Danişmendname Olay Örgüsü

 1. Danişmendname Nedir - Danişmendname Destanı - Battalname - Danişmendnamenin Özellikleri

  11. yüzyılda İç Andolu'da Bizans'a karşı yaptığı fetihlerle şöhret bulan Danişmend Gazi'nin adı etrafında teşekkül etmiş fetih menkıbelerinden oluşan destani roman niteliğinde bir eserdir. Danişmendnâme de Battalnâme gibi İslâm'ın cihad ve gaza örgüsüne dayalı olarak meydana getirilmiştir.

  Bu bakımdan iki eser arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır. Bu sıkı ilişki yüzünden Danişmendname'yi Battalnâme'nin devamı olarak kabul edenler bile olmuştur.

  Dânişmendnâme, Anadolu Selçuklu hükümdarı II. İzzeddin Keykâvus'un emriyle, münşilerden İbn Âlâ tarafından 642 (1245) yılında, gaziler arasında dolaşan menkıbelerin derlenmesi sonucu meydana getirilmiştir. Ne var ki, bu ilk yazılıştan bugüne hiçbir nüsha ulaşmamıştır. Ancak İbn Alâ'nın bu eseri, daha sonra Tokat Kalesi dizdarı (kale bekçisi) Arif Ali tarafından manzum ve mensur olarak yeniden kaleme alınmıştır.

  Bu ikinci yazılış konusunda kesin bir tarih belli değilse de, araştırıcıların çoğu II. Murad devrinde (1421-1451) kaleme alındığı konusunda birleşirler. Bugün mevcut nüshaların hepsi Arif Ali'nin yazdığı nüshayı aksettirmektedir. Bunun yurt içi ve yurt dışı kütüphanelerinde pek çok nüshası bulunmaktadır.

  Yazıldığı ilk şekillerde günümüze ulaşmayan bu eserler yanında, Selçuklular döneminden günümüze ulaşmış eserler de bulunmaktadır. Bunlar daha ziyade ahlâki-dini nitelikli, halka dini konuları anlatmak amacıyla yazılmış öğretici nitelikteki eserler ile, Mevlânâ, Ahmed Fakih, Sultan Veled, Şeyyad Hamza, Hoca Dehhâni, ve Yunus Emre'ye ait olan şiirlerdir.


  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 02.01.2011 - 18:57
 2. Danişmendnamenin özellikleri

  Anadolu’nun Müslüman-Türklerin hakimiyetine girmesi hakkında yazılmış halk destanı.

  Danişmend Gazi ve Melik Gazi’nin kahramanlıklarını, gazalarını anlatan, Battalname tarzında yazılmış olan Danişmendname’nin ne zaman ve kimin tarafından yazıldığı kesin olarak bilinmemektedir.

  Eser ilkönce Anadolu Selçuklu Sultanı İkinci İzzeddin Keykavus’un emriyle İbn-i Ala tarafından derlendi. İbn-i Ala halk arasındaki rivayetlerin doğrularını toplayıp, Danişmendname’yi yazdı.

  Hikaye edilen vak’alarla adı geçen kahramanların tarihten alınmış olması ve coğrafi isimlerin Anadolu’ya uygunluğu, eserin Türk edebiyatında uzun süre tarih kitabı gibi kabul edilmesine sebeb oldu.

  Osmanlı Hükümdarı Sultan İkinci Murad’ın emriyle Tokat Dizdarı Arif Ali, Danişmendname’yi Türkçe olarak aralarında manzum parçaların da bulunduğu bir nesir diliyle 17 bölüm halinde yazdı.
  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 12.01.2011 - 16:53Benzer Konular

 1. Danişmendname
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: Lise.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.02.2012, 14:12
 2. Danişmendname Özellikleri- Danişmendname Hakkinda Bilgi
  Konuyu Açan: Leyl-i Lal, Forum: Lise.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.01.2010, 18:15
 3. Danişmendname
  Konuyu Açan: Chosen One, Forum: Efsaneler Ve Destanlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.11.2009, 19:55
 4. Dânişmendnâme
  Konuyu Açan: NarCicegi, Forum: Edebiyat.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 05.06.2009, 14:38
 5. olay olay!! 7500 yıllık iskelet bulundu
  Konuyu Açan: ~Eysem~, Forum: Ilginç Ve Komik Resimler.
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj : 05.10.2005, 15:07

copyright

Soru Cevap