Osmanlıda Eğlence ve Spor

 1. osmanlıda spor faaliyetleri - osmanlıda spor etkinlikleri - osmanlıda oynanan sporlar


  Avrupa'yı örnek alarak yapılan yeniliklerin sosyal hayatta da etkileri görülmekteydi. Eğlence hayatında yeni tarzlar ortaya çıkarken, eski alışkanlıklar da devam ettiriliyordu. Kahvehanelerin kıraathane hâline gelmesi, sayılan gittikçe artan gazetelerin ve kitapların okunduğu yerler olmalarını sağladı. Bazı kahvehanelere eklenen küçük sahnelerde seyirlik oyunlar oynanmaya ve konserler verilmeye başlandı. Yeni açılan pastahaneler de hoş vakit geçirilen yerler arasındaydı.

  Tiyatroya olan eğilimin artması ile Şehzadebaşı'nda yeni tiyatrolar açıldı. Buraları, özellikle ramazan aylarında canlı bir eğlence hayatının merkezi durumuna geldi. Batı tarzında tiyatrolar da yaygınlaştı. Sultan Abdülmecid, Dolmabahçe Sarayı'nda, Batı usulüne göre bir tiyatro yaptırdı. Bu tiyatro, II. Abdülhamid döneminde de varlığını Yıldız Sarayı'nda devam ettirdi. 19. yüzyıl ortalarında Beyoğlu'nda açılan bazı devamlı tiyatrolar, Batı usulüne uygun eserler sahneye koydular. Avrupa'dan getirtilen büyük tiyatro ve opera kumpanyaları da bu tiyatrolarda temsiller verdiler. Bu temsiller İtalyanca ve Fransızca oynanıyor, seyircilere Türkçe açıklama veriliyordu. Köşklerde düzenlenen eğlencelerde de Avrupa modeline eğilim görülmekteydi.

  Beden eğitiminin "jimnastik" adı ile okullara girmesi, modern sporların da Öğrenilmesini sağladı. Bu sporlar arasında futbol, kısa zamanda benimsendi ve yaygınlaştı. 19. yüzyılın sonunda İzmir'de, daha sonra İstanbul'da İngilizlerin oynadığı bu oyun Türk gençlerinin de ilgisini çekti. Beşiktaş (1903), Galatasaray (1905), Fenerbahçe (1907) ve Ankaragücü (1910) kulüpleri kuruldu. Bu kulüpler, başka kulüplerin de katılmasıyla, futbol maçları yapmaya başladılar.

  Kürek, yelken, yüzme sporlarının başlaması da hemen hemen aynı döneme rastlar. Avrupa usulünde binicilik, boks, tenis ve eskrim sporları ile bisiklet yanşmalan yüzyılın ilk yıllarından itibaren ilgi çekmeye başladı. Yeni sporlann ve beden eğitiminin Türkiye'ye girmesinde Selim Sırrı (Tarcan) öncülük yapmıştır. Selim Sırrı, bu arada Millî Olimpiyat Komitesi Türkiye temsilcisi olmuş ve Osmanlı Devleti, ilk olarak 1912'de Stockholm Olimpi-yatlan'na katılmıştır. Sporda İlk teşkilâtlanma ise 1922'de gerçekleşmiş ve "Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı" kurulmuştur.

   

   

  Nehir - 22.03.2011 - 14:25Benzer Konular

 1. Eğlence zamanı
  Konuyu Açan: 4smin, Forum: Geyik Muhabbeti.
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj : 29.08.2013, 00:15
 2. Yarışma ve Eğlence
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.01.2013, 15:51
 3. Bu Nasıl Eğlence
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Her Telden Resimler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.11.2012, 11:53
 4. Osmanlıda Okçuluğun Spor Olarak Gelişmesi
  Konuyu Açan: Sari Menekse, Forum: Ata Sporlarımız.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 18.01.2010, 12:16
 5. ImageChef Eğlence
  Konuyu Açan: LEVIS-501, Forum: ImageChef.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.11.2009, 00:01

copyright

Soru Cevap