2014 Askeri Liselere Giriş Sınavı - ALS Başvuruları

 1. 2014 ALS başvuruları ne Zaman - 2014 Askeri Liselere Giriş Sınavı tarihi - 2014 Askeri Liselere Giriş Sınavı bilgileri  Askeri Liselere Giriş Sınavı (ALS) başvuruları ne zaman başlıyor? Askeri Liselere Giriş Sınavı (ALS) başvuru kılavuzu ne zaman ve nerede yayınlanacak? Askeri liselerde kaç yıl eğitim verilir? Askeri Liselere giren öğrenciler üniversite sınavına girebilir mi? Askeri lise sınav başvuru kılavuzu ne zaman yayınlanır? İşte yanıtı

  Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı 20 Nisan 2014 tarihinde ÖSYM tarafından yapılacak.

  Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı (ALS) 2014 başvuru ve sınav tarihleri belli oldu.

  Askeri Liselere Giriş Sınavı (ALS) 20 Nisan 2014 tarihinde ÖSYM tarafından yapılacak. ALS başvuruları Şubat ayında ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanacak olan ALS 2014 başvuru kılavuzunda belirtilen şartlara göre internet ya da başvuru merkezleri aracılığıyla yapılacak.

  Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı Askerî Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda öğrenim görecek öğrencileri seçmek amacıyla yazılı sınav yapılacaktır.

  Askeri Liselere kimler başvuru yapabilir? İşte şartlar;

  ALS 2014, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı Askerî Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda öğrenim görecek öğrencileri seçmek amacıyla yapılan bir sınavdır.

  ÖSYM’nin sitesinde yayınlanacak olan ALS kılavuzuna göre, ALS;

  TSK Askerî Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavının 1. aşamasını oluşturan Yazılı Sınava (ALS) başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi esaslarını kapsamaktadır.

  - Yazılı sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacaktır. Yazılı sınav saat 9.30'da başlayacak ve 2 saat (120 dakika) sürecektir.

  - Yazılı sınavda adaylara, ilköğretim düzeyinde, sözel ve sayısal becerilerini yoklayan testler uygulanacaktır. Test; Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört testten oluşacaktır.

  - Yazılı sınav sonuçları, en yüksek puan alan adaydan başlanarak genel başarı sırasına konulacak ve değerlendirme sonucunda çağrılacak aday sayısına bağlı olarak bir baraj puan belirlenecektir.

  - Yazılı sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır. 2. seçim aşaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

  a) Ön Sağlık Muayenesi

  b) Bedeni Yeterlilik Testleri

  c) Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)

  ç) Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)

  d) Mülakat

  e) Sağlık Muayenesi

  - Askerî liseleri kazanan adaylar, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askerî Tıp

  Fakültesi (GATF) için ayrı ayrı belirlenecektir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar,

  Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askerî liselerde (Kuleli Askerî Lisesi Çengelköy/İSTANBUL ve

  Maltepe Askerî Lisesi/İZMİR), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar, Deniz Lisesi

  Heybeliada/İSTANBUL’da, Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına belirlenen adaylar ise Işıklar Askerî

  Hava Lisesi BURSA’da, GATF adına belirlenen adaylar ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı

  Maltepe Askerî Lisesi/İZMİR’de öğrenim görme hakkını elde edeceklerdir.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına askerî liselere alınacak öğrenciler, mezuniyetlerinde Kara Harp

  Okuluna, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına Deniz Lisesine alınacak öğrenciler, mezuniyetlerinde

  Deniz Harp Okuluna, Hava Kuvvetleri Komutanlığı adına Işıklar Askerî Hava Lisesine alınacak öğrenciler, mezuniyetlerinde Hava Harp Okuluna gönderilecektir. GATF adına alınan öğrencilere askerî lise öğrenimlerinin son yılında sadece GATF adına Yükseköğretime Geçiş Sınavı

  (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girme hakkı verilir. Bu öğrencilerden Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) giren ve GATF tercihi olan Türkiye genelindeki tüm sivil öğrenciler ile birlikte yapılan sıralama sonucuna göre GATF’ne alınacak öğrenci miktarı içine girebilenler GATF’ne, diğerleri Kara Harp Okuluna yerleştirileceklerdir. Başvuru sırasında adayların ve velilerin bu koşullara mutlak surette dikkat etmeleri gerekmektedir.

  Bando Astsubay Hazırlama Okulunu kazanan adaylar ANKARA’da öğrenim göreceklerdir. Bu okuldan mezun olanlar Bando Astsubay Meslek Yüksekokuluna gönderilecektir.

  Askerî liselerde 4 yıl eğitim verilmektedir

  - Yazılı Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde Aday Başvuru Formunda, aday tarafından verilen bilgiler esas alınacaktır. Bu bilgilerdeki eksik ve yanlışlar yüzünden doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacaktır.

  - Yazılı sınav sonuçları sınavın yapıldığı yıl için geçerli olacaktır.

  - Adaylar yazılı sınav sonuçlarını; T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

  NOT: ALS 2014 Kılavuzu henüz yayınlanmadı. Yukarıdaki bilgiler bir önceki yıla ait Askeri Liselere Giriş Sınavı bilgileridir ve genel amaçlıdır.


  -alinti

   

   

  Leyl-i Lal - 06.12.2013 - 10:53Benzer Konular

 1. YDS 2014 Sonbahar Dönemi Başvuruları
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Sınavlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.12.2013, 10:55
 2. Liselere Ortalama Yükseltme Sınavı Müjdesi
  Konuyu Açan: AĞRAZ, Forum: Sınavlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 13.08.2013, 12:51
 3. 2013-2014 KYK Burs - Kredi Yurt Başvuruları
  Konuyu Açan: Ay Kız, Forum: Güncel Sorunlar Ve Hayat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.08.2013, 11:49
 4. 2011 Dpy Sınavı - DPY Başvuruları
  Konuyu Açan: Gül_yarasi, Forum: Genel Konular.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 02.03.2011, 21:50
 5. Askeri Liselere Giriş Sınavı 2010 - 2011 Başvuru Şartları
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: O Şimdi Asker.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 21.12.2010, 17:19

copyright

Soru Cevap