AFYON-GAZLIGÖL TERMAL TESİSLERİ

 1. afyonkarahisar termal tesisleri afyon ihsaniye aydın termal tesisleri afyon gazlıgöl aydıntermal afyon gazlıgöl termal otel aydın kazlı göl devre mülk afyon gazlıgöl secım aydin termal gazligöl afyon belediyesi gazligöl tesisleri aydın termal afyon gazlı göl afyon aydın termal gazlıgöl kaplıcaları afyon gazlıgöl aydın termal ulaşım afyon gazlıgöl devremülk afyon kazlıgöl kaplıcaları gazlıgöl belediye termal afyon gazlıgöl otel adı aydın termal kaplıcaları


  Afyon-Eskişehir yolu, 20. km’de. Afyon Belediyesi ve özel işletmeler tarafından işletilen otel, motel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde uygun ücretle kalınabilir. Bir çok rahatsızlığa, bilhassa böbrek taşı, romatizma gibi rahatsızlıklara Gazlıgöl Hamamlarının ve buradan çıkan maden suyunun iyi geldiği belirtiliyor. Ulaşım imkanı, her 15 dakikada bir Afyon Merkezden, Gazlıgöl’e minibüs ve otobüsler kalkıyor.
  Şifa Özellikleri: Gazlıgöl kaplıcasından, içme ve banyo tedavileri için faydalanılmaktadır. Suyun bulunduğu kapalı ortamlarda meydana gelen nemli ve buharlı havanın solunumu da tedavi edici bir etki göstermektedir. Genel olarak romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sendromları rahatsızlıkları adı altında; karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsakların spastik ağrılı sendromları, nevralji, nevrit, artroz, saboreik deri hastalıkları ve kadın hastalıkları tedavisinde faydalı olduğu gözlenmiştir. İçme tedavisi kürler şeklinde yapılır. Yapısında bulunan karbondioksitin periferik dolaşımı genişletici ve kan dolaşımını düzenleyici etkisi bulunduğundan içilmesi tavsiye edilmektedir. Solunum yoluyla kalbin çalışma kapasitesine, ritmine, atım hacmine etkileri, koroner damarları genişletici ve arteriel tansiyon düşürücü tesirleri olduğu gibi solunum yollarını rahatlatıcı etkileri de bulunmaktadır. Ayrıca, metabolizma hastalıklarında da bir taraftan sıcağın etkisi ile, özellikle buğu banyolarında terleme ve yıkım faaliyeti hızlandırılırken, diğer taraftan içmece kürleriyle metabolik faaliyet zincirinde önemli rolü olan organların çalışmasını düzenlenmektedir. Gazlıgöl kaplıcasında vücudun ihtiyaç duyduğu kombine bir tedavi ve dinlenme imkânı rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

   

   

  Nerqish - 29.09.2008 - 23:57
 2. Tarihçesi

  Efsaneye göre, Kral Midas her şeye sahip olmasına rağmen hiç çocuğu olmayan bir kralmış. Kral bu duruma çok üzüldüğünden gece gündüz Allah’ a yalvarıp yakarırmış bir çocuğu olması için nihayet Kral Midas‘ ın dünyalar güzeli bir kızı olmuş. Kralın kızı Suna, genç kızlığa adım attığı yıllarda illet bir hastalığa yakalanmış.

  Bu güzel kızın vücudunda çıbanlar çıkmış. Bu sulu çıbanları hiç bir hekim iyileştirememiş. Ağrısına, sızısına ve bir türlü iyileşmeyen bu yaraların üzüntüsüne dayanamayan güzel kız Suna; yollara düşmüş. Dağ tepe demeden gezip dolaşır olmuş. Kral Midas kızını kollamaları için peşinden gözcü yollamış. Kralın güzel kızı Afyonkarahisar toprakları içindeki Gazlıgöl mevki yakınlarına kadar gelmiş. Tam yaz aylarında olduğu için Suna çok susamış.

  Biraz su içmek için su aramış. Gazlıgöl kaplıcasının bulunduğu yerlerde yeşilliklerle çevrili bir su görmüş. Susuzluktan kavrulan kızcağız, çevresindeki bataklığa aldırmadan suya koşmuş. Eğilerek o çamurlu sudan kana kana içmiş. Birde bakmış suyun deydiği yerlerde bir tatlı gıcıklanma, bir sancı kesilmesi, bir huzur oluşmuş. Güzel kız atmış kendisini çamurlu suyun içerisine ağrıları yavaşlamış.

