Muhabbet Kuşu Cinsleri Irkları Özellikleri
 1. Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

  Diğer Adları: Melopsittacus undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişilerin gagalarının üzerinde kahverengi cereleri vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer; tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Gözler beyaz halkasız siyahtır; maske daha küçüktür ve alın çizgilidir. Yakında tüylenen yavruların üst gagasında koyu işaretler olabilir.  Temel Özellikleri

  Bu kuş, türünün doğal formu olarak bilinmektedir. En eski renkli muhabbet kuşu mutasyonları, geçen yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır. Sergilenmesi, ciddi olarak 1870'li yıllarda başlamıştır.

  Değerlendirme standartlarındaki gelişmelerinin yanında, bugünün evcilleştirlmiş muhabbet kuşları Avustralya'daki kardeşlerine göre daha iridir.

  Beslenme ve Barınma

  Akdarı ve sade kanarya yemi karışımı, yeşil gıda, tatlı elma verilmesi önerilir. Trioid bezleinin düzenli çalışmasını sağlamak için bir iyot bloku verin. Doğada sosyaldir, gruplar halinde yaşar ve nadiren kavga eder. Tünek olarak bol miktarda taze dal kullanın.

  üreme

  özgün renkleri veya sergi türlerini yaratmak için, koloni sisteminden daha çok, çiftleri kafeste üretin; yavrulara ebeveynlik yapılmasını garanti etmiş olursnuz. Muhabbet kuşları kararsız olabilir, erkek kuş bir çok dişi ile çiftleşebilir. Bir yaşında çiftleşecek olgunluğa oluşur.

  çifti ilk kez üreme kafesine yerleştirdiğinizde, dişinin kutuda kaybolmasını önlemek, çiftleşmeyi garanti altına almak için folluğa girişi bir haftalığına kapatın. Kurduğunuz yuvalama kolonisine de yeni kuşlar eklemeyin; çünkü saldırgan oldukları yegane zaman budur.

  Mutasyonlar

  Koyu faktör muhabbet kuşlarının 1915 de Fransa'da ortaya çıkmaları ile diğer daha koyu yeşillerinin üretilebiliceği anlaşıldı.


  Gri Kanatlı Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

  Diğer Adları: Melopsittacus Undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişilerin gaga üzerinde kahverengi ceresi vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Gözler beyaz göz halkasız siyahtır, maske daha küçüktür ve alında cereye ulaşan çizgiler vardır.
  Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Genellikle mavi muhabbetlerde beyazdır, fakat sarı yüzlüde üretmek mümkündür. Göğüs: Kuşun göğüs rengi gök mavisidir, var olan mavilerin en matı. Bu renk muhabbet kuşu tarinin erken devirlerinde çıkmıştır, ilk olarak Belkiça'da 1880 civarlarında tespi edilmiştir ve çabucak çok popüler olmuştur. Kanatlar: Kanatlardaki giri işaretler bu mutasyona sevimli benekli bir görünüş verir. Kuyruk: Kanatlar gibi kuyruk temiz bir mavi gri tonudur.

  Temel Özellikleri

  Muhabbet kuşlarının basit renklerindeki degısmeler, kanatlarındaki çeşitli haleler eşlik etmiştir. Bu grubun benzer çeşitleri, kahverengi hareleri olan tarçın muhabbet kuşu ve sarı hareleri olan sarı kanatlı muhabbet kuşudur.

  Beslenme ve Barınma
  Bu kuşa standart olan muhabbet kuşu yemi karışımı veya kendi karışımınızı, küçük miktara yeşil gıda karışım ve ıslatılmış akdarı döküntüleri ile yavrular büyürken yumuşak gıda verilmesi tavsiye ederiz.

  Eğer kuşahane iyi korunaklı ise, degısken iklimli bölgelerde bu kuşuları tüm yıl boyunca dışarıda tutabilirsiniz, fakat sıcaklık çok düşerse ısınmaları sağlanmalıdır.


  Üreme

  üremeye hazır olunduğunda, çifti folluğu olan üreme kafesine yerleştirin. Bu kuşları düzenli olarak eşleştirmekten kaçının, çünkü yavrularının hareleri koyulaşıp ayırıcı şablonlarını kaybedebilir. Tek çare olarak, açık ve koyu hareleri olan kuşları eşleştirip, istenilen ortalama işaretlemeye sahip yavruların üremesi denenebilir. Buna reğmen bazı degısik tipler oluşabilir. Hatta bu aynı yuvadan gelen yavrular arasında bile olabilir.


