Öykü Gürman - Berk Gürman

 1. ÖYKÜ GÜRMAN BERK GÜRMAN

  Öykü Ve Berk Gürman Biyografisi

  İster flamenco ister arabesk diyelim, ister roman havası ister türkü diyelim, bu toprakların müziğini yapan ikiz kardeşler KISMET’lerini aramak için yola koyuldu: Öykü ve Berk.

  Aynı hayatın kendisi gibi, kah hüzünlü kah coşkulu müzikleriyle dinleyiciyi sımsıkı saran Öykü ve Berk’in başarılarında, olağandışı uyumlarının büyük bir etkisi var.

  Akdeniz ve Arap müziğinin etkilerini taşıyan ilk albümleri KISMET, We Play etiketiyle 2007 Aralık ayında raflarda yerini aldı. Albümde kendi bestelerinin yanı sıra, dört tane türkü uyarlaması bulunuyor. Kısmet’in çıkış parçası “Evlerinin Önü Boyalı Direk”, daha albüm çıkmadan internet üzerinden 2.000.000 dinleyiciye ulaştı.


  Öykü ve Berk, Paco de Lucia dinleyen bir babanın ve Türk Sanat Müziği icra eden bir annenin çocukları olarak 4 Ağustos 1982’de dünyaya geldi. Ailede performans olarak müzik her zaman vardı. Ama teorik müzik eğitimleri Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı.

  Pera’da okudukları yıllarda, Öykü, keman ve şan dersleri aldı. Okul konserlerinde aktif olarak yer alıyordu, bu sayede AKM ve Cemal Reşit Rey sahnelerinde konser verme şansı buldu.

  Yaklaşık yedi yıl, Işıl ve Manuel Reina’nın da içinde olduğu Flamenco Alaturka grubuyla MKM, AKM ve CKM’de konserler verdi. Flamenco dansçısı Marco De Ana ile Şişli Kültür Merkezi’nde, CKM’de de Nükhet Duru ile aynı sahneyi paylaştı.

  Berk ise gitar bölümünde okudu. 10 yaşında flamenco gitara Ilgaz Benekay ile başlamıştı. Melih Gürel, Muzaffer Çorlu ve Kemal Belevi’den klasik gitar dersi aldı.
  Üniversitede, iki kardeşin yolları bir süreliğine ayrıldı.
  Öykü, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’ne girdi. Alaaddin Yavaşça ile repertuar, Erol Uras ile şan ve Faris Akarsu ile müzikal çalıştı.


  Berk, Bilgi Üniversitesi’nde ses mühendisliği eğitimine başladı, amacı kendi müziğini kendi kaydedebilmekti. Çünkü Türkiye’de insanların flamencoya dair fazla bir fikirlerinin olduğunu düşünmüyordu. İkinci sınıfın sonunda Çiğdem Borucu, Berk’e İspanya’ya gitmesi gerektiğini söyledi. Berk, bunun üzerine İspanya’ya kayıtlarını yolladı ve iki akademiden burs kazandı. Hayali, İspanya’daki hayatın içine girmek, çingenelerle tanışmak, flamenco’yu deneysel ve kişisel bir süreç olarak yaşamaktı.

  Berk, İspanya’da hayal ettiklerine kavuştu. Hem önemli hocalardan ders aldı hem de, Duquende, Potito, La Tana, Miguel Parada, Guadiana, Montse Cortes gibi ünlü flamenco ustalarıyla ‘fiesta’larda ve ‘juerga’larda canlı performans yapma imkanı buldu.

  Öykü, Türk Sanat Müziği ile flamenco’yu birleştirmeyi düşünüyordu. Okulda öğrendiği vokal teknikleriyle flamenco’yu birleştirerek harika bir sentez yarattı.

  İkiz kardeşler yeniden bir araya geldiklerinde aralarındaki müthiş uyumu müziklerine yansıtmaya başladılar.
  Öykü ve Berk için flamenco mutluluk, hasret, keder, heyecan, tutku, kısacası hayatın ta kendisi…

  ÖYKÜ BERK RESIMLERI

   

   

  LEVIS-501 - 26.12.2007 - 18:15
 2. SadeCe "EwLerinin Önü BoyaLı Direk" iSimLi ParçaSıyLa PopüLer oLan $arkıCı Karde$Ler...