  Sudan çıkıp günlerdir uykusuz ve yorgun olduğundan uzanıvermiş oraya ve derin bir uykuya dalmış. Suna uyandığında ağrılarının kalmadığını, çıbanlarının kurumaya başladığını görmüş. O suyun yanında bir hafta kalmış. Bir hafta sonra çıbanları yaraları tamamen geçmiş. Eski güzelliğine kavuştuğunu gören güzel Suna sevinçinden deliye dönmüş. İleride onu gözleyen gözcüler, kızın iyileştiğini anlayınca yanına gelmişler. Suna başına gelenleri anlatmış ve saraya dönmüşler. Kızını merak edip gece gündüz yas tutan Kral Midas, kızının bu iyileşmiş halini görünce çok sevinmiş ve kızana “Seni hangi hekim iyileştirdi?” kızım söyle hekim başı yapayım demiş.

  Suna’ da beni hekim değil, ülkeden çıkan sıcak bir su iyileştirdi baba diyerek cevap vermiş. Bunun üzerine Kral “tez oraya bir hamam yapılsın gelen geçen dertlilere derman dağıtır” diye ferman vermiş. Bu kaplıcanın Frigyalılar zamanından buyana kullanıldığı sanılmaktadır.

  Şifa Özellikleri

  Kimyasal sınıflandırılmasının; bikarbonat, sodyum, karbondioksit ve hidrojen sülfürün bulunduğu; Gazlıgöl kaplıcası suyunun içinde daha başka; klorür, iyadür, bromür, flarür, sülfat, nitrid, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat, hidroarsenat gibi iyonların yanı sıra, serbest karbondioksit ve serbest kükürtlü hidrojen gazlarıda bulunmaktadır. Ayrıca kaplıcanın temperatürü 64 cg. radyoaktivitileri Rn 0,2 ile 0,29 eman arasında değişmekte olup pH degerleri ise 6,9 dur.

  Gazlıgöl kaplıcasından, içme ve banyo tedavileri için faydalanıldığı gibi suyun bulunduğu kapalı ortamlarda oluşan nemli ve buharlı havanın solunumuda tedavi edici bir etken oluşturmaktadır. Genel olarak romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sendromları rahatsızlıkları adı altında; karaciger, safrakesesi, mide ve bağırsakların sipastik ağrılı sendromları nevralji, nevrit, artroz, saboreik deri hastalıkları ve kadın hastalıkları tedavisinde faydalı olduğu gözlenmiştir. İçme tedavisi ise kürler şeklinde yapılır. Suyun yapısında bulunan karbondioksidin periferik dolaşımı genişletici ve kan dolaşımını düzenleyici etkisi bulunduğundan tavsiye edilmektedir.

  Solunum yolu ile; kalbin çalışma kapasitesine, ritmine, atım hacmine etkileri, koroner damarları genişletici ve arteriel tansiyon düşürücü tesirleri olduğu gibi ; solunum yollları rahatlatıcı faktörleri bulunmaktadır. Ayrıca metobolizma hastalıklarında bir taraftan sıcağın etkisiyle özellikle buğu banyolarında terleme ve yıkım faaliyeti hızlandırılırken içme kür tedavisi ile metobolik faaliyet zincirinde önemli rolü olan organların çalışması düzenlenmektedir. Gazlıgöl kaplıcasında vücudun gereksinim duyduğu kombine bir tedavi ve dinlenme olanağı rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

  Ulaşım

  Afyon‘ un kuzeyinde yer alan Gazlıgöl kaplıcası il merkezine 25 km. uzaklıktadır. Ulaşımın kolay sağlanabildiği Gazlıgöl termaline hem karayolu (Afyon - İhsaniye) hem de demir yolu ile (Afyon - Kütahya - Eskişehir) ulaşım imkanı mevcuttur.

   

   

  SU-PERISI - 30.09.2008 - 01:13
 3. GazLıgöL TermaLe tatiL weya tedawi amacLı gitmek isteyenLere yardımcı oLabiLirim..2-3 aiLenin rahatLıkLa kaLabiLecegi 140m2'Lik süper wiLLaLar war..günLügü ise sadece 160 TL (pazarLık yapıLır)..
  emin oLunki asLa pisman oLmayacaksınız..

  iLetisim: ....

   

   

  ebu_tabu - 17.01.2009 - 17:31
 4. Paylaşım İçin Teşekküler Ellerin Dert Görmesin

   

   

  PaylasiM-User - 06.02.2009 - 20:48Benzer Konular

 1. Afyon Oruçoğlu Termal Otel
  Konuyu Açan: casper, Forum: Tatil Rehberi.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 25.06.2009, 21:17
 2. AFYON-AFJET TESİSLERİ
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Kaplıcalar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.09.2008, 00:02
 3. AFYON-ORUÇOĞLU TERMAL
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Kaplıcalar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 30.09.2008, 00:00
 4. AFYON-HEYBELİ (KIZIL KİRSE) TERMAL TESİSLERİ
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Kaplıcalar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.09.2008, 23:59
 5. AFYON-ÖMER ve GECEK TERMAL TESİSLERİ
  Konuyu Açan: Nerqish, Forum: Kaplıcalar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.09.2008, 23:58

copyright

Soru Cevap