir. Halkın vs. gibi unsurların bir etkisi yoktur. Avrupalı ülkelerin desteğini kazanmak için yapılmıştır.

  Tanzimat Fermanı Sebepleri Nelerdir

  Tanzimat fermanın sebeplerini 3 başlıkta açıklayabiliriz. 1. si gerilemekte olan osmanlı devletine avrupada bulunan devletlerin osmanlının iç işlerine karışmasını engellemek, Mısır konusunda ve boğazların konusunda dünya devletlerinin destiğini sağlamak ve osmanlı devletini ve toplumunu demokratıikleştirmek gibi sebeplerden sultan abdülmecid ve sadrazamı mustafa reşit paşa tanzimat fermanının çıkartmışlardır. Tanzimat fermanını gülhane hattı hümayunda diğer devletlerin elçilerini çağarak açıklamıştır.

  Tanzimat Fermanı Nerede Ne Zaman Kim Tarafından İlan Edilmiştir

  Tanzimat fermanı Sultan abdülmecit ve sadrazam mustafa reşit paşa tarafından 3 kasım 1839 yılında ilan edilmiştir. Tanzimat fermanı sultan abdülmecit ve sadrazam mustafa reşit paşa tarafından Gülhane hattı hümayunda bütün ülke elçilerini toplayarak ilan edilen bir fermandır.

  Tanzimat Fermanı Nedir

  Tanzimat fermanı 3 kasım 1839 yılında Padişah Abdulmecid tarafından verilmiştir. Nedir tanzimat fermanı ; Tanzimat fermanıyla osmanlı devleti yeni bir döneme başlamıştır. Bu ferman 1876 yılına kadar devam etmiştir. İçeriğinde ise; kanunların bütün güçlerden üstün olduğu, askerlik ocak görevi değil vatan görevi olacaktı, vergi sisteminde insanlardan gelirine göre vergi alacaktır ve azınlıkların can, mal ve namus gibi unsurları korunacaktır.

  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 08.01.2012 - 20:22Benzer Konular

 1. Ahretlik Fermanı Oku
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Hikayeler ve Masallar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.10.2012, 01:06
 2. Islahat Fermanı
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Osmanlı Tarihi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.03.2010, 17:18
 3. Tanzimat Fermanı'nın Siyasî ve Hukukî Niteliği
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Lise.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.11.2009, 22:30
 4. Tanzimat Fermanı Nedenleri Sonucları
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Lise.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.11.2009, 22:29
 5. Tanzimat Fermanı (Gülhane Hatt-ı Hümayunu)
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Tarih Genel.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 20.11.2007, 17:08

copyright

Soru Cevap