Güneşli Köyü Fethiye Muğla


 1. Fethiye Güneşli Köyü Bilgileri - Güneşli Köyü Hakkında - Güneşli Köyü Tanıtımı - Güneşli Köyü Resimleri  Güneşli ,Muğla Fethiye ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: FETHİYE

  İl: MUĞLA

  İle Uzaklığı:175 km

  İlçeye Uzaklığı:35 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:1312
  1997:0

  Tarihi

  Köyün adi 1980'li yillarin ortalarina kadar ZEYVE köyü idi, sonra adi GÜNESLI köyü olarak degistirildi. Günesli köyü yöresi M.Ö. 6. YY'a kadar Likya'lilar tarafindan yönetildi. Sonra M.Ö.4. YY'a kadar Perslerin eline gecmistir. Daha sonra M.Ö.4. YY'da Büyük Iskenderin istilasi ile Yunanlilarin eline gecip onlar tarafindan yönetilmistir. M.Ö.2. YY'da Romalilarin eline gecerek, M.S. 13. YY'a kadar yönetilmistir. Bundan sonra Türklerin eline gecmistir.Burda Türkler ve Rumlar 1921 yilina kadar baris icinde yasamislardir.Fakat cikan Kurtulus savasindan sonra Türk-Yunan antlasmasina göre burdaki rumlar Yunanistana göcmek zorunda kalmislardir ve Yunanistandaki Türklerden bir kismi bu yöreye yerlestirilmislerdir. Eskiden buraya gelen Türk atalarimizin yörük olduklari söylenir, kislari köyde yazlari koyun ve keciler ile yaylaya cikarlarmis.

  Kültür

  Köyde zeytin yagli sebzeli yemeklerin her türlüsü, tandir kebabi yapilir.Keci eti cogunlukla yenilir.

  Coğrafya

  Günesli köyü Anadolu'nun güneybatisinda kalmaktadir.Muğla iline 175 km, Fethiye ilçesine 35 km uzaklıktadır.Köyün sinirlari dogusunda Yaka köyü, güneyinde Döger köyü, batisinda Camurköy, kuzeyinde Girmeler köyü bulunmaktadir.Köyün yüzde 80'i tarima elverislidir.Köyden doguda Toroslari, batida mendos dagi görülebilir.Köyün icerisinden zeyve deresi gecer.

  İklim

  Köyün iklimi, Türkiye'de Akdeniz İklimi|Akdeniz iklimi]] etki alanı içerisindedir.Yazlari sicak ve kurak, kislari bol yagisli ve iliktir.Don olayi kis aylarinda özellikle Aralik, ocak ve subat aylarinda görülebilir.Köyün bati ve orta kismi tarima cok elverislidir.Orta ve dogu kisimlarinda bir cok zeytin bahceleri görülür.Zeytinin yaninda, narenciye, seftali, kayisi, ayva, incir, üzüm yetistirilir.Köyün dogu taraflarina Maki bitki örtüsü hakimdir.Maki türü bitkiler genelde mersin,yabani zeytin, funda, katran ardici, keci boynuzu, sakiz agaci, laden, bögürtlen, dag cilegi, zakkum, sandal agaci, defne ve kocayemisten olusur.

  Ekonomi

  Köyde seracilik yapilir. Serada tomates, salatalik, biber, patlican gibi sebzeler yetistirilir.Tarlalara pamuk, susam, anason, misir, bugday ekilir. Zeytincilik, narenciye, nar, incir, kayisi yetistirilip satilir.Hayvancilikta yapilir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde 14 subelik ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

   

  SU-PERISI - 16.04.2010 - 00:16Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.03.2013, 11:56
 2. Alev Cilt Bakım Ve Makyaj Kursu Fethiye Şubesi Fethiye Muğla
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Muğla.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.11.2012, 18:42
 3. Fethiye Kervan Öğrenci Etüt Eğitim Merkezi Fethiye Muğla
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Muğla.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.10.2012, 17:47
 4. Alev Cilt Bakım Ve Makyaj Kursu Fethiye Şubesi Fethiye Muğla
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Muğla.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.10.2012, 17:38
 5. Güneşli İlköğretim Okulu Fethiye Muğla
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Muğla.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.12.2010, 21:46

copyright

Soru Cevap