Vajinal Kaşıntı

 1. Vajinal Kaşıntı Nedir - Vajinal Kaşıntı Belirtileri Nelerdir - Vajinal Kaşıntı Tedavi Yöntemleri  Vajinal Kaşıntı Nedir


  vajinal kaşıntıBayanların en büyük sorunlarından biride vajinal kaşıntılardır. Vajinal kaşıntı sebeperi ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler.

  Vajinal kaşıntıları pek çok kadın için stres yaratan bir sorundur. Sık sık bu rahatsızlığı gidermek için pamukçukları giderici kremler kullanılır, pamukçuklara rağmen, candida adlı mantar enfeksiyonu, kesinlikle bu sorunun en sık nedenidir. Vulva bölgesindeki yoğun kaşıntının birçok nedeni olabilir. Stres, anksiyete ve depresyon gibi farklı belirtileri vardır. Çeşitli cilt problemleri kaşıntı nedeni olabilir, bunlardan en önemlisi liken sklerozdur. Bu durum, çocuklar dahil her yaşta ortaya çıkabilir.

  Ancak menopoz geçmişi olan kadınlarda daha sık görülür. Liken sklerozda inflamasyon vardır ve deride kızarıklık, morumuz yara bereler ve beyaz alanların kalınlaşması şeklinde görülebilir. Yoğun kaşıntı idrar anında ya da cinsel ilişki sırasında görüebilir, kadınlar bu durumdan ağrı, kaşıntı ve deride küçük çatlaklar şeklinde etkilenir. Liken skleroz genellikle etkilenen bölgeye güçlü steroid uygulanarak tedavi edilir.

  Buna 3 aya kadar devam edilmesi gerekebilir. Diğer cilt problemleri, bu bölgede dermatit alerji veya tahriş edici maddeler ile temas nedeniyle de kaşıntıya sebep olur. Özel önem olarak parfümlü sabunlar ve vajinal deodorantlar vardır. İlişki öncesi ya da hemen sonrası vajinal pamukçuklar görülür, ve vajinal enfeksiyonlar kaşıntıya sebep olur. Vajinal akıntı, enfeksiyonun bir ipucudur.

  Çocuklardaki kaşıntı solucanlara bağlıdır bunlar küçük beyaz ipliksi nesneler olarak anüs çevresinde görülür. Bakteriyel vajinal enfeksiyonlar, çocuk bezi, oyuncaklar ve yabancı cisimlerden geçebilir. Akıntı olabilir. Vulva bölgesinde Liken skleroz olduğunda kanser riskinde küçük ama önemli bir artış kaydedilmiştir. Doktor kontrolü bu konuda önemlidir.

   

   

  Nerissa-Su - 15.06.2011 - 11:07Benzer Konular

 1. Vajinal Akıntılar
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Kadın Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 10.06.2011, 09:10
 2. Kaşıntı Sebepleri Ve Kaşıntı Tedavisi
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 29.09.2010, 10:15
 3. Makatta Kaşıntı Anal Kaşıntı Pururitis Ani
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.03.2010, 19:33
 4. Vajinal Enfeksiyon
  Konuyu Açan: alp-perss, Forum: Kadın Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 12.08.2009, 23:31
 5. Saç Diplerindeki Kaşıntı - Saç Diplerindeki Yanma ve Kaşıntı Hakkında...
  Konuyu Açan: alp-perss, Forum: Saç Ve Vücut Bakımı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 11.08.2009, 23:09

copyright

Soru Cevap