Buğra Ayan

 1. Buğra Ayan Kimdir - Buğra Ayan Biyografi - Buğra Ayan Hakkında - Buğra Ayan Resimleri  Eylül 1989 Erzurum doğumluyum. Eğitimci bir ailenin 3 çocuğundan biriyim.2006 Yılında Erzurum Fen Lisesinden mezun oldum.Aynı yıl Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazandım.Şu anda 2. sınıfta okumaktayım. İnternetle 2 yıldan beri profesyonel olarak ilgilenmekteyim.Şu anda teknoloji,reklam ve medya alanlarında Profesyonelhaber.com adresinde gönüllü olarak köşe yazarlığı yapmaktayım.İnternetle ilgili yaptığım çalışmalar aşağıda kategoriler halinde belirtilmiştir. 2006 Yılı Çalışmalarım Turknetdesign.com&netHosting ve tasarım alanında hizmet veren bir firmada Ar-Ge alanında gönüllü olarak çalıştırdım.  Turknetserver.com&netHosting ve tasarım alanında hizmet veren bir firmada Ar-Ge alanında gönüllü olarak çalıştırdım. Savetube.com - Moderatör-Türkiye yöneticisiYoutube videolarını indiren dünyadaki ilk sitelerden birinde gönüllü olarak Türkiye danışmanlığı yaptım. Youtubeforums.com – ModeratörYoutube hakkında dünyadaki ilk forumlardan birinde gönüllü olarak Türkiye danışmanlığı yaptım. Titiali.com-Haber Editörü Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri için açılan portalda gönüllü olarak haber editörlüğü.

  Hatsat.org-Admin GSM Firmalarındaki bir güvenlik açığı ile oluşabilecek tehlikelere dikkat çekme amaçlı siteyi açtım.AVEA ve TELSİM site üzerine sistemlerini değiştiler.Sistemini değişmeyen Turkcell,2 yıl sonra Zekeriya Beyaz tarafından ortaya atılan ‘Numaranın başına 2 koy çevir dinleniyor musun anla skandalı ile firma olarak zarar gördü. 2007 Efenmeder.com-Admin Mezun olduğum Erzurum Fen Lisesinin Mezunlar Derneği kuruluşunda ve rol aldım.İnternet ayağını oluşturup bir çok ilde organizasyonlar yapılmasını sağladım.Bu site yılın en çok tıklanan lise mezunları derneği arasına girdi. -Tc Kimlik No Yaz Adres Bul Programının 1. ve 2. versiyonları yayınladım.

  Yüzlerce forum,portal türü sitede yayınlandı.100.000 den fazla kişi tarafından indirildi. -Bir çok program çalışması yaptım.Kişisel sitemden yayınladım.Bu programların kullandığı sistemler ile mağdur olan Google arama sisteminde değişiklik yaptı.(Kod enjektesi ile otomatik olarak site içi aramalarda ilk çıkan siteye gitmeyi engelledi.) -Kişisel sitem bugraayan.com çalışmalarımdan gelen ziyaretçiler ile Türkiye’nin en çok tıklanan 3.046 sitesi sırasına yükseldi.Kişisel site için önemli bir sıra. 2008 -Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri için ücretsiz not indirme sitesi olan kturka.com u faliyete geçirdim.

  KTÜ öğrencileri için ders notlarına ulaşma konusunda büyük bir aşama kaydeden sistemin ilk tuğlasını koymuş oldum. -FBI ve Facebook Olayı FBI sitesinde (xss) denilen bir programlama hatası tespit ettim.Site daha sonra dolaylı olarak bıraktığım mesajlar ile sistemini değiştirdi.Facebook ülkemizde yayılmaya başladıktan sonra,sitenin güvenlik açıklarını dünyada ilk kez yayınladım.Teknoloji alanında sayılı dergilerden CHIP dergisinde Şubat ve Mart aylarında sayfalarca güvenlik açıkları yayınladım.Facebook San Francisco ofisinden Arjun Banker ile yaptığım görüşmede Facebook yetkililerinin güvenlik açıklarının kritik olduğunu itiraf ettiğini belgeledim.

  Nisan ayında Anadolu Ajansı ile yaptığım röportajda bu belgeleri gösterdim.Yazılı basında Mart ayında(DHA) ve Nisan ayında(AA) ajanslar tarafından yapılan haberler ile yer buldum. -Youtube Olayı Yine dünya devlerinden video paylaşım portalı Youtube.com sitesinde güvenlik açığı buldum ve yetkililere gönderdiğim mail üstüne site değişti.Mail ve önceki hali üzerine çektiğim bir videoyu yedekledim. -Facebook İstatistikleri Facebook Türkiye istatistiklerini detaylı olarak yayınladım.

