Peygamberimizin İnsani Ve Peygamberlik Yönler

 1. Peygamberimizin İnsani Ve Peygamberlik Yönleri - Peygamberimizin insani ve peygamberlik yönünü anlatan ayetleri nelerdir
  Soru

  Peygamberimizin insani ve peygamberlik yönünü anlatan ayetleri açıklar mısınız?  Cevap
  Değerli kardeşimiz;  Hz.Peygamberin birbirinden farklılık arzeden iki şahsiyeti vardır :

  1-Beşerî yönü

  2-Risalet yönü

  Hz. Peygamber, beşeri yönü itibariyle bizim gibi bir insandır. O'da yer, içer, sıcaktan soğuktan etkilenir. Yarın ne olacak, ilerde neler olacak bilemez.

  Risalet yönüyle ise, vahye mazhardır. Allah'dan gelen mesajlara bir alıcı durumundadır.

  Peygamberin bir beşer olması, O'nun için bir noksanlık değil, aksine bir kemâldir. Bir beşer değil de, bir melek olsaydı, insanlara önder olamazdı, rehberlik edemezdi.

  Sahabiler, Hz. Peygamberin beşeriyet ve risalet yönlerini ayırt edebiliyorlardı. Mesela, Bedir savaşı öncesi Rasulullah orduyu bir yere yerleştirdiğinde sahabilerden Hubab B.Münzir "Ya Rasulullah, eğer buraya yerleşmemiz Allah'dan sana gelen bir vahiyle değilse, suları tutup düşmana göre avantajlı bir durumda olmamız daha uygundur" der. Hz.Peygamber uygun görür. Hubab'ın görüşüne göre hareket edilir.

  Rasulullah risalet yönüyle bir takım gaybî sırlara mazhardır. Bunun en büyük delili başta kur'an'dır. Kur'an'ı Kerim'de bunun çok örneklerine rastlamaktayız.

  "Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir sır söylemişti. Fakat eşi, bunu başkasına haber verdi. Allah bunu, peygamberine bildirdi. Peygamber, bir kısmını söyleyip bir kısmından vaz geçmişti. Peygamber bunu haber verince eşi "bunu sana kim haber verdi" dedi. Peygamber, "Alim ve Habîr olan Allah haber verdi" dedi" (Tahrîm, 3)

  Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik. Bu ayette Hz. Muhammed'in, ancak alemlere rahmet için gönderildiği belirtilmektedir. Rahmet acımak anlamına gelmektedir. Ayetin anlamı şudur: Allah insanlara acıdığından dolayı onları hurafelerden, kötü huylardan kurtarmak ve doğru yola yöneltmek için Hz. Muhammed'i göndermiştir.

  Kur’an-ı Kerim, gerek Hz. Peygamber’i (a.s.m.) gerekse onun sünnetini pek çok yönü ile ele almıştır. Yapılan bir araştırmaya göre, konuyla ilgili kutsal kitabımızda yer alan ayetlerin sayısı 115 tanedir.

   

   

  Nirvana - 27.08.2011 - 19:19Benzer Konular

 1. yönler
  Konuyu Açan: Kayıtsız Üye, Forum: Soru - Cevap.
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj : 15.01.2011, 01:08
 2. Hz. Muhammed'in Peygamberlik Öncesi Taşıdığı İnsani Özellikler Nelerdir
  Konuyu Açan: AYIŞIĞI, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 26.04.2010, 18:52
 3. Coğrafi Yönler
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Bunları Biliyormuydunuz.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 03.12.2009, 16:47
 4. FLEMENKÇE: YÖNLER
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Hollandaca.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 15.10.2009, 15:57
 5. İtalyanca yönler
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: Diğer diller ve genel konular.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 06.07.2008, 18:59

copyright

Soru Cevap