Sorular Cevaplar

 1. Soru geliyor: Hz. Muhammede de, (Sakın müşriklerden olma) deniyor. Peki Allah onda bir eğrilik mi gördü de öyle söylüyor? Selametle.

   

   

  leotombak - 20.04.2006 - 22:31
 2. leotombak abi sorusunu hazirlayana kadar ben de

  musab bin umeyr r.a. hakkinda biseyler yazalim


  hz musab islamin ilk öğretmeni efendimizden medineliler bi öğretmen istediklerinde efendimiz çok zengin bi ailenin oğlu olan mekkede her istediğine sahip olan ve güzelliği ile göz kamaştıran mekke sokaklarinda yürürken tüm kizlarin yolunu gözlediği ama onun dönüp bakmadiği çünkü kainatin uğruna yaratildiği allahin habibim dediği hz muhammedi tanidiği için dünyalar kendisinin olan bu genci gönderiyor


  evet bu zengin aileden gelen genç simdi yokluk içindeydi bedenen yokluk ama ruhen manen sahikalara ulasan bu genç islamin ilk öğretmeni islami anlatiyordu daha 16 yasinda dünyadan geçmis kendisini allahin davasina adayan bu genç sahabe efendimiz medineye gelene kadar görevini hakkiyla yerine getirdi efendimiz mescidi nebevide sahabe ilesohbet ederken biri kafasini içeri koyup çikariyordu efendimiz bu kim deyince sahabe ya resullah bu musab entarisi dizinini kapatmadiği ,için içeri girmiyor deyince efendimiz ağladi ve musab allah davasi için herseyini birakti halbuli mekkede incili kaftanlar giyerdi dedi

  hz musab uhut günü isalmin sancağini tasiyordu ve efendimize çok benzeyen bu genç efendimizin önünde savasiyordu koluna ilk darbeyi alinca kolu koptu ve elhamdulilah allah resulünün kolu kurtuldu dedi basini verince elhamdulilah resullahin basi kurtuldu dedi ve savastan sonra efendimize gelip ya resullalah musabin elbisesi ayaklarini ötrmüyor ne yapalim deyince öyle gömün mahsere kalkinca hala kendisini savasta zannetsin dedi evet mekkenin en zengin ailesinin oğlu kefensiz gömülüyordu ama gökte melekler onu ipeklerle kefenliyordu
  evet rabbim cümlemizi mahser günü hz muhammed ve musabin sefaatine nail eylesin
  rabbim yar ve yardimcimiz olsun
  selam ve dua ile

   

   

  gulcan57 - 20.04.2006 - 22:33
 3. telefon joker hakkını kullanabilirsiniz. Bu arada gulcan57 hatim ile ilgili bölüme bak gerekli değişiklikleri yaparsın.

   

   

  leotombak - 20.04.2006 - 22:40
 4. Süre bitti. el-cevap: Resulullaha bildirilenlerin bir kısmı Onun şahsında ümmetine hitaptır. Mesela:
  (Yüzünü tevhid dinine döndür, sakın müşriklerden olma.) [Yunus 105] Hâşâ Peygamber efendimiz, müşriklerden mi olacaktı da böyle emredildi? Peygamber Efendimiz'de herhangi bir eğrilik olduğundan değil Onun şahsında ümmetine seslenildiğinden dolayı o şekilde hitab edilmiştir. Selametle.

   

   

  leotombak - 20.04.2006 - 23:00
 5. Yeni soru yine sahabilerden olsun: Medîne'de en son vefât eden sahâbî kimdir?

   

   