  Anadolu ajansı ile yaptığım haber merkezden döndü.Bazı internet sitelerinde yayınlanmasına rağmen ajans imzası almadı. - Muro Olayı İnternet bilgi istihbaratı konusunda çalışmaları hızlandırdım ve bu konuda ne kadar yetenekli olduğumu göstermek adına dönemin en çok aranılan oyuncusu Mustafa Üstündağ’ın(Muro) hiçbir yerde olmayan fotoğraflarını yayınladım.Msn.com.tr anasayfasından Habertürk’e kadar bir çok sitede yayınlandı. -Profesyonelhaber.com


  Profesyonelhaber.com sitesinde köşe yazarlığına başladım.

  Şu an Haber3.com sitesinde köşe yazarlığına devam ediyorum.

  Köşe yazılarım:  Neden mp3 indiriliyor?
  Ruslardan Organize işler
  İzle fişle hackle
  Üstü kapatılmak istenenler
  Hediye kontör tuzağına düşmeyin
  CeoShare akıllara diğerlerini getirdi!
  Matrix’de 11 Eylül izleri
  Putin Hitler’in izinden mi gidecek?
  Ava giderken avlandılar!
  İnternetin çılgın Türkleri
  Facebook iyi mi kötü mü?

  Buğra Ayan Resmi Web Sitesi

  www.bugraayan.com

  Buğra Ayanla ilgili Formumuzda Bulunan Diğer Konular


  KTÜ'lü Buğra FBI'yı uyardı
  işte Facebook gerçeği

   

   

  MaRaBoGLu61 - 20.06.2009 - 16:07

 2. KTÜ'lü Buğra Microsoftta  Google, 50 yıl içerisinde kendini bitirecek dedi, Microsoft'ta staj yapmaya hak kazandı.

  Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Buğra Ayan, 'Google uzak gelecekte kendini nasıl yok edecek?' konulu projesiyle Microsoft'ta staj yapmaya hak kazandı.

  Daha önce Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi arkadaşı Said Saraçoğlu ile birlikte TC Kimlik Numarası sayesinde insanların akrabalarını bulmasına yarayan bir program yapan ve internet üzerinden dolandırılmayı önlemek amacıyla 'İnternet Sırları' adlı bir kitap yazan 19 yaşındaki Buğra Ayan, şimdi de Google'ın 50 yıl içerisinde yok olacağını iddia etti. Bu iddiasını bir projeye dönüştürerek Microsoft'un Türk üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlamak için düzenlediği proje yarışmasına gönderen Ayan, Microsoft'un kapısını araladı.

  Önümüzdeki aydan itibaren Microsoft'un İstanbul Ofisi'nde staj yapmaya başlayacak olan Ayan, projesini http://bugra-ayan.spaces.live.com isimli internet sitesinde de detaylı bir şekilde de anlatıyor.

  Buğra Ayan, Microsoft'ta staj yapmasını sağlayacak projesi hakkında şunları söyledi: Toplumsal bilgilenme sürecinde insanlar, birbirlerinin işini kolaylaştırırlar; çünkü genelde güncellik çizgisi etrafında bir bilgilenme süreci oluşur. Güncellik söz konusu olunca herkes aynı zamandan bahsedebilir. Fakat geçmiş söz konusu olunca, kimisi 3 gün önceden, kimisi 5 yıl, kimisi de 10 yıl önceden söz eder. Google'da sıralamayı oluşturan kullanıcılardan alınan verilerdir. İnsanlar farklı geçmişlere yönelince Google'daki sıralama şimdiki gibi yardım edici olmayacak, tam tersine herkes farklı bir zamana seyahat etmek ve farklı bir zamanla ilgili bilgi almak istediği için sıralamayı bozacaktır. Google istatistikleri de geçmişe yönelmeyi belgeliyor.

  Ayan, Google'un 50 yıl içerisinde yok olacağını belirterek, İnternetteki bilgi edinme sürecinin hızlanması Google'nın sonu olacak. Güncel bilgiye hızla ulaşabilen insanlar gelecekte daha çok geçmişle ilgili bilgiler edinmeye çalışacağı için Google bunu karşılayamayacak dedi.

  Daha önce de, Avusturya asıllı bilim adamları Richard Watson ve Ross Dawson, Google'un 2049 yılında yok olacağını söylemişti ancak detay vermemişti.

   

   

  MaRaBoGLu61 - 20.06.2009 - 16:09Benzer Konular

 1. Buğra Gülsoy
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Sinema Ve Tiyatrocular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.09.2010, 13:17
 2. Ayan Meclisi - Heyet-i Ayan
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Osmanlı Tarihi.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.11.2009, 16:16
 3. Buğra Uğur - Buğra Uğur`la 30 Yıl 2oo9
  Konuyu Açan: SU-PERISI, Forum: Albüm Kapakları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.10.2009, 00:28
 4. Satuk buğra han
  Konuyu Açan: ADALI, Forum: Efsaneler Ve Destanlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 02.01.2009, 17:15
 5. KTÜ'lü Buğra FBI'yı uyardı
  Konuyu Açan: MaRaBoGLu61, Forum: Facebook.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 24.07.2008, 18:21

copyright

Soru Cevap