Müzelerde ki Tarihi Eserler ve İsimleri Hakkinda

 1. Tarihi Eserler ve Adlari Hakkinda Bilgi - Ülkemizdeki Müzelerin isimleri - Ülkemizdeki Tarihi Eserlerin isimleri - Müzelerdeki Tarihi Eserlerin Adlari - Müzelerdeki Tarihi Eser isimleri
  Ülkemizde yerleşim hayatının çok eski tarihlere kadar uzanması ve çok çeşitli uygarlıkların yönetimi altına girmesi ören turizmine konu oluşturan antik kentlerin oldukça geniş bir sayı oluşturmasını sağlamıştır. Bu antik kentlerden Truva (Çanakkale), Bergama (İzmir), Efes (Kuşadası), Milet, Didim (Aydın), Ege kıyı bölgesinde, Kaunos (Köyceğiz), Phaselis, Perge, Aspendos, Side (Antalya), Akdeniz kıyılarında, Nemrut Dağı harabeleri (Adıyaman, son yıllarda terör olayları nedeniyle ziyaretçi sayısında büyük ölçüde azalma olmuştur.), Alacahöyük, Boğazköy (Çorum) iç kesimlerde en çok ziyaret edilen antik kentlerdir.

  Ülkemizde eski devirlerde kurulmuş savaş ve depremler sonucu yıkılmış ve defalarca tekrar kurularak günümüzde insanın eseri olarak bir tepe oluşturmuş höyük adıverilen tarihi yerleşmelere de rastlanır. 800 dolayında yeri bulunmuşhöyük olan ülkemizde zaman zaman yapılan kazılardan elde edilen eserler müzelerde sergilenmektedir. Bu höyüklerden Çatalhöyük (Konya), Kültepe (Kayseri), İkiztepe (Samsun), Çavuştepe (Van) başlıcalarıdır. Ayrıca ilk yerleşim izlerine rastlanan bazı mağaralar da (Karain, Beldibi, vb.) bulunmaktadır.

  Yurdumuzda çok sayıda tarihi eserlere de rastlanır. Bunlar kale, köprü, han, kervansaray, çeşme, camii, manastır ve benzeri eserlerden oluşur. Bunlardan Meryem Ana ile ilgili dinsel bağlantılar çok sayıda hacı adayını çekerken, Noel Baba'nın piskoposluk yaptığıDemre, tüm ulaşım zorluklarına karşın Sümela Manastırı, kaya kiliselerin yer aldığıKapadokya ve Ihlara Vadisi, HacıBektaş-ı Veli Türbesi, Mevlana Türbesi ile diğer kilise ve camiiler turizm faaliyetlerine dinsel bir içerik katar. Avrupalıve Amerikalıturistelerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelen müzeler ise genellikle büyük şehirlerimizde toplanmıştır. Ülkemizde ilk arkeolojik müze 1891 yılında açılan İstanbul Arkeoloji Müzesidir. Bu müzemizi 1924 yılında açılan Topkapı Sarayı Müzesi ve 1928 yılında açılan Ankara Etnografya Müzesi izlemiştir. Günümüzde 90 dolayında müzenin yer aldığıülkemizde turistlerin en çok ziyaret ettikleri müzeler İstanbul'da Osmanlı dönemine ait eserlerin sergilendiği Topkapı Sarayı ve müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı, Arkeoloji müzesi, Beyazıt Etnografya müzesi, Türk-İslam eserleri müzesi, Ayasofya müzesi, Askeri müze, Ankara'da Etnografya Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Hitit Müzesi, Anıtkabir Atatürk Müzesi, Konya Mevlana müzesi, Antalya'da Arkeoloji Müzesi sayılabilir. Ülkemizde çeşitli tarihlerde düzenlenen festival ve fuarlarda gerek iç turizmi hareketlendirmek gerekse tatil amacıyla gelenlerin kalışsüresini uzatarak, turizm gelir lerinin arttırılmasına çalışılır. İstanbul festivali (15 Haziran-20 Temmuz), İzmir Uluslararası Fuarı (20 Ağustos-20 Eylül), Antalya festivali (25 Mayıs-5 Haziran), Konya Mevlana Haftası (12 Aralık-17 Aralık) bunların başlıcalarıdır.


  Türkiyedeki Tarihi Eserler - Müzelerdeki Tarihi Eserler - Tarihi Eserler Resimleri  Tarihi Eser döneminin dokusu, kültürü hakkında ip uçları veren, geçmişten geleceğe armağan niteliği taşıyan sanat eserleridir


  Troya Eserleri
  Rusya Puşkin Müzesi


  Manş Denizi'nden Çıkarılan Eserler
  Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi  Lidya Eserleri (Karun Hazinesi)
  Uşak Müzesi
  Osmanlı Giysi Koleksiyonu
  Ankara Etnoğrafya Müzesi  Topkapı Sarayı Müzesi'nden Çalınan Kur'an-ı Kerim
  Topkapı Sarayı Müzesi


  Pişmiş Toprak Heykelcik
  İstanbul Arkeoloji Müzeleri  Osmanlı Giysi Koleksiyonu
  Ankara Etnoğrafya Müzesi

   

   

  Leyl-i Lal - 31.05.2010 - 22:54


 2. EFES ANTIK KENTI - Selçuk

  Ilk çagin en ünlü kentlerinden biri olan Efes, Küçük Menderes nehrinin deltasi üzerinde kurulmustur.

   

   

  SusqunMeleq - 19.02.2012 - 12:55
 3. Sultan II. Bayezid Külliyesi - Edirne

  GENEL BILGILER Külliye'nin kurulus amaci, dönemin en önemli sehirlerinden ve 2. baskent konumundaki Edirne'yi bir darrussifaya (Hastane) kavusturmakti.

   

   

  SusqunMeleq - 19.02.2012 - 12:56
 4. http://img8.imageshack.us/img8/7499/48692194.jpg

   

   

  SusqunMeleq - 19.02.2012 - 13:01
 5. Dvletler arasında kurlmuştur

   

   

  poliz - 26.04.2012 - 14:02Benzer Konular

 1. Tarihi Gümüş Eserler
  Konuyu Açan: Nirvana, Forum: Müzeler Ve Tarihi Eserler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.07.2011, 14:22
 2. Çankırı-Tarihi Eserler
  Konuyu Açan: AsPeNDoS, Forum: Çankırı.
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj : 14.01.2010, 18:18
 3. Sfenks Tarihi Eserler
  Konuyu Açan: eskitoprak, Forum: Yabancı Tarih.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 20.09.2008, 10:43
 4. Bingöl Tarihi ve Kültürel Eserler
  Konuyu Açan: BoardBeLasi, Forum: Bingöl.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 28.08.2007, 13:13
 5. Burdurdaki Tarihi Eserler
  Konuyu Açan: LEVIS-501, Forum: Burdur.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.08.2007, 12:29

copyright

Soru Cevap