  leotombak - 20.04.2006 - 23:04
 6. Hanif kelimesini bir din olarak göstermek için ne numaralar yapılıyor öyle? İbrahim aleyhisselama sadece müşriklerden değildi denmiyor. O Hıristiyan ve Yahudi de değildi deniyor. Sebebi ise, Hıristiyanlar da, Yahudiler de o bizdendi, dedikleri için öyle deniyor. O müşrikti diyenlere de cevap veriliyor. Kur'an-ı kerimde buyuruluyor ki: (İbrahim, ne Yahudi, ne de Hıristiyan idi; fakat o, Allah'ı bir tanıyan doğru bir Müslüman idi; müşriklerden de değildi.) [Al-i İmran 67]
  -(Terbiyeden-Yoksunum)- (İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve torunlarının Yahudi veya Hıristiyan olduğunu söyleyenlere de ki: Siz mi iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı? Allah'ın bildirdiğini gizleyenden daha zâlim kim olabilir? Allah yaptıklarınızdan gâfil değildir.) [Bekara 140] Bu âyet de gösteriyor ki, hiçbir peygamber Yahudi ve Hıristiyan değildi, hepsi Müslüman idi. Hanif diye ayrı bir din sahibi değillerdi. Hepsi Müslüman idi. Hz. Âdem'den beri gelen bütün peygamberler Müslüman idi. -(Terbiyeden-Yoksunum)- (Kâfirler, Allah'ın emirleri ile Resullerinin emirlerini birbirinden ayırmak istiyor. [Yahudiler] bir kısmına [Musa ve daha öncekilere] inanırız. Bir kısmına [İsa ve Muhammed'e] inanmayız. [Hıristiyanlar ise, İsa Allah'in oğlu diyor.] Bu inanışları ve dinleri kıymetsizdir. Hepsi kâfirdir, hepsine çok acı azaplar hazırladık. Bütün peygamberlere iman edip, hiçbirini diğerinden ayırmayan [Müslümanlar] ise, Allah'ın mükafatına kavuşacaktır.) [Nisa 150-152] Bu âyet de Allah'ın emri ile peygamberlerin emirlerinin ayrı olmadığı, aynı olduğu, birisi hanif [doğru] ötekilerin eğri olmadığı, hepsine iman gerektiği bildirilmektedir. -(Terbiyeden-Yoksunum)- Resulullaha bildirilenlerin bir kısmı Onun şahsında ümmetine hitaptır. Birkaçı şöyledir: (Yüzünü tevhid dinine döndür, sakın müşriklerden olma.) [Yunus 105] Hâşâ Peygamber efendimiz, müşriklerden mi olacaktı da böyle emredildi? -(Terbiyeden-Yoksunum)- (Allah'ı bırakıp da sana fayda veya zarar vermeyecek şeylere tapma.) [Yunus 106] Hâşâ Peygamber efendimiz, putlara mı tapacaktı da böyle söylenmiştir? -(Terbiyeden-Yoksunum)- (Eğer bunu yaparsan, o takdirde sen mutlaka zalimlerden olursun.) [Yunus 106] (Eğer o [peygamber] bize atfen, [Kur'ana] bazı sözler katsaydı, biz onu kuvvetle yakalayıp şah damarını koparır, helak ederdik, hiçbiriniz de buna engel olamazdınız.) [Hakka 44-47] Hâşâ Peygamber efendimiz, Kur'anı mı değiştirecekti de böyle hitap ediliyor? -(Terbiyeden-Yoksunum)- (Yeryüzünde savaşırken, düşmanı yere sermeden esir almak [alınan esirleri mal karşılığı olarak salıvermek] hiçbir peygambere yaraşmaz. Siz geçici dünya malını istiyorsunuz, Allah ise, ahireti kazanmanızı istiyor.) [Enfal 67] Hâşâ Peygamber efendimiz, geçici dünya malı mı istiyordu? -(Terbiyeden-Yoksunum)- Şu halde (İbrahim müşriklerden değildi) demek, o hanif diye ayrı bir dinden idi demek değildir. -(Terbiyeden-Yoksunum)- Eskiden ehli kitabın âlimleri de bu kadar cahil değildi, böyle cahilce şeyleri gündeme bile getirmezlerdi, İslam âlimlerine cevap veremeyip, sadece biz böyle inanıyoruz derlerdi. Şimdi böyle cahilce sözleri müslümanlar söylemeyeceğine göre, bunları din cahili misyonerler uyduruyor.

   

   

  cristiana - 20.04.2006 - 23:05
 7. -(Terbiyeden-Yoksunum)-Sehl Bin Sa'd mi?

   

   

  cristiana - 20.04.2006 - 23:09
 8. evet cristiana bildin, sor bakalim yeni soruyu

   

   

  gulcan57 - 20.04.2006 - 23:14
 9. Doğrudur cristiana kardeşim. Sehl bin Sad hakkında kısa bir bilgi:
  Sehl bin Sa'd çok genç yaşta olduğundan Peygamberimizle hiçbir savaşa katılamadı, ama ondan, çok ilim öğrendi. Hz. Sehl'in babası Sa'd bin Mâlik, Bedir savaşında çok yararlıklar gösterdi. Müslümanlar arasında kahramanca savaşırken ansızın yemiş olduğu bir darbe ile şehîd oldu. Peygamberimizin duâsını alarak, "Eshâb-ı Bedir" sıfatını kazandı. Bu sırada Sehl bin Sa'd sekiz yaşlarında idi. Peygamberimiz yetim kalan Sehl'e Bedir savaşında kazanılan ve dağıtılan ganimetlerden babasının hissesini ayırarak verdi.
  Hz. Sa'd, Ensârın Hazrec kabîlesi kolundandır. Babasının ismi Sa'd bin Mâlik olup, hicretten önce Müslüman olmuştur. Sa'd, dört halîfe devrinde çeşitli savaşlara katıldı. Gittiği şehirlerde yeni Müslüman olanlara dîn bilgilerini öğretti. 712 yılında Medîne'de vefât etti. Sıra sende. Selametle.

   

   

  leotombak - 20.04.2006 - 23:16Benzer Konular

 1. Çocuklarda Astım - Sorular ve Cevaplar
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Çocuk Sağlığı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 22.10.2013, 21:49
 2. Namaz İle İlgili Sorular Cevaplar
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj : 02.12.2012, 13:42
 3. Reflü Hakkında Sorular ve Cevaplar
  Konuyu Açan: BiR-DOST, Forum: Sağlık Genel.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 17.12.2011, 18:18
 4. İslami Sorular Ve Cevaplar
  Konuyu Açan: eskitoprak, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj : 08.12.2008, 22:34
 5. DİNİ SORULAR ve CEVAPLAR
  Konuyu Açan: CA-CHALLENGE, Forum: İslami Sorular Ve Cevaplar.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj : 11.12.2007, 09:45

copyright

Soru Cevap