Muhammed İsminin Allah Lafzıyla Yan Yana Konulması

 1. Allah Lafzı - Camilerde Bulunan Muhammed İsmi - Mübarek İsimlerin Yan Yana Yazılmasının Hükmü Nedir - Kelimeyi Tevhid - La ilahe illa Ve Resulullah Kelimelerinin Yan Yana Gelmesi
  Bazı çevreler, camilerde Muhammed isminin, Allah lafzıyla yan yana konulmasına karşı çıkıyorlar. Bunun bir sakıncası var mı?

  cevap
  Alaaddin Başar (Prof.Dr.),
  İnsanların isyan ateşleriyle yanıp kavrulduğu bu ahirzaman fitnesi içinde neye hizmet ettiklerini kendileri dahi bilmeyen birtakım garip insanlar, her şeyi halletmişçesine kalkmışlar, camilerde Allah ismi şerifinin yanında Allah Resulünün (a.s.m.) mübarek isminin de yer almasını tenkit ediyorlar. Bununla da kalmayıp, haddi tecavüz ile bunun bir şirk olduğunu iddia ediyorlar.

  Madem ki tevhitten söz ediliyor, geliniz yan yana yazılan Allah ve Muhammed lafızlarından birincisinin başına “la ilahe illa”, ikincisinin sonuna ise “Resulullah” ifadelerini hayalen koyalım, karşımızda kelime-i tevhidi bulacağız. Tevhidden dem vuranların kelime-i tevhidi hatırlatan bir tasarrufa karşı çıkmaları akıl alacak iş değil.

  Bir diğer husus: semavat ve arza tefekkürle baktığınızda lisanınızdan “rabbüs semavati vel ard” kelamı dökülür. Siz bu ulvi manayı hatırlamak maksadıyla, sema ve arzın birer resmini evinizin kıble tarafındaki duvarına yerleştirseniz, namaz kıldığınızda sema ve arza ibadet mi etmiş olursunuz? Gerçek bu olmadığına göre, camilerde Resulullah efendimizin (a.s.m.) hulefa-i raşidinin ve ashab-ı kiramdan bazı seçkin insanların isimleri yazılan ve bunları hatırlatan levhaların asılmasını da bu manada değerlendirmeniz gerekmez mi?

  Namaz öncesi, boş hayallerle uğraşacağınıza, peygamberimizin (a.s.m.) ismini görmekle bir salavat getirseniz daha kârlı çıkmaz mısınız? Ve yine, İslâmın ilk saffını teşkil eden ve hepimizin imanında, büyük hisseleri bulunan sahabeleri ve onların ileri gelenlerini hatırlayarak kendilerine hayır dualarda bulunsanız ve onların izinden gitmeye bir iştiyak hissetseniz daha iyi olmaz mı? Zaten namaza durduğunuzda bakacağınız mahaller bellidir. Caminin duvarlarında neler yazdığı sizi hiç alâkadar etmez.

   

   

  Nerissa-Su - 12.09.2010 - 00:19Benzer Konular

 1. Sevda Yahyayeva Yana Yana 2012 Yeni
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Azerice Videolar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 15.05.2012, 23:17
 2. Hayatın Merkezine Allah'ın Konulması
  Konuyu Açan: Nerissa-Su, Forum: Hikayeler Menkibeler İslami Şiirler.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 09.05.2012, 18:42
 3. Hüsnü Şənləndirici Sevdanı Yana-yana qoyacaq
  Konuyu Açan: N.N., Forum: Show Biznes.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 23.01.2012, 10:09
 4. Oya Sümer Şarkıdan Türküye & Yana Yana 2010
  Konuyu Açan: MiSS-FENER, Forum: Albüm Kapakları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 28.01.2010, 14:01
 5. Ferhat Tunç Ay Işığı Yana Yana 1987
  Konuyu Açan: Garip07, Forum: Albüm Kapakları.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj : 08.06.2007, 13:24

copyright

Soru Cevap