   

   

  FreddyKrueger - 03.08.2008 - 14:51
 3. Bir Main-Board Üyesi

   

   

  hakan2230 - 03.08.2008 - 14:54
 4. bilgi paylasmi icin tesekkür ederim usta

   

   

  Garip07 - 08.09.2008 - 10:29 5. Trabzonlu kardeş sanatçılar Öykü-Berk ikilisine bir kaç soru yönelttik.

  Show Tv'de yayınlanacak olan yarışmada Karadeniz'i temsil edecek olan Trabzonlu jüri üyeleri Öykü-Berk kardeşler Trabzon için yoğun tempoda çalışmaya başladılar. Bu yoğunluk arasında ikiliye birkaç soru sorduk. İşte bilinmeyen Trabzonlu Öykü- Berk kardeşler
  Projeye katılmanızdaki en büyük neden nedir?
  İstanbul'da ikamet ediyoruz ve orada okul, üniversite nüfusla orantılı. Fakat Anadolu'da eksiklik var. Bu projeye zaten büyük şehirler dahil değil! Eğitim söz konusu olunca, yer de Trabzon olunca seve seve kabul ettik.
  Trabzonlu olarak sizden başka hangi sanatçılara teklif geldi?
  Farklı bir müzik olacağı için farklı şeyler göz önünde bulunduruluyor. Karadeniz müziği yapan bir sanatçıyı seçmek değil de, farklı yerlere de hitap edecek kişiler arandı. Biz de yaptığımız müzikle farklı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle farklı bölgelerden de rahatlıkla SMS alabileceğimizi düşünüyoruz. Bize teklif gelene kadar kimlere teklif gitti bu konuda bir bilgimiz yok. Aslında Volkan Konak da olabilirdi ama sanıyorum ki yaş olarak daha fazla kitleye hitap edilmek istendi.
  Şansınızı nasıl görüyorsunuz?
  Çok yüksek! Çünkü bizi seven kitle sadece Karadeniz Bölgesi ile sınırlı değil.
  Trabzonlu olduğunuz pek bilinmiyor?
  Evet ama Trabzonluyuz. Sanırım bu farklı bir tarzımız olduğundan kaynaklanıyor. Trabzonlu olduğumuzu her fırsatta belirtmemize rağmen pek fazla bilinmiyor. Sanırım bu doğma büyüme İstanbullu olduğumuzdan kaynaklanıyor.
  Trabzon'un tam olarak neresindensiniz?
  Tam olarak İskenderpaşa Mahallesi diye geçiyor. Tabi çok zaman olmuş, dede ikametgahımız. Bildiğimiz bu kadar.
  Hangi takımı tutuyorsunuz?
  O biraz karışık. Doğma büyüme İstanbullu olduğumuz için Trabzonlular kızmasın, Beşiktaşlıyız ama Trabzonspor- Beşiktaş maçında hep Trabzonsporluyuz. Yani ikisinin başarısından da mutlu oluyoruz.
  Hande Alemdar/ Haber61.net


  Kaynak:

   

   

  MaRaBoGLu61 - 24.04.2009 - 17:46
 6. Alıntı FreddyKrueger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  SadeCe "EwLerinin Önü BoyaLı Direk" iSimLi ParçaSıyLa PopüLer oLan $arkıCı Karde$Ler...
  Görende sanacak Ekşi Sözlük de entry yazıyor.
  ©LEVIS-501

   

   

  LEVIS-501 - 25.04.2009 - 12:52
 7. bencede

   

   

  AYIŞIĞI - 27.04.2009 - 04:52Benzer Konular

 1. Öykü Gürman Bir Başka 2011
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Albüm Kapakları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.10.2011, 20:16
 2. Berk Gürman Yesari 2011 Albümü
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Sanatçılar Ve Yorumlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.03.2011, 21:53
 3. Berk Gürman Yesari 2011
  Konuyu Açan: Nehir, Forum: Albüm Kapakları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 18.03.2011, 21:43
 4. Nafiz Gürman
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Askerler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 01.11.2010, 21:14
 5. Metin Gürman
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sporcular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 14.11.2009, 11:23

copyright

Soru Cevap