  Lutino Muhabbet Kuşu

  Diğer Adları: Melopsittacus Undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişilerin gaga üzerinde kahverengi ceresi vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Gözler göz halkasız kırmızıdır. Sarı renginin koyuluğu da erişkin kuşlarda daha mattır.
  Ayırt Edici Özellikleri: Cere: Erkeklerde cere maviden daha mordur. Boğaz: Siya tüyden sorumlu melanin yokluğundan dolayı boğaz noktaları yoktur. Tüyler: Vucüt parlak yeşil çizgileri olmayaz düz, zengin sarı olmalıdır. Kantlar: Uçma tüylerinin rengi vucüdun geri kalanından daha mattır.  Temel Özellikleri

  Bu muhabbet kuşlarının sarı formuları renk mutasyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu kuşun, ilk ortaya çıkışı 1870'li yıllara rastlar.

  Beslenme ve Barınma

  Muhabbet kuşu yemi karışımı, kendi kombinasyonlarınızı vermenizi öneririz. Daha fazla akdarı içeren muhabbet kuşu karışımları, yüksek oranda kanrya yemi içerenlere göre daha ucuzdur. Yuvada yavru varsa, ıslatılmış akdarı döküntüleri ve yumuşak gıdalar değerli ilavelerdir.

  Eğer muhabbet kuşlarına yeşil gıda verecekseniz, arasıra çok miktarda vereceğinize, düzenli verin. Yoksa obur bir şekilde fazladan atıştırıp, ishal olabilir. Taze kuş otu ve tohumlu otlar oldukça popülerdir. İklime alıştırıldığında dayanklı olur, ve dış kuşhanelerde barındırılabilir.

  Üreme

  Bir çift üremeye hazır görünürse, kuşhaneden alınıp, yavruların bakımını garanti etmek için, folluğu olan bir üreme kafesine yerleştirilmelidir. Yumurtalar 14 gün içinde olmalıdır, dolayısıyla bu aşamada yumurta kabuğu için gerekli kalsiyumun sağlanabilmesi amacıyla yeterli mürekkep balığı kemiği temin edilmelidir.

  Dişiler genellikle yalnız kuluçkaya yatar fakat erkek kuş, zaman zaman follukta ona katılabilir.


  Mutasyonlar

  Koyu gözlü sarı mutasyon katı ve koyu göz rengiyle kolayca fark edilir. BU çeşit 1940'larda Danimarkalı Resesif Benkliden köken alınmıştır. Böyle kuşlar halen lutino muhabbet kuşundan daha narindir, fakat benzer bir yöntemle cinsiyeti ayrılır.


  Opal Dominant Benekli Muhabbet Kuşu

  Diğer Adları: Melopsittacus Undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişilerin gaga üzerinde kahverengi ceresi vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Beyaz göz halkası yoktur, daha küçük maskelidir, alında çizgilenme olabilir.
  Ayırt Edici Özellikleri: Gözler: Beyaz göz halkaları olgun kuşların resesif eşdeğerlerinden ayırmaya yardımcı olur. Maske: Dominant beneklilerin yüzün her iki tarafında uç noktası olmalıdır. Benekler: Benekler degıskendir. Yeşil, koyu gri ve zeytuni renkler hakim olabilir.  Temel Özellikleri

  Bu kuş ilk olarak 1935 yılında Sidney'deki kuşhanelerde kayıtlara geçmiş, fakat Avrupa ve Kuzey Amerika'da bu tür kuşlar 1956 yılına kadar görülmemiştir. Baskın bir mutasyonun ürünü olduğundan, kolay üretilir.

  Tarçın ve koyu yeşil de dahil olmak üzere diğer kombinezonlar mümkündür. şimdi çok popüler olup, bol sayıda üretilmektedir.

  Beslenme ve Barınma

  Olağn muhabbet kuşu diyeti, ufak bir parça iyot, kumtaşı, mürekkep balığı kemiği verilmelidir. Benzerlerine nazaran uysaldır, iyi bir ev kuşudur. Dayanıklıdır, korunaklı bir kuşhanede barındırılır.

