REKLAM
+ Konuyu Cevapla

LEVH-İ MAHFUZ NEDİR?

 1. Yazan: CA-CHALLENGE
  No Avatar

  REKLAM


  Kur’an’ı Kerim Berat gecesi indirilmiştir. Hadid suresi 23. Ayette de “Dünyada olacak her şey, dünya yaratılmadan evvel, ezelde “oraya” yazılmış, takdir edilmiştir. Bunu size bildiriyoruz ki, hayatta kaçırdığınız fırsatlar için üzülmeyesiniz

  Levh-i mahfuz,olmuşların ve olacakların, zamandaki bütün anların ve mekandaki bütün varlıkların, kısacası, her şeyin yazılı bulunduğu bir İlâhî muhafaza levhası; İlahi ilmin aynası, kaderin defteri, kâinatın programıdır.

  Levh-i mahfuzun insandaki küçük örneği, “hafıza”dır. Hafıza, başımızdan geçen olayları, gördüğümüz yerleri, tanıdığımız insanları, duyduğumuz sesleri, tattığımız tatları, hayatımız boyunca edindiğimiz bütün intibaları, öğrendiğimiz bütün bilgileri içine alır, ama yine de dolmaz.

  Hafıza, zekanın hazinesi, tefekkürün sermayesi, benliğimizin tarihidir. Ruhumuza takılan en değerli cihazlardan biridir. Hafızasız bir zeka işimize yaramaz. Çünkü biz, eskiden öğrendiklerimize dayanarak düşünürüz.

  Hafızanın bir de ebedi hayatımıza bakan yönü vardır. Hafıza, bir senet, bir vesika, bir belgedir. Ahiretteki muhasebe vaktinde, dünyada işlediğimiz sevapları ve günahları göstererek bize şahitlik eder.

  Nasıl insanın başından geçen bütün olaylar hafızasında yazılıyorsa, kâinattaki bütün olmuş, olan ve olacak olaylar da o büyük hafızada yazılıdır. Her iki “levha”da da Rabbimizin “Hafîz” (koruyan, muhafaza eden) ismi tecelli eder.

  Her şeyin levh-i mahfuzda yazılmış olduğu gerçeğini bazı kimseler akıllarına sığıştıramazlar. “Yazılma” denilince “harf harf kaleme alınmayı” anlamak eksik olur. Genlerin dizilişi yazı yazmadan çok farklı. Hafızanın bir şeyi kaydetmesi de daktiloyla yazmaya benzemiyor. Bir teyp bandında yahut video kasetinde de sözler ve olaylar kalemle kaydedilmiyorlar.

  İşte her şeyin ve her hadisenin, levh-i mahfuzun defterleri olan imam-ı mübîn ve kitab-ı mübînde yazılması bunların çok ötesinde bir keyfiyetledir. Bu kaydın da harflerle, kelimelerle alakası yoktur.
  Facebook
  Üyelik

 2. Yazan: BoNcuKK
  No Avatar
  allah razı olsun Register
 3. Yazan: DUNYASURGUNU
  No Avatar
  TEŞEKKÜR EDERİM...
 4. Yazan: taha_zafer
  No Avatar
  BİLGİLENDİRME İÇİ ALLAH RAZI OLSUN ÇOK FAYDALI OLDU


 1. Yazan:
  no avatar


  REKLAMBenzer Konular

 1. Kur'an Ayetlerini, Levh-i Mahfûz'da, Allah'ın İzniyle Gören Evliyalar Var mıdır
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 27.01.2012, 18:43
 2. Levh-i Mahfûz Nedir
  Konuyu Açan: ZELAL, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.05.2011, 13:51
 3. Levh-i Mahfuz Nedir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 07.06.2010, 02:31
 4. Levh-i Mahfuz Nedir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 23.07.2009, 01:10
 5. Levh-i mahfuz ve ümm-i kitap
  Konuyu Açan: eskitoprak, Forum: İslam Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.12.2008, 15:53

copyright

Soru Cevap

grafimx