Soyut Resimler Hakkında

 1. soyut resim çizimleri - soyut resimlere örnekler - soyut resim nedir - soyut resim hakkında kısa bilgi - soyut resim örnekleri
  Soyut Resim:

  Sanatta tasvirin yerini olmadığını,doğanın ve nesnelerin resim için bir yük olduğunu düşünen sanatçıların ortaya koydukları sanat anlayışı.

  Soyut bir resmin çıkışı doğadan olabilir,ama ortaya çıkan ilişkiler doğadan herhangi bir varlığı göstermez.Soyut bir resimde, genellikle bir kompozisyon kurulurkensadece resmin elemanları resmin yasaları doğrultusunda düzenlenir.

  Soyut resmin temellerini kübizm atmıştır.Soyut sanatın doğuşunda Cezanne'ın doğayı silindir ,küp ve konilere göre alması en belirleyici düşüncedir.Soyut resmin diğer öncüleride Kandinsky ve Mondrian'dır.Kandinsky ve Mondrian mistik dünyayla ilgileniyorve resimlerinde de bunun anlatımına ulaşmaya çalışıyorlardı.

  Kandisky,soyut resmin temellerini renge;Mondrian ise geometrik biçimlere dayandırmıştır.Kandinsky,soyut resme ilişkin düşüncelerini kuramsal yazılarla netleştirmiştir."Sanatta Zihinsellik Üzerine" adlı kitabı bu konuda yazdığı çok önemli bir kitaptır.

  Soyut,maddeden arınma ve hiç olmayanı anlama macerası.Soyut resmi anlayabilmek için resme baktığımızda bildiğimiz,tanıdığımız şeylere benzetip sınırlar çizmememiz gerekiyor.  alıntı

   

   

  BiR-DOST - 11.04.2010 - 21:17Benzer Konular

 1. Ftp'ye Atılan Resimler Hakkında
  Konuyu Açan: Tehlikeli Hayalet, Forum: vBulletin Soru Ve Sorunlar.
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj : 16.01.2012, 23:46
 2. Soyut Resimler
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: Her Telden Resimler.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 22.07.2009, 12:24
 3. Resimler hakkında
  Konuyu Açan: karen, Forum: Ayet Hadis Ve Dini Bilgiler.
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj : 29.07.2008, 10:58
 4. Soyut
  Konuyu Açan: hmask, Forum: Ilginç Ve Komik Resimler.
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj : 09.12.2005, 18:19

copyright

Soru Cevap