  Üreme

  çiftlere folluk temin edin. Benekli yavrular için bir ebeveynin olması yeterlidir. Benekli ve normal nesilleri üretmek için, bu kuşun cögu tek faktör olduğundan uygundur. çift faktör kuşlar daha değerli olabilir, açık yeşil muhabbet kuşları ile çiftleştirildiğinde oluşan nesil beneklidir. Tek ve çift faktörlü kuşlar arasında üreme sonuçları dışında görünüşte bir fark yoktur.  Payetli Açık Yeşil Muhabbet Kuşu  Diğer Adları: Melopsittacus Undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişilerin gaga üzerinde kahverengi ceresi vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Beyaz göz halkasız siyah gözler; daha küçük maske, alında cereye ulaşan çizgi olabilir.
  Ayırt Edici Özellikleri: Boyun: Boyundaki çizgilenme modeli oldukça ayırıcıdır. Kanatlar: Bildik beneklerin görünme ihtimali azdır.  Temel Özellikleri

  Günüzmüzde, muhabbet kuşu mutasyonlarının en yenisi bu muhabbet kuşudur. 1972 yılında Avustralya Viktorya'da ortaya çıkmıştır. Bir Avustralyalı üretici 1980 yılında İsviçre'ye göç ettiğinde getirmiştir. Daha sonra, bu mutasyon dünya çevresindeki koleksiyonlara yerleşmiştir. Bu mutasyon gövde renginden çok hareleri ile etkileyicidir.

  Beslenme ve Barınma

  İyi kalite muhabbet kuşu yemi verin. üreme mevsiminde geliştirici gıdalar, ebeveynler denemeye ikna edilirse yararlı olur. Tüylenme için, genç kuşlara yumuşak gıda verin. Bu dayanıklı kuşları, muhafazalı bir dış kuşhaneye yerleştirin.


  Üreme

  Payetli muhabbet kuşu baskın mutasyon olduğundan, tek veya çift faktör kuşları görüntüsünden ayırt etmek mümkündür. Tek fatörlü kuşlarda, inci kokatiyelede olduğu gibi genel şekil yer degıstirmiştir. Harelerin, ortaları açık, dınırları koyudur.

  çift faktörlü kuşların durumunda ise, kanat hareleri melanin çok fazla seyreldiğinden, hemen hemen kaybolmuştur. Payetli muhabbet kuşlarını, baskın benekli muhabbet kuşları ile tamamen aynı şekilde eşleştirebilirsiniz. Etkiler en belirgin olarak gri kuşlarda ortaya çıkar, gerçi koyu kanat hareleri olan her kuşta buna açıktır.

  Mutasyonlar

  Payet modeli kobalt mavi payetli gibi benzer etkilerle tabi ki kanatların sarıya nazaran daha beyazımsı olması haricinde mavi serisi muhabettlerle kombine edilebilir.  Resesif Benekli Mor Muhabbet Kuşu  Diğer Adları: Melopsittacus Undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişinin gagasında kahverengi ceresi vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Gözler beyaz göz halkasız siyahtır, maske daha küçüktür ve alında cereye ulaşan çizgiler vardır.
  Ayırt Edici Özellikleri: Gözler: İyi ışıkta gözler koyu mor renktedir ve açık belli olan irisleri yoktur. Benekler: Vücuttaki benekler değişkendir. Renkleri genellikle mavi, beyaz veya yeşil, sarı tonudur. Tüyler: Menekşe rengi tüyler üreticiler arasında mümkün olan en çekici renklerden birisi olarak kabul edilir.  Temel Özellikleri

  Resesif benekli muhabbet kuşu, etkileyici hareleri olan küçük türlerden biridir. İskandinavya'dan köken almıştır. ilk 1932 yılında Danimarka'da sergilenmiştir. Maske şeklindeki benekleri degısik sayıdadır, bazen hiç yoktur. Herhangi bir benekli kombinasyonu ile üretilebilir.

  Beslenme ve Barınma

  Bu kuşlara standart diyet, muhabbet kuşu yemi karışımı ve yeşil gıda verin. Tüm muhabbet kuşlarında olduğu gibi, bunlarda oldukça dayanaklıdır, fakat degısken iklimli bölgelerde kışın bir kuş odasında üretmek istiyorsanız, ışıklandırma ve ısıtmadan faydalanın.


  Üreme

  Bir çift üremeye hazır görünürse, kuşhaneden alıp folluğu olan bir üreme kafesine yerleştirin. Resesif benekliler olağan benekli kombinasyonları ile üretilebilir, tepelikli gibi diğer mutasyonlarla da eşleştirilebilir. Yetişkin erkeğin, maviden daha çok eflatun ceresi vardır.

  üreme durumda olmayan dişinin ise, mat kahverengi ceresi kuluçka başlangıcında daha koyulaşır. Ebeveynlere bakarak yavruların benek modelini tahmin etmek imkansızdır. Bazı renkli kuşlar daha üstün gelerek beyaz yavru yapabilir veya tam terside olabilir.

  Mutasyonlar

  Opal sarı yüzlü kobalt muhabbet kuşu günümüzde üretilen çoğu çekici muhabbet kuşu rengi karışımından biridir. Sarı yüzün tüm mavi gövde ile kombinasyonu muhabbet kuşu mutasyonları arasında olağandışıdır.  Tepekli Opal Kobatlı Muhabbet Kuşu  Diğer Adları: Melopsittacus Undulatus
  Ortalama Boy: 18 cm
  Ortalama Ömür: 7 yıl
  Cinsiyet: Dişilerin gaga üzerinde kahverengi ceresi vardır.
  Üreme: Kuluçka 18 gün sürer, tüylenme 35 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: Gözler beyaz göz halkasız siyahtır, maske daha küçüktür ve alında cereye ulaşan çizgiler vardır.
  Ayırt Edici Özellikleri: Teplik: Yassı, düz tepelik bu muhabbetlerde iyi yerleşmiştir. Benekler: Tüyler opal desenlidir, dolayısıyla baş normalden daha açık benklidir; kanat benekleride etkilenmiştir. Tüyler: Kobalt rengi gök mavisinin tek koyu faktör formudur. Her zaman popüler bir renk olmuştur.  Temel Özellikleri

  Muhabbet kuşunun evcileştirlmesi sırasında, değişim sadece renklerde olmamıştır. Bu süreçte, üç ayrı tepelik mutasyonuda ortaya çıkmıştır. Bunlardan en belirgini tam dairesel olan tepeliktir. Diğer ikisi yarım dairesel ve kümelidir.

  Tüm tepelikli çeşitlerin, renk ve hareleri kombine edilbilir. üreme potansiyelleri fazladır. Tepelikli muhabbet kuşları Avustralya'lı üreticiler tarafından 1920'li yıllarda bildirilmiştir. üretilmeleri zor olduğundan pek popüler olmamıştır. Buna rağmen, büyü sergilerde izleyebilirsiniz.

  Tepelikli kuşlar sonradan kazandıkları özellikleriyle, sergi üreticilerine vazgeçilmez kaynek olmuşlardır.

  Beslenme ve Barınma

  Standart muhabbet kuşu yemi karışımı verilmesini öneririz. Bu kuşun bakımı oldukça basittir. Temiz yumuşak diş fırçası gibi küçük bir fırça ile tımar edilebilir. İklime alıştırıldıklarında dayanıklı olur, dış kuşhanlerde barındırılabilir.


  Üreme

  Bu kuşlarının genetik yapıların öldürücü bir faktör vardır. Hiç bir zaman tam dairesel olanları eşleştirmeyin. üremeyen çiftlere folluk temin edin. Tam dairesel olanları, kaliteli tepeliksizlerle eşleştirin. Bu çift belli bir yüzdede tepelikli döl verir.  Evcil Kuşlar
  dan Alıntı

   

   

  doorcap - 20.02.2010 - 19:41
 2. yavrulatmak için ikisinide kapalı follugamı koymak gerekir

   

   

  istanbul 42 - 28.03.2010 - 12:27
 3. Yavrulamak için sizin bi müdahale yapmanıza gerek yok. Onlar kendileri eşleşir çiftleşir. Sonra bilhassa dişi folluğa girip çıkar tabii erkekte girip çıkar Onlar ne yapacağını bilir. Siz sadece yavru olunca onu takip edeceksiniz.

   

   

  doorcap - 02.04.2010 - 16:27
 4. bunlar harika yaratıklar....

   

   

  nuri deniz - 02.05.2010 - 04:09
 5. http://imageshack.us/photo/my-images...820231610.jpg/
  Bunun Irkı ve Cinsiyeti vE kaç aYlık ???..!

   

   

  cj7 - 09.09.2011 - 13:43Benzer Konular

 1. Muhabbet Kuşu Hastalıkları - Muhabbet Kuşu Bakımı
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Hayvan Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 19.02.2013, 10:01
 2. Muhabbet Kuşu Kanarya Ve Saka Kuşu Sesleri 7
  Konuyu Açan: FeRDaa, Forum: Kuşlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.10.2010, 19:34
 3. Muhabbet Kuşu Kanarya Ve Saka Kuşu Sesleri 5
  Konuyu Açan: FeRDaa, Forum: Kuşlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.10.2010, 19:10
 4. Muhabbet Kuşu Kanarya Ve Saka Kuşu Sesleri 3
  Konuyu Açan: FeRDaa, Forum: Kuşlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 24.10.2010, 19:04
 5. Kedi Cinsleri - Kedi Irkları Ve Özellikleri
  Konuyu Açan: sevgi, Forum: Kediler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.08.2009, 16:36

copyright

Soru Cevap